FRANCUSKA - LITVA 80-66

Parker konačno stigao do toliko željenog zlata! Francuzi u finalu razbila Litvu

Piše: Toma DragičevićObjavljeno: 22. rujan 2013. 11:42

Francuska muška košarkaška reprezentacija po prvi je put u povijesti osvojila naslov europskog prvaka , u finalu Eurobasketa u Ljubljani Francuska je svladala Litvu sa 80-66 (19-22, 31-12, 18-16, 12-16).

Utakmica je odlučena u posljednjih pet i pol minuta igre u prvom poluvremenu kada je Francuska serijom 21-3 zaostatak 29-31 pretvorila u prednost 50-34.

U drugom poluvremenu Francuzi su uspijevali održavati visoku prednost i napokon osvojiti zlato. Prije dvije godine u Litvi su bili srebrni nakon 85-98 poraza od Španjolaca u finalu. Litvi je ovo drugo srebro s Eurobasketa, drugi su bili i 1995., a naslov su osvajali tri puta (1937, 1939, 2003).

Najefikasniji u reprezentaciji Francuske bio je Nicolas Batum sa 17 koševa, sve je postigao u prvom poluvremenu, Boris Diaw je dodao 15 za pbojednike, dok su Litvu predvodlili Linas Kleiza sa 20 i Mantas Kalnietis sa 19 ubačaja.

Brončanu medalju osvojila je reprezentacija Španjolske koja je u susretu za treće mjesto svladala Hrvatsku sa 92-66 (23-18, 24-18, 16-12, 29-18). Hrvatska tako nije uspjela osvojiti treće odličje s Eurobasketa, ostala je na dvije bronce osvojene 1993. i 1995.

3. ČETVRTINA

Francuska je na korak do naslova prvaka Europe. Nakon tri četvrtine Francuzi protiv Litve vode s 68-50. U Nastavku utakmice potpuno je stao Kleiza koji nije ubacio niti jedan koš u nastavku, dok kod Francuza briljira Diaw s 13 koševa.

U nastavku je nešto više zaigrao i Parker koji je postigao 8 koševa.

2. ČETVRTINA

U drugoj četvrtini Francuska je ubacila u brzinu više i to bez Tonyja Parkera koji je većinu četvrtine ostao na klupi. Briljirao je Batum sa 17 koševa, dok je kod Litve najraspoloženiji Kleiza sa 16 koševa.

1. ČETVRTINA

Nakon prve četvrtine u finalu Eurobasketa Litva vodi protiv Francuske s 22-19. Najraspoloženiji u redovima Litve bio je Kleiza koji je uspio ubaciti 11 koševa, dok je s druge strane kod Francuza najbolji Batum sa 7 poena.

23. rujan 2024 13:53