ABA LIGA

Radnički održao Ciboni dva sata košarkaške lekcije, Zadar bolji od Mađara!

Dario Šarić je sa 17 koševa bio najbolji u sastavu Cibone, dok je Mouphtaou Monra Yarou sa 19 poena i 10 skokova predvodio Radnički
Piše: HinaObjavljeno: 05. listopad 2013. 20:51

Radnički se poigrao sa Cibonom, jednim od papirnatih favorita ABA lige i usred Zagreba ponizio hrvatskog prvaka te slavio sa 82:66. Cibona je tako ubilježila prvi kiks sezone, a ABA liga je poznata kao ona u kojoj se kiksevi teško nadoknađuju. U Draženovoj dvorani nije bilo puno ljudi, tek oko tisuću, a Cibona je bila blijeda. Na trenutke i nemoćna. I tih tisuću Vukove je ispratilo zvižducima; Cibona ih je sve, ne samo protiv Radničkog, već i protiv Cedevite - razočarala...

Uostalom, onako kako je odigrala utakmicu Kupa Dražena Petrovića protiv Cedevite, barem u drugom poluvremenu, Cibona je otvorila i ABA sezonu. Što je naročito opasno ako u Zagreb momčad dovodi Muta Nikolić, čije će momčadi uvijek osjetiti slabosti protivnika. Tako je Marko Marinović, iskusni play, ušao u hakl, u kojemu je podijelio osam asista za prvih dvadeset minuta, do kraja čak 12! Trpao je DJ Seeley, trpao je Dušan Mlađan, Sava Lešić je davao iskustvo, a Vukovi su bili bez energije, bez obrane, bez jasnih ovlasti u igri. Jerel Blassingame, koji opet nije igrao pick, ostao je bez asista u prvom poluvremenu, a to je podatak koji mora zabrinuti Nevena Spahiju. Odnosno Blassingame bi trebao imati više loptu u rukama, a manje tražiti uvijanja Matta Janninga, koji će imati problema u ovoj ligi. Imat će ih jer je mekan, a ABA liga je kudikamo tvrđa od talijanske lige.

Ni pod košem nije bilo čarobno, Darko Planinić je nešto zabio, ali je jednako, ako ne i više primio, a Andrija Žižić više nije glavna napadačka opcija - kad je u igri - kao što je to bio u posljednje dvije sezone. Ukupno, to su razlozi zašto je Radnički imao 17:4 u šestoj minuti, 32:17 u 14. minuti, 37:17 u 16. minuti, a 42:21 u 19. minuti. Minus 15 na odlasku na odmor iz perspektive Vukova bila je i prihvatljiva razlika u odnosu na ono što je nudio parket.

U trećoj dionici, nakon povratka s odmora, Vukovi su zaigrali malo energičnije i to se odmah osjetilo na rezultatu. Prije svega je agresivan po koš bio DJ Strawberry, nešto je učinila i tranzicija, a potpuni povratak u utakmicu, nakon trice Matta Janninga za 54:61 u 30. minuti, spriječila je teška trica Dušana Mlađana za plus deset Radničkog.

Koju je gost održavao i u posljednjoj dionici, u kojoj se razigrao i Yarou, a Cibona nije iskoristila ni činjenicu da se Muta Nikolić opasno naljutio na DJ Seeleyja, kojega je zamrznuo na klupi.

Kad je Sava Lešić poentirao iz središnjeg picka, bez ikakve rotacije u obrani Cibone, što nije bilo prvi put, Radnički je otišao na 75:60, tri minute do sirene. Bilo je jasno da je pred Vukovima prvi poraz u sezoni, jasno je i da štošta u igri hrvatskog prvaka ne izgleda kako bi trebalo. Nije jasno ni to da je osam igrača ovdje od lanjske sezone, jer Cibona izgleda kao da se skupila prekjučer. I da su se pritom svi igrači međusobno prvi put upoznali. Početak je sezone, a Neven Spahija ima ispred sebe velik posao.

Cibona - Radnički 66-82 (15:22, 13:21, 27:23, 11:16)

ZAGREB - Dvorana Dražena Petrovića. Gledatelja 1.000. Suci: Boltauzer (Slovenija), Rutešić (Crna Gora) i Vučković (Slovenija).

CIBONA: Kus, Planinić 8, Blassingame 6 (1-1), Šarić 17 (2-4), Rozić 5 (2-4), Jagodić-Kuridža 3 (3-4), Junaković, Janning 9 (2-2), Strawberry 12 (5-6), Žižić 6 (2-2), Arapović, Gabrić.

