ŠKOTSKA - HRVATSKA 2-0

Horor Igora Štimca i Hrvatske se nastavlja, Škoti u Glasgowu razbili Vatrene

Piše: Dražen KrušeljObjavljeno: 15. listopad 2013. 13:05

Novi ‘noir film’ Igora Štimca i hrvatske reprezentacije odvrtio se sinoć u Glasgowu na kraju kvalifikacijske kampanje za Brazil 2014. Obezglavljena i demoralizirana nacionalna momčad izgubila je od Škotske 0-2 i još jednom nas podsjetila na važnost pogotka kojim je Alberto Aquilani u petak iz play-offa izgurao Dansku. Bez tog pojasa za spašavanje, Hrvatska bi danas bila bez prilike za repasaž.

Točno pet minuta trajala je najavljena homogenost hrvatske reprezentacije koja je na Hampden Parku istrčala u ponajboljem sastavu. Modrić, Kranjčar i Kalinić donijeli su na startu meča loptu u posljednju trećinu terena, Kalinić je već u 4. minuti oprobao udarac s ruba kaznenog prostora i promašio okvir, ali umjesto da im to posluži kao okidač za jači pritisak, “vatreni” su se iznenada vratili u poznato rasplinuto stanje, u onaj difuzni model koji ih krasi posljednjih mjeseci i Škoti su lako uspostavili rezultatsku ravnotežu.

Nakon dvadesetak minuta igre dvije rezervirane momčadi napokon su spustile ručnu kočnicu i okrenule se napadačkom nogometu. U 23. minuti škotski su stoperi velikodušno servirali loptu Mandžukiću na sedam metara od McGregorova gola, ali hrvatski se napadač upustio u dribling dopustivši da Anya očisti opasnost. Nekoliko minuta kasnije Mandžin potez viška pokazat će se vrlo skupim...

Snodgrassova mušterija

U 28. minuti Hrvatskoj će u kutu ringa brojati sudac Hategan nakon tipičnog otočkog nokauta. Mulgrew se probio lijevim bokom do korner crte i zavrnuo loptu na drugu vratnicu, gdje je Dejan Lovren imao na raspolaganju svo vrijeme ovog svijeta da očisti opasnost, ali uspio je samo podletjeti pod Snodgrasa koji je glavom s ruba peterca matirao nemoćnog Pletikosu za 1-0. Robert Snodgrass tako je u ovim kvalifikacijama u Hrvatskoj pronašao zahvalnu mušteriju, bio je strijelac i jedinog gola u maksimirskom dvoboju.

Gol je paralizirao Hrvatsku i dao krila nogometašima Gordona Strachana koji su u sljedećih nekoliko akcija demonstrirali škotsku inačicu tika-take na rubu Pletikosina kaznenog prostora. Lopta je kao po špagi klizila kroz šesnaesterac izmjenjujući vlasnika, dok se društvo u kockastim dresovima nemoćno pogledavalo. U 31. minuti Brown je kratkim proigravanjem lansirao Snodgrassa u novu priliku, uslijedio je dobar udarac sa dvanaestak metara, no Pletikosa je vršcima prstiju uspio odbiti loptu u vratnicu i spasiti mrežu.

U finišu prve dionice nacionalna momčad je nekako stigla do zraka i do prvih (polu)prilika. Srna je dvaput ubačajima pronalazio Mandžukića u kaznenom prostoru, ali Bayernov golgeter sinoć je bio duhom odustan. U 40. minuti je u obećavajućoj situaciji loptu volej udarcem zakucao u tlo odakle se odbila nebu pod oblake.

Pletikosa uzalud obranio jedanaesterac

Igor Štimac očito nije bio nesretan izdanjem svoje vojske u prvom poluvremenu čim na startu nastavka nije bilo kadrovskog i taktičkog presvlačenja. Nastavilo se u poznatom ritmu, Hrvatska je bila naizgled agilnija, ali nije u toj igri bilo ‘x faktora’, igrača koji bi stvorio višak, zakuhao opasnost rafiniranom asistencijom, solo-akcijom, udarcem s distance... Posljednju priliku za reanimaciju propustili su “vatreni” u 65. minuti kada je Kranjčar podvalio loptu u prostor natrčalom jokeru Eduardu. On je zaobišao istrčalog vratara McGregora, no lopta mu je u nastavku akcije pobjegla i stigao je pogoditi samo vanjski dio mreže.

