GENERALKA ZA AALBORG

DINAMO - ZADAR 5:0 Hat-trick Čopa, eurogol Ademija, zabio i Soudani

Piše: Damir DobrinićObjavljeno: 02. kolovoz 2014. 16:46

Uvertira za uzvrat s Aalborgom odrađena je bez ikakvih problema. Trener Dinama Zoran Mamić odmorio je nekolicinu prvotimaca i upisao novi glatki trijumf. Zadrani su u najavi utakmice naglasili kako su "nedorasli suparnik europskom Dinamu", što su na travnjaku Maksimira zorno i dokazali. Po 25. put Zadrani su u subotu došli na gostovanje kod Dinama u elitnom hrvatskom rangu. Prvoj pobjedi nisu bili ni blizu, Modri su priču praktički zaključili s dva gola u razdoblju od četiri minute sredinom prvog poluvremena. Po 11. puta Dinamo je Prvu HNL otvorio s tri početne pobjede, a bila mu je to 65. domaća utakmica zaredom u prvenstvu u kojoj nije poražen. Novo izdanje Dinama s kojim njegov strateg globalno može biti posve zadovoljan, nova utakmica s velikim brojem raspoloženih pojedinaca.

Prvi donekle opasan udarac uputio je Paulo Machado u 13. minuti s ruba šesnaesterca iz slobodnjaka. Pozicija je bila puno bolja od pokušaja, koji je otišao daleko od vrata. Dvije minute kasnije opasno je zakuhao Marko Pjaca pa su na gol-crti morala spašavati dvojica Zadrana. Sve do 25. minute Zadrani nisu imali problema, ali tada su kapitulirali. Ivo Pinto je oštro odapeo sa 20-ak metara, Mladen Matković uspio samo odbiti loptu do Soudanija, no potom je sjajno obranio njegov udarac iz blizine. Bila je treća sreća za Dinamo, odbijenu loptu s druge je vratnice u mrežu spremio najbolji strijelac Prve HNL prošle sezone. Duje Čop zabio je svoj prvi pogodak ove sezone.

Još se gosti iz Dalmacije nisu uspjeli oporaviti od primljenog gola, a Dinamo je zabio drugi. Lopta se odbila na 25 metara do spremnog Arijana Ademija. Kapetan nije kalkulirao, tukao je iz prve. I pogodio fantastično. Projektil je odsjeo u kutu vrata nemoćnog Matkovića i utakmica je praktički odlučena već u 28. minuti. Ademi rijetko zabija, ovaj dvoboj bio mu je 136. u Prvoj HNL i tek sedmi pogodak. No, ovaj Zadru u svakom slučaju će pamtiti. Bunker Zadrana više nije imao smisla, gosti su se malo otvorili, ali to im nije donijelo pozitivni pomak u igri. Dapače. Ubrzo je dvaput opasno, bez konačne egzekucije, zaprijetio Pjaca. Digao se, doduše, malo i Zadar, no njegove prijetnje bile su nedovoljno konkretne da bi ozbiljnije ugrozile prvaka.

Odnos snaga u drugom dijelu nije se promijenio. U 52. minuti Dinamo je i treći put poentirao. Veliki posao odradio je Pinto, koji se poigrao na desnoj strani i idealno ubacio na glavu Soudanija, koji nije pogriješio. Alžirac voli ljetne mjesece, bio mu je to već šesti gol ove sezone. Htio je još, trener mu nije dao, šest minuta kasnije ga je zamijenio. Soudani je nezadovoljan izašao s travnjaka, Mamić ga je nakon izmjene zagrlio, svjestan da afričkog napadača ne treba previše uzalud trošiti, koliko god on bio željan igre.

U međuvremenu se dogodio i prvi zadarski pokušaj. U 57. minuti pucao je Josip Ivančić, ali bivši vratar Zadra Antonijo Ježina nije se dao. U 70. minuti odličan udarac Wilsona Eduarda sa 20 metara, no i Matković je bio spreman. Četiri minute potom portugalski napadač nije ni približno tako dobro reagirao, iz blizine nije uspio poslati loptu u mrežu. Odmah je uzvratio Frane Ikić lijepim udarcem izvana, a Ježina je krasnom intervencijom uspio sačuvati svoja vrata.

Četvrti gol Dinamo je zabio u 80. minuti, još jedan sjajan pogodak. Slobodni udarac sa 20 metara izveo je Čop, prebacio živi zid i pogodio nebranjen kut vrata. Matković je samo pogledom ispratio loptu... Već u sljedećoj minuti Čop je mogao i do hat-tricka, brza akcija, Goncalo, Wilson i lopta na peterac na koju je Čop samo malo zakasnio. No u 89. minuti Čop nije promašio. Ante Ćorić je pogodio vratnicu, a Čop odbijenu loptu poslao u mrežu.

