ABA LIGA

ZADAR - C. ZVEZDA Zadar bez ikakve šanse protiv Crvene Zvezde u Višnjiku

Piše: Bernard PalekaObjavljeno: 26. listopad 2014. 22:58

Crvena je zvezda pokazala zašto je najbolja momčad u ABA ligi. Autoritativno je prošla kroz Višnjik i došla do još jedne pobjede. Beogradska momčad u prosjeku ubacuje gotovo 85 poena, a današnji Zadar s takvim suparnikom baš i nema neke izglede. Jest da je Zadar pokušao izvući sve što se dalo, ali da je i uspio – nije to defetizam - bi li bilo dovoljno? Kad je na kraju treće četvrtine Jenkins ubacio tricu za 48:65, osmu Zvezdinu tricu, utakmica je za domaćina otklizala u nepovrat. U toj je četvrtini, inače, beogradska momčad ubacila 28 poena (četiri trice) što ukazuje na da je Zadar dodatno posustao u obrani. Istina je da je u tomu mrvicu svoje prste imao i crnogorski sudac pjevačkoga prezimena, Dragojević, koji je 'vidio' Ramljakov prekršaj na Dangubiću kod 30:38, pa dosudio još i tehničku pogrešku nesretnom Marku iz čega je Zvezda dala pet lakih poena, no to je generalno samo mala pojedinost koja ni trunku ne umanjuje golu istinu – Zadar nije na Zvezdinoj razini. Da je i odigrao nešto bolje, bez nepotrebnog straha, bez nepotrebnih 'privatnih minuta' (Florence), bez nepotrebnih srljanja… Zadar je mogao nešto duže utakmicu držati u kakvoj – takvoj neizvjesnosti, ali opet…

Zadnja četvrtina prošla je u publici kao tiha misa. Dolje, na parketu, Zadrani su nastojali sve kako se rezultat ne bi pretvorio u katastrofu, ali igra mu je bila raštimana, dok je Zvezda minute trošila rutinski, da se što manje potroši, a da svoje vodstvo od 12 – 16 razlike baš i ne ispusti olako. Publika, lijepih šest tisuća posjetitelja, samo je uzdisala jer je puno prije kraja sve bilo jasno, sinoć od crnoga brašna nije mogla nastati pogača. Na kraju, ako ništa, neke tri minute prije kraja barem je Ivan Vraneš zaradio pljesak na otvorenoj sceni za svoje prve seniorske poene, za 60:75. I da, sinoć Crvena zvezda nije došla, a nije joj ni trebalo, do svoga prosjeka od gotovo 85 poena. Ali, nevolja je u tomu što je Zadar ostao na 63, na 16 manje nego suparnik.

A što je publika vidjela u prvom poluvremenu? Na početku je Zadar bio jako suzdržan, u nekim trenucima čak i malo prestrašen što se dobro vidjelo u pokušajima realizacije. U otvaranju domaćin je promašio dvije trice (Ivanov, Bošnjak) što je Zvezda uredno preko golemoga Marjanovića pokupila i otvorila svoje napade koji su joj donijeli početnu prednost. U igri Zadra bilo je dosta nedorečenosti, prije svega James Florence bio je taj koji je zapinjao i C. zvezda mogla je s relativno malo angažmana stati na loptu, držati kontrolu igre i rezultata. Zanimljivo je da je u prvoj četvrtini Dejan Radonjić brzo mijenjao čime je dobio na različitosti profila organizacije, a poslije je i Ante Nazor tražio bolju, bržu, djelotvorniju postavu pa je uspio u tomu kad su Florence, Bašić, Širko, Sobin i Kraljević došli do 20:23, zakucao je Kraljević u kontri. Tada se, ipak, Zadru otvorio problem u obrani u zadnje dvije i pol minute jer nije stigao zatvoriti dvije Zvezdine trice (Mitrović, Dangubić) od čega je druga pala na izdisaju prvoga poluvremena. Inače, tek u toj završnici Zadar je preko Florencea ubacio dvije trice (do tada 0 – 8), a domaćoj je momčadi u nekoj mjeri nedostajao i kakav - takav ubačaj s poludistance. Za prvo bi se poluvrijeme svakako još trebalo reći da je u cjelini donijelo donekle odmjerenu Zvezdinu pokretljivu agresivnost, dominaciju Marjanovića (6 + 3) u skoku, te prečestu šeprtljavost Zadrana koja se manifestirala u prelako izgubljenim loptama, te u nekoliko navrata naivno napravljenim prekršajima…

ZADAR - CRVENA ZVEZDA 63-79

20. rujan 2024 03:59