POLJSKA - GRČKA 1-1

Herojska predstava Grčke, rezervni vratar spasio Poljsku od debakla na startu Eura!

Piše: Alen OrlićObjavljeno: 08. lipanj 2012. 14:21

Prava melodrama odmah na otvaranju Eura: Poljska i Grčka odigrali su utakmicu koja je ponudila veliku napetost i uzbuđenje, vidjeli smo dva gola, ali i dva isključenja, jedan promašeni penal Karagounisa i još jednu situaciju u kojoj su Grci tražili najstrožu kaznu.

Na kraju je završilo bez pobjednika 1-1, a to je rezultat koji ne može do kraja zadovoljiti ni jedne ni druge.

Heroj je trebao postati Robert Lewandowski koji je zabio prekrasan gol za vodstvo Poljske na način kako to radi iz tjedna u tjedan u Bundesligi i zbog čega ga Manchester United želi kupiti od dortmundske Borussije, a cijena je odletjela u nebo.

Tragičar Szczesny

Ali opet se pokazalo da su Grci žilavi i da se znaju vratiti iz izgubljene pozicije. Njih nikad ne treba otpisati. Čovjek preokreta u ovoj šokantnoj utakmici bio je omaleni 30-godišnji napadač Dimitris Salpingidis koji je Lewandowskom ukrao show. Njega je grčki izbornik, Portugalac Santos izvukao na poluvremenu kao džoker iz rukava.

Salpingidis je zabio gol iz odbijanca te je izborio penal, ali najiskusniji grčki igrač i kapetan Giorgos Karagounis taj neočekivani dar nije pretvorio u pobjedu. Trgičar je bio poljski vratar Szczesny, ali su mu dobre vile poslale zamjenu Tytona koji je sačuvao Poljake od poraza.

Poland 1-0 Greece (Euro 2012 - Group A) - All... by fasthighlights-2012

A Grci su prije toga bili na rubu, s igračem manje i bez ikakve smislene igre...

Poljaci su tražili svoju prvu pobjedu na europskim prvenstvima. Nisu mogli izabrati bolje mjesto od uzavrelog grotla Narodnog stadiona u Varšavi. Stadion je bio krcat, rasprodan. Na tribinama je 56.700 gledatelja. To je pravo more navijača u bijelo-crvenim bojama. Poljaci su bili toliko bučni i strastveni da se na početku onih četiri ili pet tisuća Grka uopće nije čulo.

Točno se mogao predvidjeti uvodni scenarij ove utakmice. Nošeni zaglušujućim navijanjem s tribina, Poljaci su od prve minute nasrnuli na grčka vrata, jurišali su kao opsjednuti, a jadni grčki vratar Chalkas mora da se osjeća kao da je na streljani.

Odmah se vidjelo da će Lewandowski biti prava napast za grčku obranu. Visoki i spretni centarfor stalno veže dvojicu stopera uz sebe, jak je na lopti, otvara prostor svojim suigračima i kad je u blizini vratiju Grci su u panici.

Znalo se i da je desna strana Poljske ubojita, tamo ordiniraju suigrači Lewandowskog iz Dortmunda, ofenzivni bočni Piszczek koji stilom podjeća na našeg Srnu i veznjak kompliciranog prezimena Blaszczykowski kojeg u Njemačkoj zovu Kuba.

Grčki stil igre je dobro poznat. Iako igraju u nešto ofenzivnijoj postavci (4-3-3) bilo je jasno da će tražiti šansu iz svojeg najjačeg oružja, prekida. I oni imaju svog nebeskog skakača, dugokosog Samarasa, ali on je neprimjetan.

Poljska se izvukla

Pakleno je vruće pod zatvorenim krovom stadiona, a tribine su proključale kad je Lewandowski zabio za 1-0. Igrala se 17. minuta, akcija iz Kloppove bilježnice, na desnoj strani dupli pas Piszczeka i Blaszczykowskog, ovaj prvi šalje loptu u kazneni prostor, a tamo čeka Lewandowski koji se samo samo naklonio i zakucao loptu u mrežu.

Grčki izbornik, Portugalac Santos izgleda bespomoćno na klupi posebno kad glavnu rolu preuzima španjolski sudac koji pred kraj poluvremena pokazuje drugi žuti, crveni karton Papastathopoulusu.

Kako to obično biva s Grcima njih prati neka luda sreća pa iz jedinog izleta na protivničku polovicu gol za izjednačenje zabija Salpingidis.

Stadion je utihnuo kad je dosuđen penal za Grke, ali trenutak kasnije kad vratar Tyton obranio udarac s 11 metara Karagounisu s tribina se oteo glasniji krik nego kod gola Lewandowskog.

POLJSKA - GRČKA 1:1 (Lewandowski 17/Salpingidis 51)

POLJSKA: Szczęsny, Boenisch, Wasilewski, Perquis, Piszczek, Polanski, Rybus (Tyton 70), Obraniak, Murawski, Błaszczykowski, Lewandowski;

GRČKA: Chalkias, Maniatis, A. Papadopoulos (K. Papadopoulos 37), Torossidis, Papastathopoulos, Holebas, Karagounis, Ninis (Salpingidis 46), Katsouranis, Samaras, Gekas

KRAJ!

90+1 - Skoro je Katsouranis sada postigao autogol nakon ubačaja s desne strane

88. minuta - Pokušavaju Grci doći do pobjede, ali njihovi napadi ne rađaju plodom

85. minuta - Lewandowski je probao iskosa s desne strane, ali lopta pogađa vanjski dio mreže

83. minuta - Polanski je sada probao šut. Lako je to pokupio Chalkias

80. minuta - Otvorila se utakmica. Grčka je sada uvjerljivija. Samaris je pucao preko gola

74. minuta - Zabili su sada Graci pogodak, ali je svirano zaleđe

71. minuta - Karagoonis je izveo jedanaesterac, Tyton je pročitao stranu te je obranio udarac