Davor Zunic / CROPIX
PRVA HNL

Istra iznenadila Split

Piše: Sportske novostiObjavljeno: 29. rujan 2013. 23:08

Teška je južina zavladala Splitom u nedjelju, kiša je prijetila od ranoga jutra, ali odlučila je padati tek pred početak utakmice. Tako je dodatno prorijedila broj gledatelja na tribinama. Srećom, kiša je brzo prestala, teren je i dalje bio idealan za igru, a kišobrani su spremljeni.

Utakmica nije počela u osobitom ritmu, Mršić se ovoga puta priklonio sustavu 4-4-2 s Bilićem i Roceom u vrhu napada. U 6. minuti Kvesić je odlično proigrao Radotića koji je iz dubine pronašao rupu u gostujućoj obrani. Ubačenu loptu u sredinu prije Bilića stigao je izbaciti Woon. Nakon toga na scenu su stupili Puljani, složili su dvije vrlo dobre prilike. Najprije je Franjić prošao kroz sredinu i opasno pucao s 18 metara, a nakon toga je Jo proigrao Havojića na drugoj vratnici. Centimetri su dijelili Istru 1961 od vodstva, Havojić nije uspio vrhom kopačke dohvatiti loptu i skrenuti je u mrežu. No, u 26. minuti gosti su nagrađeni za dobru igru, njihov najbolji igrač Sandi Križman imao je trenutak inspiracije i s dvadesetak metara, neometan, zatresao mrežu iza Zagorca.

Reakcija Splita bila je nikakva, bezidejnost je bila jedina konstanta u igri Crvenih, vratar Andrej Prskalo mogao je na godišnji odmor. Nezadovoljan što mu momčad prikazuje, Stanko Mršić je u drugi dio krenuo s dvije zamjene, Vojnović i Glavina stupili su na scenu umjesto Kvesića i Rocea. U 51. minuti domaćin je bio blizu izjednačenja, Belle je nakon prodora po desnoj strani povratnom loptom proigrao Vojnovića. Uslijedio je šut sa 16 metara, lopta je prošla tik uz desnu vratnicu Prskala.

Split je živnuo u drugom poluvremenu, počeo je igrati tečnije i brže. Prskalo je u 58. ispod grede izbio loptu koju je glavom uputio Vojnović, nešto kasnije je Ibriks odigrao za Bellea koji se lakoćom oslobodio Woona, ali je pucao previsoko. U jeku Splitove ofenzive Križman je mogao riješiti pitanje pobjednika, izašao je sam pred Zagorca, iskosa s lijeve strane i nije pogodio.

Odnosno, Zagorac je nogama obranio i zadržao nadu. U 68. je Split umalo došao do izjednačenja igrom slučaja, Belle je centrirao, Prskalo krivo procijenio loptu koja ga je preletjela i udarila u vratnicu. Šanse su se počele redati s jedne i druge strane, na Belleovu koju je spriječio Prskalo uzvratio je Franjić. Onda je Jo prisilio Zagorca na intervenciju. Križman je i u 81. minuti pokazao kakav je majstor, Radotića je fintom poslao na travu, ali udarac mu nije bio precizan.

U posljednjih desetak minuta Split je napadao stihijski, a Istra 1961 se branila rutinski. I drugi put zaredom slavila u Parku mladeži.

REZULTATI 11. KOLA PRVE HNL:

Subota:

Lokomotiva - Osijek 5-0 (Lendrić 30, Bručić 33, Mišić 64, Budimir 72, Šovšić 83).

Hrvatski dragovoljac - Slaven Belupo 0-0

Rijeka - Hajduk 1-1 (Benko 25 / Kouassi 58)