Dinamo poput Hajduka, Sammir pogađao, Istok čvrsto stao uz Modre

Ždrijeb skupina Europske lige, u kojem će biti Dinamo i Hajduk, na rasporedu je u petak u 13.00 sati
Piše: Sportske novostiObjavljeno: 26. kolovoz 2010. 20:20

Prolazom u skupinu Europske lige Dinamo je zaradio oko milijun eura, spasio sezonu i osigurao Europu barem do sredine prosinca.

Nit' će Halilhodžić prvim avionom pobjeći za Pariz, nit' će se nogometaši Dinama ostaviti nogometa. Takav je scenarij predvidio strateg Dinama u slučaju da Györ napravi senzaciju i izbaci 'modre'. Na svu sreću ništa od toga, iako nije slutilo na dobro kada je u 17. minuti Seolin matirao Lončarića i doveo Györ u vodstvo.

Vaha je nemoćno širio ruke, ali ubrzo na svojoj maksimirskoj premijeri pokazao svu veličinu svoje trenerske inteligencije. Indisponiranom Mesariću pokazao je prstom put prema klupi, a umjesto njega u vatru gurnuo Etta. I bolila je Vahu 'ona stvar' što se igrala tek 33. minuta...

I Dinamo je tada počeo igrati. Plod takve promjene ubrali su u sudačkoj nadoknadi prvog dijela kada je Sammir dugom loptom pronašao Moralesa kojeg branič Feher ruši u kaznenom prostoru. Trener gostiju sugerirao je igranje rukom veznjaka Dinama, ali sudac, inače Englez, se pravio Englezom pa je odmahnuo glavom i pokazao na bijelu točku. Sammir je poslao Stevanovića u jednu, loptu u drugu stranu, a Dinamo u Europsku ligu.

Trener Attila se nastavio ljutiti u nastavku pa ga je sudac 'počastio' mjestom u novinarskoj loži. Nudili su mu mobitel za komunikaciju s klupom, ali je Attila odbio. Radije je pustio da kondicijski trener do kraja utakmice istrčava dionice od trenerske klupe do tribina.

U nastavku je Dinamo bio puno bolja momčad na travnjaku, no svoju nadmoć nisu uspjeli konkretizirati golom iz igre. Najbliži tome bili su u 70. minuti kada je Kramarić promašio lijepu priliku nakon što mu je Rukavina ostavio loptu kao 'na pladnju'. No, da 'modri' okončaju kvalifikacije s trijumfom pobrinuo se Sammir svojim drugim golom iz kaznenog udarca koji je iznudio Dodo.

Skupina Europske lige i odlasci preko Bregane barem do sredine prosinca konačan je rasplet kvalifikacija koje su počele s Zajecom i Koprom, a završile s Vahom i Györom. U međuvremenu je bio i taj intermezzo s prvakom Moldavije koji je završio kako je već završio i kojeg bi u Maksimiru najradije zaboravili.

S Europskom ligom Dinamo je spremio u džep barem milijun eura. Sa šest europskih utakmica spasio je i sezonu, a Halilhodžić je kupio vrijeme za svoj projekt. Europska jesen mogla bi ponuditi odgovor na pitanje ima li ovaj Dinamo zdrave temelje za velike stvari koje Vaha najvaljuje u idućoj sezoni. Još da se i navijači vrate...

Dinamo - Györ 2-1 (Sammir 45+1' 84';Ceolin 17')

KRAJ

84. minuta - GOOOL! Sammir je strijelac. Ponovno je veznjak Dinama zabio iz kaznenog udarca nakon što je Dodo srušen

81. minuta - Lončarić je uspio obraniti udarac zaboravljenog Babića. Bilo je to nakon slobodnog udarca

79. minuta - Chago ulazi u igru, Kramarić ide na klupu

75. minuta - Etto je iskosa sam izašao pred vratara Györa i ubacio loptu u sredinu koju nitko nije uspio zahvatiti. Bilo bi bolje da je probao pucati

68. minuta - Rukavina je uposlio Kramarića pred golom Györa. Mladi Kramarić nije dobro zahvatio loptu. Akciju je na kraju završio Dodo koji ju šalje visoko preko gola

66. minuta - Umorni Pedro Morales je izašao iz igre. Dodo je ušao u igru

58. minuta - Aleksidze je pucao glavom s vrha kaznenog prostora. Lončarić je bez problema obranio

Dinamo je u prvih desetak minuta nastavka puno bolja momčad. Bilo je nekih poluprilika, no ništa konkretno.

Drugo poluvrijeme

45. minuta - GOOOL! Morales je srušen u kaznenom prostoru Györa. Sammir je bio precizan iz kaznenog udarca

41. minuta - Kramarić se oslobodio dvojice čuvara i iskosa gađao drugi kut ali nije pogodio

35. minuta - Rukavina je glavom prebacio gol s nekoliko metara. Jedva je došao do odbijene lopte

33. minuta - Mesarić je napustio igru. Ušao je Etto

25. minuta - Prilika za Györ. Lončarić je uspio obraniti opasan udarac

24. minuta - Dinamo do sada nije uputio niti jedan udarac, dok je Györ pucao jednom i pogodio

17. minuta - GOOOL! Györ je poveo pogotkom Ceolina

Gledatelji su pljeskom pozdravili vijest da je Hajduk remijem izborio nastup u Europa ligi

Oko 10-ak tisua ljudi došlo je bodriti Dinamo. Sjeverna tribina je prazna

Prijenos utakmice prebačen je na HRT1 jer je na drugom programu još uvijek prijenos sjednice Sabora