Drago Sopta / Cropix
HRVATSKA - IZRAEL 3-1

Zvižduci motivirali Vatrene: Eduardo i Luka Modrić u 10 minuta spasili Hrvatsku

Piše: Agencija TotalsportObjavljeno: 06. rujan 2011. 19:20

Počelo je loše. Bila je to još jedna utakmica hrvatske nogometne reprezentacije naporna za gledanje. U susret opterećen imperativom (pobjede) hrvatski su nogometaši ušli isuviše diskretno. Akcije su se odvijale sporo, bez zadnjeg proigravanja i rješenja u završnici. Bez potrebnog pobjedničkog duha.

Kaos o kojemu se od petka pričalo u kontekstu izraelske reprezentacije uopće nije zamjećen. Iako su stigli u Maksimir s defetističkim izjavama (''mi smo gubitnici, promašili smo Euro'') gosti su odigrali korektnih 45 minuta u organizacijskom smislu. Čak i vrlo disciplinirano. Mada su nas izraelski novinari uvjeravali kako međusobno ne pričaju.

Igru hrvatske reprezentacije u prvom poluvremenu najbolje ilustrira činjenica da je najozbiljniji pokušaj ugrožavanja protivničkih vratiju zabilježen tek u 26. minuti. Šut Kranjčara nije međutim pogodio cilj. Mogao je potom izraelsku mrežu pogoditi i Jelavić, ali se pred suparničkim vratarom spetljao

I navijački poticaji s maksimirskih tribina bio je diskretan. Počelo je sa – ''Za dom spremni'', pa potom – ''U boj, u boj'' i ''Ustani bane''. No, nacionalne budnice nisu probudile hrvatsku momčad. Učinio je to tek Tomer Mehed u završnici prvog dijela. Iako s obzirom na događanja na maksimirskom travanjaku vodstvo Izraela nije predstavljalo senzaciju djelovalo je šokantno na hrvatsku momčad. Kao i ozračje na tribinama. Sa svih strana orilo se: ''Igrajte pederi'' i ''Biliću odlazi''!

U nastavku utakmice Slaven Bilić je povukao kockarski potez. Iz igre je povukao stopera (Ćorluka) i ubacio napadača (Eduardo). Uslijedio je rezultatski stampedo. U deset minuta hrvatska je momčad postigla tri gola i preokrenula utakmicu. Pomogao nam je i izraelski branič Tal Ben Haim svojim isključenjem u 51. minuti.

Do konca susreta Hrvatska je mirno i rutinirano očuvala rezultatsku prednost i sa novostečenim samopouzdanjem ide 7. listopada u Pirej Grčkoj na dvoboj koji će odlučiti pobjednika F skupine. Hrvatskoj će biti dostatno i neodlučeno (uz uvjet pobjede u zadnjem kolu protiv Latvije).

Latvija i Grčka odigrale su 1-1 u Rigi u kvalifikacijskom ogledu za Europsko prvenstvo u skupini F. Latvija je na taj način uvelike olakšala posao i Hrvatskoj u nastavku kvalifikacija... Latvija je u Rigi povela protiv Grčke pogotkom Cauņe u 19. minuti. Grci su do izjednačenja stigli u 84. minuti. Nakon kornera s desne strane, u gužvi se lopte dokopao Papadopoulos, te je udarcem desnom nogom zatresao mrežu latvijskog vratara.

Grci su do kraja utakmice stezali obruč oko gola domaće selekcije, ali nisu uspjeli poentirati za potpuni preokret i pobjedu. Zanimljivo da su se nogometaši Latvije silno veselili osvojenom bodu koji ih nije pomaknuo s pete pozicije na ljestvici. Prvi bod u kvalifikacijama osvojila je Malta, odigravši kao domaćin 1-1 s Gruzijom. Gosti su poveli u 15. minuti pogotkom Kankave, dok je deset minuta kasnije konačni rezultat postavio Mifsud.

