Nenad Dugi / CROPIX
POČELA EUROLIGA

Marko Popović tricama uništio Cedevitu: 'Strašno, predali smo se nakon pet minuta'

Četvrtu godinu zaredom hrvatske predstavnik poražen je na startu Eurolige. I pritom Cedevita na startu nije izgledala ništa bolje od prethodnika, Cibone i lani Zagreba
Piše: Hrvoje SliškovićObjavljeno: 11. listopad 2012. 22:55

Cedevitino predstavljanje euroligaškom svijetu prošlo je kao u noćnoj mori. Start u Kaunasu (90-62 za Žalgiris) rezultatski je sličan lanjskom debiju KK Zagreb (-31 u Bambergu). Zarana su se izgubili u gustoj zelenoj aumi, a izlaz nisu pronašli do kraja utakmice. Večeras nisu bili na euroligaškoj razini.

- 'Ubili' su nas u svim segmentima igre, predali smo se nakon pet minuta - sažela je utakmicu iskusna četvorka Predrag Šuput koji je zbog problema s osobnim pogreškama igrao manje od devet minuta.

- Moramo promijeniti navike, cijelu utakmicu igrati obranu. Uopće se nismo 'pofajtali'.

Nošeni pjesmom skoro 13 tisuća navijaa domaći košarkaši posustali su tek u posljednjoj četvrtini, kada su i pričuve dobile priliku za svojih pet minuta slave. Dotad je Žalgirisova zimnica rasla, rasla i samo rasla.

Čvrstom obranom uzimali su lopte kada su htjeli, a trice redovno pogađali (u prvom poluvremenu 6/7, a Cedevita 3/15). Zeleni su se definitivno odlijepili u dvije minute ludila Marka Popovića. S tri trice i jednom dvicom opalio je recku za svaku zakašnjelu obrambenu reakciju Cedevite.

- Znali smo da imaju manjak igrača i odlučili napasti na Greenu i Ilievskom koji još nije spreman. Letjeli smo terenom, ali mislim da ovo nije realna Cedevitina sliku. Neuigrani su, nedostajali su Tomas i Bilan (dobio alergijsku reakciju u dvorani, nap. a.) - nalazio je Popović riječi utjehe za prijatelje iz Zagreba

Cedevitin trener Božo Maljković je Žalgirisovu igru nazvao krvoločnom i usporedio s obranama kakve su u prošlosti igrale neke njegove momčadi. Za veliku razliku u broju slobodnjaka nije okrivio suce.

- Bili su odlični, a mi smo bez slobodnih bacanja u prvoj, trećoj i posljednjoj četvrtini ostali zbog slabe igre u napadu. Prvi zadatak mi je da od ove skupine ljudi izvučem maksimum u obrambenoj igri jer ovako ne može dalje, a samog sebe pitam možemo li u Zagrebu barem malo uzvratiti odličnom Žalgirisu.

ŽALGIRIS - CEDEVITA 90-62

(27:20, 28:18, 24:15, 11:9)

KAUNAS - Žalgirio Arena. Gledatelja 12.420. Suci: Cerebuch (Italija), Cmikiewicz (Poljska) i Reiter (Njemačka).

ŽALGIRIS: Darden, Popović 15 (4-4), D. Lavrinovič 8 (1-1), Juškevičius 4, Lipkevičius 2 (0-2), Delaš 5, Kuzminskas, Lafayette 10 (2-2), Kaukenas 9 (5-6), Foote, K. Lavrinovič 17 (7-9).

CEDEVITA: Car, Wright 15 (2-2), Šuput 5, Babić 3, Andrić 8, Buva 5 (3-6), Suton 2, Bilan, Ilievski 8, Gelabale 16 (2-2), Green, Baždarić.

SLOBODNA BACANJA: Žalgiris 25-30 (83%), Cedevita 7-10 (70%). OSOBNE POGREŠKE: Žalgiris 17, Cedevita 27.

ŠUT: Žalgiris 28-48 (58%), Cedevita 25-57 (44%). SKOK: Žalgiris 32 (25+6), Cedevita 23 (17+6).

TRI POENA: Žalgiris 9-16 (56%) Popović 3, Jankunas 2, Lafayette 2, D. Lavrinovič 1, Delaš 1; Cedevita 5-27 (18%) Ilievski 2, Wright 1, Šuput 1, Babić 1.

Simon zabio 19, Planinić 17, a Popović 15 koševa

Osim košarkaša Cedevite ove sezone u elitnom razredu europske košarke nastupa još 15 hrvatskih košarkaša, a prve večeri nastupila su devetorica. najbolju predstavu pružio je Krunoslav Simon postigavši 19 koševa za Unicaju koja je kod kuće izgubila od Maccabi Tel Aviva.

Marko Popović je u pobjedi Žalgirisa protiv Cedevite zabio 15 koševa, dok Mario Delaš dodao pet koševa uz tri skoka.

Lietuvos Rytas se odlično držao protiv CSKA u Moskvi u dvoboju skupine D, no na koncu su Rusi slavili 75:73. Leon Radošević je za Lietuvos zabio 10 koševa uz pet skokova, dvije ukradene lopte i jednu asistenciju.

Fenerbahče je u susretu A skupine pobijedio ruski Himki 92:80. Za Fener je nastupio Bojan Bogdanović koji je za 14 minuta zabio četiri koša. U redovima ruskog sastava najbolju predstavu pružio je Zoran Planinić sa 17 koševa i šest skokova, dok je Krešimir Lončar ubacio 11 koševa uz tri skoka.

U drugom dvoboju iz skupine Union Olimpija je na gostovanju pobijedila Cantu 84:71, a Dražen Bubnić je za slovenski sastav zabio osam koševa.

Unicaja je u skupini B kod kuće izgubila od Maccabi Tel Aviva 80:85. Krunoslav Simon je zabio 19, a Luka Žorić jedan koš za domaćine.

Ante Tomić (Barcelona), Stanko Barać (Efes), Roko Leni Ukić (Panathinaikos), Damir Markota (Bešiktaš), Rok Stipčević (Armani), Mario Kasun (Siena) igrat će sutra.

24. rujan 2024 09:27