STOTINJAK GLEDATELJA

RNK SPLIT - RIJEKA 1-1 Balaj pogodio za bod Rijeke u poplavljenom Parku mladeži

Uporna i dosadna kiša koja nije prestajala padati od subote navečer pojačana orkanskim udarima juga prijetila je odgodom malog jadranskog derbija
Piše: Davor BurazinObjavljeno: 22. veljača 2015. 20:14

Split je i desetu utakmicu zaredom ostao bez pobjede, post traje od 17. listopada kad je svladao Osijek s 3:0, ali ovaj bod protiv Rijeke u danim okolnostima ne može se smatrati potpunim neuspjehom. Nije baš neka utjeha, ali gost je ionako ostavio bolji i zreliji dojam, po prilikama mogao slaviti.

Uporna i dosadna kiša koja nije prestajala padati od subote navečer pojačana orkanskim udarima juga prijetila je odgodom malog jadranskog derbija. Sudac Dalibor Mlakar 90 minuta prije početka utakmice izašao je na travnjak, u pratnji kapetana obje momčadi uvjerio se da postoje uvjeti za odigravanje. Lopta na nekim mjestima nije puno odskakala, jedva bi se odlijepila od travnjaka, ali Mlakar je bio neumoljiv. Nema odgode za 24 sata, ionako nema garancije da će se vrijeme poboljšati. Meteoprognoza nije nudila previše, makar sumnjamo da se sudac time opterećivao. Svakako ovom prilikom treba odati priznanje ljudima koji održavaju teren u Parku mladeži, među njima je otprije nekoliko dana i bivši igrač Romano Obilinović.

Moglo ga se i prije utakmice vidjeti kako buši rupe na terenu ne bi li voda iscurila i nestala u zemlji. Uglavnom, teren se dobro držao, a kako je kiša malo stala i jugo usporilo prije samoga početka, pa je sve skupa bilo podnošljivo. Doduše, pred kraj prvog poluvremena postalo je duplo gore, igrači i svi koji su se našli na stadionu u Parku mladeži zaslužuju čestitke za ljubav prema nogometu. Najljepše je bilo onima u loži, ograđeni nepromočivim platnom i ugrijani s četiri grijalice mogli su uživati u žestokoj igri i atraktivnom nogometu. Istina, ta konstrukcija lože sakrila je pola terena ljudima iz medija, malo toga se može vidjeti i ovo sigurno nije idealno za obavljanje posla. Srećom, kućice u kojima su smješteni novinari čvrste su i nepromočive, puno nam je bolje bilo nego rijetkim gledateljima.

Dosta o vremenu i uvjetima, igrači su svojim angažmanom na terenu (nema ništa ljepše od klizećeg starta na kišom natopljenom travnjaku!) zaslužili pozornost. Rijeka je od početka bila opasnija, Sharbini je na lijevoj strani često imao loptu i stvarao je probleme gotovo u svakom dodiru. Ibriks je stajao predaleko od njega, niti ga je ometao u primanju, niti ga je zaustavljao na neki drugi način. Vulić je osjetio da pod hitno mora nešto promijeniti ili će baš zbog toga izgubiti utakmicu, izvadio je Ibriksa, vratio Radotića na beka, a priliku ponudio Kvesiću u veznom redu.

To se dogodilo u 23. minuti, prije toga ostaje sporna situacija iz 18. minute kad je Mlakar pokazao žuti karton Jugoviću zbog simuliranja (čini se da je bilo kontakta), a nakon toga je Rijeka svejedno imala kazneni udarac da okruni bolju igru. Međutim, Balaj je jedanaesterac izveo užasno, bio je to dodatan impuls i poticaj domaćinima. Malo sreće, malo trenerovih zasluga u prepoznavanju situacije na terenu, Kvesić kao „bingo“ i RNK Split je poveo. Iskoristio je trenutak riječke slabosti, kaznio gosta za sve promašaje do tada i stigao do značajne prednosti. Rijeka je samo u prvih 45 minuta izvela deset kornera, uzalud. Nogomet je još jednom pokazao svu svoju ljepotu.

Očekivalo se da će Rijeka u drugi dio krenuti odlučna da izjednači, Balaj se vrlo brzo iskupio za promašeni jedanaesterac i do kraja je moglo biti svašta. Bilo je zgoda na obje strane, ono što je evidentno jest da u crvenim dresovima ima dosta solista, a premalo kolektivnog duha. Puno je više težnje za isticanjem, prečesto se ne vidi suigrača u boljem položaju da bi sve skupa bilo slučajno. Podjela bodova je realna, po ovakvom vremenu i terenu čestitke su zaslužili svi akteri, bez obzira na dojam koji su ostavili ponaosob.