Ovdje pogledajte pogodak Luke Modrića

Ovdje pogledajte pogodak Eduarda

Kvalifikacije za Euro 2012., skupina F:

Hrvatska – Izrael 3-1 (Modrić 47, Eduardo 55, 57 / Hemed 44)

Latvija – Grčka 1-1 (Cauna 20/ Papadopuulos 84)

Malta – Gruzija 1-1 (Mifsud 25/ Kankava 15)

1. Hrvatska 8 6 1 1 16-5 19

2. Grčka 8 5 3 0 10-4 18

3. Izrael 9 4 1 4 11-11 13

4. Gruzija 9 2 4 3 6-7 10

5. Latvija 8 2 2 4 7-10 8

6. Malta 8 0 1 7 4-17 1

HRVATSKA - IZRAEL 3-1 (Modrić 47, Eduardo 55, Eduardo 57/ Hemad 45)

KRAJ UTAKMICE

88. minuta - Nikola Kalinić je ušao umjesto Nikice Jelavića

81. minuta - Jelaviću je poništen pogodak zbog zaleđa. Minutu potom ponovno je jelavić u akciji. Ovoga puta je sve regularno, no vratar Izraela obranio je pokušaj napadača Rangersa

71. minuta - Jedan izraelski nogometaš je razbio arkadu Dariju Srni

62. minuta - Žuti karton Srne. neće igrati protiv Grčke u Ateni

59. minuta - Jelavić je promašio odličnu priliku

GOOOOL 57. MINUTA - Dvije prilike, dva pogotka, to može samo Eduardo. Hrvatska u 12. minuta razbila Izrael. Vodimo 3-1

GOOOOL 55. minuta - Modrić je briljantno odigrao za Eduarda, a Dudu je u svom stilu zabio i podsjetio na najbolje dane

54. minuta - Zahawi je iz slobodnjaka ozbiljno zaprijetio Pletikosi

51. minuta - Crveni Karton. Ben Haim je divljački nasrnuo na Eduarda i zasluženo zaradio isključenje

GOOOOL 47. MINUTA - Luka Modrić zabio je golčinu. Odmah na početku drugog dijela Modrić je opalio iskosa sa 20-tak metara i pogodio kontra kut izraelskog gola

Eduardo je ušao umjesto Vukojevića, Dujmović je zamijenio Ćorluku

Hrvatski nogometaši su otišli u svlačionicu uz salve zvižduka. Jedina dobra vijest za izbornika Bilića nakon prvih 45 minuta je da Grčka gubi u Latviji golom Caune iz 19. minute.

GOOOOL 45. minuta - Šok na Maksimiru. Izrael vodi 1-0. Dok su naši bili orijentirani na napad Izrael nam je odigrao brzu kontru, Lovren se spetljao, Šimunić izgubio, a Hemed izašao sam pred Pletikosu i lako zabio

44. minuta - Posljednje minute prvog poluvremena protiću u dominaciji Hrvatske. Iamo loptu, pritisnuli smo Izraelce, no konkretnih prilka nema

39. minuta - Ovoga puta Strinić se našao u dobroj situaciji, no ponovno je Aouate na visini zadatka

34. minuta - Najbolja prilika za Hrvatsku. Jelavić je sjajno primo dugu loptu, no spetljao se kada je pokušao proći izraelskog vratara

26. minuta - Kombinaciju Mandžukić - Kranjčara Niko je okončao jakim udarcem pokraj vratiju

20. minuta - U Maksimiru se ne događa ništa. Hrvatska pokušava preuzeti inicijativu, no naletjeli su na žilav otpor gostiju

12. minuta - Nova prilika Izraelaca. Ponovno je Benyaoun zakuhao, ali je Pletikosa uspio obraniti udarac Cohena

10. minuta - Opasan udarac Ćorluke krajnjim naporom je obranio Aouate. Vatreni se polako bude...

4. minuta - Izraelci su zabili... Na sreću, bilo je zaleđe. Gosti su mnogo bolje otvorili utakmicu, uvodne minute pripadaju Izraelcima