Goran Mehkek / CROPIX
CEDEVITA - C. ZVEZDA 87-88

Suci odlučili regionalni derbi, Cedevita pala nakon dramatične završnice

Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 24. studeni 2014. 23:38

Koševi iz slobodnih bacanja kojima je C. zvezda pobijedila pet i pol sekundi prije kraja smiju se nazvati poklonom s neba, a zahvalu za prvu pobjedu protiv Cedevite u Zagrebu trebaju uputiti slovenskom sucu Saši Peteku.

Pukl i Javor po svom običaju su se sakrili, a Petek presudio. Pokazao je da je Ukić rukom udario Blažiča na šutu. Kontakt je postojao, ali po tijelu, nakon izbačaja i preslab da bi se dosudio u ovakvom trenutku. Niti su se takvi dodiri svirali tijekom utakmice.

- Ne želim komentirati, izjavio je vidno ljutiti Jasmin Repeša, ali vrag mu nije dao mira.

- Pitajte supervizora Nakića, on sigurno zna što se dogodilo.

Još je i dodao.

- Hrvatska posla, uvijek isto.

Davorin Nakić je bivši sudac iz Varaždina koji danas radi kao jedan od četiri nadglednika suđenja u ABA ligi. Za događaj za kojeg opravdano sumnjamo da bi se u Pioniru dosudio u Cedevitinu korist, posebno u utakmici na „pola koša“ pet sekundi prije kraja, pitali smo i Slovenca u dresu Beograđana Jaku Blažiča. Nije spomenuo ono što je dosudio Petek, kontakt rukama, nego…

- Udario me u tijelo, čisti faul.

U kratkom vremenu koje je preostalo Ante Delaš je promašio šut za pobjedu. Prethodno je pogodio tricu za 83-85 te dvicu za vodstvo 87-85. Zvezda je ostala neporažena, a Cedevita prekinula niz od šest ligaških pobjeda.

Ključni trenutak ide na savjest sudaca, ali Cedevita je imala svojih pogrešaka. Utakmicu je otvorila s 0-11, a u prvih 109 sekundi drugog poluvremena Repeša je krenuo s neobičnom petorkom (Gordić, Pilepić, tek oporavljeni Babić, Zubčić, Žganec) i primio deset koševa. Ramljak se ozlijedio u prvom dijelu, M. Delaš imao tri osobne, ali bez Ukića, Bilana i Arapovića koji je svoju rolu odigrao jako dobro. Na pauzi je bilo 38-36 za Cedevitu, ali se na kraju istrošila dostižući zaostatak koji je do 31. minute narastao na -13 (57-70).

- Ako već ne mogu zabiti, mogli su barem nešto obraniti. I prva petorka je primila 11 za 200 sekundi. U utakmici u kojoj zabijemo 87 koševa moramo pobijediti. Nismo poštovali dogovor da se spriječe Williamsova dodavanja u dubinu po cijenu da primimo tricu, rekao je još Repeša.

Zvezdin Amerikanac imao je 12 asista uz samo jednu izgubljenu loptu. Blažič je svih 20 postigao u drugom poluvremenu, Nijemac Zirbes 12 od svojih 13. Beograđani su igrali s crnim florom, a pobjedu su posvetili ubijenom navijaču Marku Ivkoviću.

U sjeni poraza ostala je najbolja utakmica Frana Pilepića u Cedevitinoj opremi.