U 72. minuti reprezentacija se potpuno raspala. Dinamični Anya je u kutu kaznenog prostora na novčiću zavrtio Domagoja Vidu, krenuo prema korner-crti i nakon blagog kontakta se ispružio na travi. Rumunjski sudac je pokazao na bijelu točku, a Stipe Pletikosa obranio udarac Bannanu. Pokazat će se uzalud budući da je na odbijenu loptu sekundu kasnije natrčao Naismith i lako poentirao za 2-0. Bio je to signal brojnoj navijačkoj armiji na tribinama da se vrati refrenu od petka pa se i Hampdenom orilo “Štimac odlazi”.

Skupina A:

Srbija – Makedonija 5-1 (Ristoski 16-ag, Basta 19, Kolarov 38-11m, tadić 54, Šćepović 73 / Jahović 83)

Belgija – Wales 1-1 (De Bruyne 64 / Ramsey 88)

Škotska – Hrvatska 2-0 (Snodgrass 28, Naismith 73)

Redoslijed: 1. Belgija 26, 2. Hrvatska 17, 3. Srbija 14, 4. Škotska 11, 5. Wales 10, 6. Makedonija 7

ŠKOTSKA - HRVATSKA 2-0 (Snodgrass 28, Naismith 72)

Hrvatska je unatoč porazu osigurala doigravanje za SP. Mogući protivnici su nam Francuska, Rumunjska i Island

83. minuta - Nakon dugo vremena prva ozbiljnija šansa Hrvatske. Srna je ubacio, a udarac glavom Jelavića McGregor je obranio

79. minuta - Jelavić je ušao umjesto Mandžukića

GOOOL 72. minuta - Rumunjski sudac pokazao je na bijelu točku zbog prekršaja Vide na Anya. Pletikosa je obranio udarac Bannon, no na odbijenu loptu natrčao je Naismith i pospremio je u mrežu

70. minuta - U igru je umjesto Kranjčara ušao otpisani Ivan Perišić. Kranjčar je bio naš ponajbolji igrač

67. minuta - Kranjčar je idealno uposlio Eduarda. Napadač Šahtara sam je izašao pred golmana Škoske, no prejako si je gurno loptu, a nakon toga više nije bio u mogućnosti da pogodi vrata

61. minuta - Još jednom se Hrvatska spasila. Ćorluka nije dobro rasčistio jednu gužvu u 16-tercu, a na njegovu odbijenu loptu naletio je Brown, no na sreću, bio je neprecizan

54. minuta - Hrvatska ima posjed lopte, no napadamo jalovo i bezidejno

47. minuta - Bannan je i slobodnog udarca pucao tik iznad vratnice

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

41. minuta - Hrvatska se konačno probudila, ali ponovno je iz izgledne situacije Mandžukić bio neprecizan

39. minuta - Tiki-taka na škotski način. Hrvatska se na Hampden Park grčevito brani

30. minuta - Isti igrač je dvije minute kasnije zatresao stativu. Pletikosa je dobro reagirao je je loptu odbio u vratnicu

GOOOL 28. MINUTA - Snodgrass je ponovno krvnik Hrvatske. Ponovno je obrana Vatrenih pogriješila, Mulglrew je nabacio, a Snodgrass nadskočio Lovrena za vodstvo Škota

23. minuta - Srna je nabacio, a škotski branič briljantno spustio Mandžukiću na nogu. Umjeesto da odmah puca napadač Bayerna je ušao u dribling i zakomplicirao najbolju priliku na utakmici

21. minuta - Škoti su lako izigrali obranu Hrvatske. Hutton je sam prošao desnom stranom, no na sreću Ćorluka se stigao vratiti i spriječiti najgore

13. minuta - Prva prilika domaćina. Ćorluka je izblokirao udarac Huttona, a Naismith je bio neprecizan

12. minuta - Na sjajan centaršut Srne Kalinić je zakasnio

5. minuta - Kranjčar je uposlio Kalinića, ali njegov udarac sa 16 metara nije bio precizan

4. minuta - Kalinić je s lijeve strane lijepo ušao u kazneni prostor, no njegov ubačaj na peterac nije pronašao Mandžukića

UTAKMICA JE POČELA

Danska protiv Malte vodi 2-0 što znaći da Hrvatska niti teoretski ne može ispasti

ŠKOTSKA: McGregor - Hutton, Mulglrew, Martin, Hanley - Bannan, Brown, Snodgrass, Morrison - Anya, Naismith

HRVATSKA: Pletikosa - Vida, Ćorluka, Lovren Strinić - Srna, Vukojević, Modrić, Kranjčar - Kalinić Mandžukić.

22. rujan 2024 04:28