RADNIČKI: Seeley 8, Janković, Lešić 14 (4-8), Jović 3, Stevanović, Mlađan 13 (2-2), Kalinić, Yarou 19 (3-5), Dimić, Balmazović 4 (1-2), Jevtović 8 (2-2), Marinović 13 (2-2).

SLOBODNA BACANJA: Cibona 17-23 (74%), Radnički 14-21 (67%). OSOBNE POGREŠKE: Cibona 21, Radnički 24. TEHNIČKA POGREŠKA: klupa Radničkog (20).

ŠUT: Cibona 22-62 (35%), Radnički 29-55 (53%). SKOK: Cibona 29 (17+12), Radnički 32 (24+8).

TRI POENA: Cibona 5-23 (22%) - Blassingame 1, Šarić 1, Rozić 1, Janning 1, Strawberry 1; Radnički 10-25 (40%) - Mlađan 3, Marinović 3, Seeley 2, Jović 1, Balmazović 1.

Zadar zamalo ispustio 16 razlike

Nepotrebna drama u zadnjoj četvrtini. Zadrani su naglo popustili u koncentraciji, u ideji u napadu, više nije bilo ni mirnoće, a u obrani je curilo i izvani i iznutra. U zadnje tri minute Zadar je ušao sa 60:56 i nespokojem hoće li uspjeti dobiti utakmicu u kojoj je u jednom trenutku imao i 16 (43:27 u 25. minuti) poena razlike. Srećom, Kraljević je sjajnom blokadom spriječio poen ispod koša, na odbijenu loptu skočio je i pucao Lorant, a u sljedećem napadu Zadra Ivanov je pogodio jedno slobodno bacanje za 63:56. Mađari su pokušali tricama, Warren je promašio, a Zadar zaradio napad minutu i 50 sekunda prije kraja, a minutu ni tri sekunde prije kraja Car je ubacio još jednu tricu za 66:58 i trasirao put prema pobjedi. Do kraja griješilo se tamo i ovamo, srećom za Zadar je Ivanov pogodio jedno slobodno bacanje, a Kraljević blokirao Warrena i bila je to, ipak, potvrda pobjede.

Inače, Zadrani su počeli malo prestrašeno, ali nakon dvije - tri minute pronašli su dobar ritam. Stisli su Mađare na ruci, u kretanjima, zagradili svoj reket (Sobin) i otvarali dosta napada. Ritam je udarao Marko Ramljak, jednako u obrani kao i u tranziciji, a u realizaciji je upisao 10 poena u prvom poluvremenu. Sasvim pristojan učinak s aspekta 31 postignutog koša cijele momčadi. S druge je strane mađarski suparnik patio od rastrzanosti, od pogrešnih dodavanja, od podosta promašaja ispod koša. Glavninu svojih poena, pak, Zadar je ubacio iz reketa što i nije čudno jer je 'sjela' samo jedna trica (Lawrence) iz čak 10 pokušaja. Na koncu, prvo je poluvrijeme Zadar zatvorio solidnom razlikom i nizom smjerokaza o tomu kako bi valjalo odraditi drugo poluvrijeme.

Treća je četvrtina otvorena s neke dvije minute bez osobitih sadržaja, a onda je Marko Car pogodio tricu za 34:24 i to je bio početak dobrog realizatorskoga niza koji je nastavio Josip Sobin sa šest uzastopnih poena, a zaključili Marko Ramljak i Car s po jednom tricom. Tu je Zadar došao do lijepe prednosti i u priliku da odmagli još malo, ali su se Mađari pribrali i dijelom uz pomoć suparnika nekako došli do zaostatka od 11 poena (51:40) prije zadnje četvrtine...

ZADAR - SZOLNOKI OLAJ 71-67

ZADAR - Dvorana Krešimira Ćosića. Gledatelja: 3 500. Suci: Vojinović, Dragojević i Koljenšić (svi C. Gora)

Zadar: Jardine , Ivanov 10 (2 - 5), Kraljević 10 (2 - 3), Lawrence 5 (2 - 2), Šango, Sobin 10, Đugum, Ramljak 15 (2 - 2), Batur 2, Dijan 2, Car 17 (6 - 6), Prostran

Szolnoki Olaj: Simon 5 (3 - 4), Horvat 9, Keller 5 1 - 5), Vojvoda 7, Marković, Rakić 3, Warren 17 (6 - 7), Bader 3 1 - 2), Ivošev, Oliver 7 (2 - 2), Lorant 10 (0 - 1)

23. rujan 2024 11:14