Mario Todoric / CROPIX
A-1 LIGA KOŠARKAŠA

Cibona naslov ABA lige proslavila sa Sinjanima, Cedevita ušutkala Višnjik

Cibona je u petak lakoćom sa 78-61 u vrućem Sinju svladala Alkar, dok je Cedevita u derbiju kao gost svladala Zadar sa 87-79 nanijevši Zadru drugi poraz
Piše: Dražen ŽuraObjavljeno: 03. svibanj 2014. 00:21

Nakon osmog kola Lige za prvaka PH za košarkaše na vrhu su se sa po sedam pobjeda i jednim porazom izdvojili Cibona i Cedevita, Cibona je u petak lakoćom sa 78-61 (29-24, 23-19, 16-6, 10-12) u Sinju svladala Alkar, dok je Cedevita u derbiju kao gost svladala Zadar sa 87-79 (23-19, 19-23, 20-15, 25-22) nanijevši Zadru drugi poraz.

Cibona je u Sinju osvojila nove bodove. To se znalo i prije utakmice. Naime, Zagrepčani su osjetljivo igrački bolji i kompletniji dok je Alkar igrao bez dva ponajbolja igrača (Žitko, S. Modrić).

Alkar se nije prepao Cibone nakon njenog uspjeha u ABA liga i osvajanja naslova prvaka. Igrači Damira Milačića ušli su u utakmkicu pametno i hrabro. Gotovo cijela prva polovica, može se reći, egal. Poveli su Sinjani 2:0 košem Kanaeta a držali su prednost preko odličnog Perajice kojeg su gosti teško držali pod svojim košem. S 2 trice Rozića u 4. i 6. minuta Cibona je pokušala pobjeći, ali ne više od 7 koševa. Vidjelo se da je glavni igrač Zagrepčana bio Šarić koji je odlično proigravao svoje igrače a kad je bio u poziciji postizao koševe. Koliko je vrijedan ovaj igrač Ciboni osjetilo se kada ga je trener Rimac povukao na klupu a umjesto njega na parket poslao mladog i nadarenog Arapovića.

Sinjani su jednako dobro parirali i u drugoj četvrtini, osim u realizaciji šuta za tri poena i tek donekle po skokovima (Alkar 11+6, a Cibona 19+2). Ipak, Jagodić-Kuriđa, Mavra i Arapović odveli su svoju momčad na odmor sa prednošću od 14 koševa. U 3. četvrtini Sinjanima je ponestalo snage i koncentracije, nedostajali su Slavko Modrić i Luka Žitko. Nakon toga Rimac je mogao odmarati Šarića jer su posao obavljali Krušlin, Gabrić, Siriščević i ostali iz mlađe garde Cibone. Prednost Cibone neumoljivo se povećavala i u 26. minuti bilo je +20 kod rezultata 45:65 a u posljednjoj četvrtini i +25 (53:78) košem Mavre.

U prepunoj dvorani prije utakmice uprava kluba zahvalila se (i predstavila) finaliste jugoslavenskog Kupa 1984. u Metkoviću kad su tadašnji igrači Alkara igrali protiv sarajevske Bosne. Osim toga dali su prigodan dar Ciboni za prvo mjesto u ABA ligi a njihovom najboljem igraču Dariju Šariću predsjednik Alkara Katić darovao je lijepu sliku.

Zadar se nije uspio po drugi put nametnuti Cedeviti koju je očito otrijeznio onaj poraz na otvaranju Lige za prvaka, pa su podosta angažiranije zakoračili u Višnjik. Uz to imali su odličnoga Nolana Smitha koji je izvrsno vodio njihovu igru, te Marina Baždarića koji je iza sebe imao odličnu večer, gotovo pa nije mogao promašiti! Zadranima je probleme stvorila pozicija razigravača, jer zbog ozljede nije igrao Andrew Lawrence, dok Mark Lyons nije bio na željenoj razini. Ono čime mogu biti zadovoljnji domaćin jest činjenica da su izgubili manjom razlikom, odnosno u Zagrebu su ostvarili plus od 13 poena.

Nisu se Zadrani mogli pohvaliti ni otvaranjem utakmice, jer su imali podosta problema u realizaciji iz gotovo čistih situacija. Ali je zato Cedevita brzo ušla u seriju ubačaja, napose Marino Baždarić, ponajviše zbog toga što se nikako nije uspijevalo zaustaviti protok lopte prema njemu. Mirno je stajao u kutu i čekao dodavanja, uglavnom Nolana Smitha. Jedini odgovor na suparnikove poene nudili su Josip Sobin i Ive Ivanov, da bi se nakon trice Marka Šutala na trenutak učinilo kako je konačno proradila zadarska vanjska linija.

Međutim, svojim trećim ubačajem za tri poena Baždarić je odveo svoje na pristojnih 19-11. Onda se Zadru ukazao Marko Ramljak, koji u paru s Ivanovom nije dozvolio još izrazitije odvajanje Cedevite. Nove minute ponudile su sadržajniju igru Zadra u napadu unatoč tomu što se njihov prvi razigravač Mark Lyons nikako nije mogao nametnuti. Zahvaljujući tricama koje su redom zabijali Lovre Bašić, potom Ramljak i Šutalo, Zadrani su znali otići u minimalan plus i da nije bilo razigranog Smitha, koji je imao seriju od osam poena, na odmor bi se možda i otišlo s prednošću domaćina.

Ostalo je 42-42 na kraju prvoga dijela nakon kojeg je Cedevita tricama Ivana Ramljaka i Tomislava Zubčića i poenima Mira Bilana pod obručem navijestila za njih dobru napadačku četvrtinu! Nakratko je tricom odgovorio Ramljak, dva poena zabio je i Bašić. Iza toga došlo je do novoga iskoraka Baždarića koji je unatoč godinama prvi stizao u kontru kojom su gosti rušili zadarsku obranu i otišli do vodstva 60-51. Uzvratio je Sobin, dok je u zadnjoj sekundi treće četvrtine Šutalo pogodio za tri poena. Probudila se publika!

Ali je u zadnju dionicu Baždarić krenuo tricom, istina jednu je ubacio i Lyons , imao je i Ivanov niz od četiri slobodna bacanja , međutim, Smith, Zubčić i Suton bili su precizni iza crte za tri poena, pa se moglo zaključivati priču o Cedevitinoj pobjedi.

Ono što je kroničarima zadarske košarke upalo u oko jest činjenica da je unutar Cedevitinih redova podosta igrača koji su na ovaj ili onaj način vezani uz Zadar. Miro Bilan je ozbiljniju košarku počeo živjeti u Višnjiku, kao i Ante Delaš. Najbolji pojedinac utakmice Marino Baždarić vuče korijene iz Paljuva sela u zadarskom zaleđu, dok je Tomislav Zubčić prve spoznaje o košarci dobio u Jazinama. Još da im je mogao igrati ozlijeđeni Jusuf Nurkić, koji se šest mjeseci razvijao baš u Zadru, nizu ne bi bilo kraja.

Marino Baždarić postigao je 22 pogotka za Cedevitu u Zadru, a Ive Ivanov je sa 23 ubačaja bio prvo ime Zadra.

U trećoj utakmici 8. kola igranoj u petak Zagreb je sa 85-76 (25-15, 12-22, 26-13, 22-26) svladao Jolly JBŠ. Domagoj Vuković ubacio je 19 za Zagreb, a Terry James Smith 21 za Jolly.

U četvrtak je Šibenik svladao Kvarner 2010 sa 69-58.