U sklopu obilježavanja mjeseca kibernetičke sigurnosti i značaja gore navedenih promjena i trendova u poslovnom i obrazovnom sektoru, Sveučilište Algebra nastavlja tradiciju organiziranja konferencija posvećenih aktualnim temama u ovom važnom području.
Nakon vrlo uspješne prošlogodišnje konferencije koja se fokusirala na tematiku “ Zakona i reda u digitalnom prostoru”, ovogodišnje će događanje kroz niz panela i izlaganja, posvetiti pažnju zakonodavnim novostima, izazovima implementacije nove Uredbe o kibernetičkoj sigurnosti te važnosti uključivanja žena u ovaj sektor.
Zaključci prošlogodišnje konferencije postavili su čvrste temelje za ovogodišnju raspravu o aktualnim temama, a nastavak slijedi pod nazivom "Izazovi primjene Zakona o kibernetičkoj sigurnosti”. Konferencija će se održati 11. listopada 2024., u prostorijama Sveučilišta Algebra, na adresi Gradišćanska 24, s početkom u 9:00 sati. Kroz niz panela i izlaganja, poseban naglasak bit će stavljen na primjeni zakona donesenog u veljači ove godine.
Konferencija ima važnu misiju informirati sudionike o ključnim aspektima nove uredbe i njenom utjecaju na brojne sektore gospodarstva, a teži i ojačati suradnju i umrežavanje među profesionalcima, čime se nastavlja tradicija promicanja i jačanja kibernetičke sigurnosti u Hrvatskoj. Kroz tri edukativna panela, gostujući će govornici podijeliti svoje iskustvo u području kibernetičke sigurnosti, a kako tvrdi Zlatan Morić, voditelj novog Studija kibernetičke sigurnosti na Sveučilištu Algebra, strategije za jačanje kibernetičke otpornosti koje bi svaki poduzetnik i menadžer trebali provoditi temelje se na sveobuhvatnom pristupu koji uključuje niz tehnoloških, organizacijskih i edukativnih komponenti.
- Prilagodba alata za kibernetičku sigurnost "na pravu mjeru" predstavlja ključni aspekt u efikasnom upravljanju sigurnošću organizacije. Važno je naglasiti da samo kupnja različitih sigurnosnih alata bez jasne strategije i razumijevanja specifičnih potreba i rizika organizacije neće adekvatno riješiti probleme sigurnosti. Stoga, prvi korak u odabiru pravih alata za kibernetičku sigurnost je detaljna analiza rizika. Ova analiza treba identificirati ključne prijetnje i ranjivosti unutar organizacije te na temelju toga usmjeriti investicije prema alatima koji mogu učinkovito umanjiti ili eliminirati identificirane rizike. Još važniji od samih alata je ljudski faktor koji se odnosi na stručnost i sposobnost osoblja koje će konfigurirati i koristiti te alate. Sigurnosni alati su samo onoliko učinkoviti koliko su dobro konfigurirani i upravljani – objasnio je Morić neka od rješenja, uputa i prijedloga vezanih uz kibernetičku sigurnost te približio tematiku neupućenima, ali i podsjetio na važnost konferencije za predstavnike vladinih i nevladinih organizacija te svim obveznike novog zakona o kibernetičkoj sigurnosti.
Prvi panel pod nazivom „Sigurnosne kontrole i tehnologije u kibernetičkoj sigurnosti”, moderirat će Zlatan Morić, a o gostovat će predstavnici prominentnih tvrtki kao što su A1, Infobip, Infigo, Končar.
Drugi panel „Znanja i vještine potrebne za stručnjake u kibernetičkoj sigurnosti“ obogatit će iskusni voditelji sigurnosti informacijskih sustava te stručnjaci za sigurnost i obavještajna pitanja, a upravo je Sveučilište Algebra, kao pokretač prvog studija kibernetičke sigurnosti u Hrvatskoj, pravo mjesto za pokretanje takvih tema koje promiču razvoj obrazovanja i osposobljavanja u području kibernetičke sigurnosti te široj javnosti približavaju razvojne aktivnosti usmjerene na jačanje svijesti o kibernetičkoj sigurnosti.
Treća panel rasprava pod nazivom “Tko nas kontrolira: Izazovi i prilike za žene u kibernetičkoj sigurnosti” fokusirat će se na ulogu žena svijetu IT-a i kibernetičke sigurnosti. Pod moderatorstvom Martine Dragičević iz telekomunikacijskog giganta A1, o poziciji žena u ovom izazovnom sektoru raspravljat će stručnjakinje za upravljanje sigurnošću poduzeća, ali i klijenata.
____________________________________________________________________________
HACKING NIGHT I TECH TREK RADIONICA
Tijekom konferencije paralelno će se unutar tehnički orijentiranog smjera („tech track“) odvijati i dvije poludnevne radionice namijenjene primarno IT profesionalcima i profesionalcima na području kibernetičke sigurnosti. Radionice se temelje na Microsoftovim tehnologijama i izvode ih stručnjaci s bogatim iskustvom u praksi i prenošenju znanja.
Nakon konferencije, bit će održan „Hacking Night Algebra 2024.”, natjecanje koje pruža priliku za testiranje vještina u stvarnim i simuliranim sigurnosnim izazovima, s naglaskom na penetracijsko testiranje, etičko hakiranje i rješavanje kompleksnih sigurnosnih problema. Bilo da ste profesionalac ili student, ovo je izvrsna prilika za razmjenu znanja, usavršavanje vještina i upoznavanje drugih stručnjaka iz industrije.
Svi sudionici natjecat će se u timovima i pokušati osvojiti što više “flagova” u različitim zadacima, kao što su prepoznavanje sigurnosnih propusta, izvođenje kibernetičkih napada i probijanje kriptografskih grešaka. Prijave na konferenciju, hacking night i radionice moguće su putem web stranica Sveučilišta Algebra.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....