DINAMO - ZADAR 5:0

ZAGREB - Stadion Maksimir. Gledatelja 1976. Sudac Marin Vidulin (Kanfanar) 6,5. Pomoćnici: Kezele (Rijeka) i Crnčić (Vrbovec). Četvrti sudac Vučkov (Rijeka). Strijelci: 1:0 - Čop (25.), 2:0 - Ademi (28.), 3:0 - Soudani (52.), 4:0 - Čop (81.), 5:0 - Čop (89.)

DINAMO: Ježina 6,5 - Pinto 7, Sigali 6,5, Šimunović 6,5, Pivarić 6,5 - Ademi 7,5 (od 70. Goncalo -), Andrijašević 6, Machado 6,5 (od 58. Ćorić 6,5) - Soudani 7 (od 58. Wilson 6), Čop 8, Pjaca 7. Trener Zoran Mamić 7.

ZADAR: Matković 5,5 - Ikić 5, Ješe 5,5, Šimurina 5 - Bilaver 5,5, Muić 5 (od 59. Jerbić 5), Sarić 5, Pešić 5, Viduka 5 - Weitzer 5 (od 81. Čirjak -) - Ivančić 5,5 (od 66. Šimunac 5). Trener Ferdo Milin 5,5.

Žuti kartoni: Ikić (33., oštar start), Ješe (53., prigovor). Igrač utakmice Duje Čop.

REZULTATI 3. KOLA PRVE HNL:

Subota:

Dinamo - Zadar 5-0 (Čop 25, 80, 90, Ademi 28, Soudani 52)

Nedjelja:

Osijek - Split (19 sati)

Hajduk - Slaven Belupo (21 sat)

Ponedjeljak:

Istra 1961 - Rijeka (20.15 sati)

Petak:

Zagreb - Lokomotiva 2-0 (Stepčić 79, Šulc 82)

10 Osijek 2 0 0 2 2-6 0

DINAMO - ZADAR 5:0 (Čop 24, 80, 89, Ademi 28, Soudani 52)

89. minuta - GOL! Ćorić je opalio sa 17 metara, lopta se od stative odbila do opet nečuvanog Čopa koji nema težak posao za 'petardu' u mreži Matkovića!

80. minuta - GOL! slobodan udarac za Dinamo s 20-ak metara, zalet i šut Čopa, Matković se nije ni pomaknuo, lopta ulijeće u rašlje za 4:0. Još jedan vrlo lijepi pogodak na Maksimiru.

58. minuta - utakmica je riješena, Aalborg stiže već u utorak, pa su zamijenjeni Machado i Soudani, u igri su Ćorić i Wilson.

52. minuta - GOL! Čop je večeras zabio svoj prvi, a Soudani već četvrti. Ubacio je Pinto, a Alžirac (je li bio u zaleđu?) glavom skrenuo loptu u mrežu kraj u prazno istrčalog vratara Matkovića.

45. minuta - opet je Pjaca nezaustavljiv za obranu Zadra, ali Čop je slabim udarcem finiširao akciju Dinamovog krila. Bila je to i posljednja opasnija akcija u prvom poluvremenu...

34. minuta - prva prijetnja Zadra, pucao je Weitzer, lopta se od bloka odbila u korner.

32. minuta - vrlo raspoloženi Pjaca opet je projurio po lijevoj strani, uletio u kazneni prostor, u posljednji trenutak zaustavlja ga Matković...

28. minuta - GOL! povratna lopta Čopa, Ademi s 25 metara zakucava loptu u rašlje! Eurogol makedonskog reprezentativca!

24. minuta - GOL! zadarska utvrda pala je polovicom prvog poluvremena. Pinto je pucao sa 18 metara, Matković obranio. Na loptu je natrčao Soudani, i to Matković brani. Ali, na drugi odbijanac stiže Čop i, unatoč sudaru sa stativom, lopta gura u mrežu za svoj ovosezonski prvijenac u HNL-u.

15. minuta - Pjaca je probio zadarsku obranu i ubacio u peterac, gdje u zadnji tren ispred Andrijaševića spašava Šimurina.

12. minuta - Dinamo očekivano dominira, nakon dva kornera sada su imali i slobodan udarac sa 17 metara, pucao je Machado preko gola.

5. minuta - u odnosu na dvoboj protiv Danaca Zoran Mamić odlučio je poštedjeti vratara Eduarda, Joea Šimunića, Marcela Brozovića i Domagoja Antolića. Umjesto njih igraju Ježina, Šimunović, Andrijašević i Pjaca.

1. minuta - utakmica je počela, na stadionu je 1976 gledatelja, sudi Marin Vidulin iz Kanfanara.

Dinamo: Ježina - Pinto, Sigali, Šimunović, Pivarić - Ademi, Machado, Andrijašević - Soudani, Čop, Pjaca.

Zadar: Matković - Ikić, Ješe, Šimurina - Bilaver, Sarić, Weitzer, Muić, Pešić, Viduka - Ivančić

24. rujan 2024 09:18