Utrka u izgradnji podatkovnih centara u Hrvatskoj dodatno se zaoštrava. Do kraja godine na Žitnjaku u Zagrebu domaća Setcor grupa otvorit će se prvi podatkovni centar Tier 4 kategorije.
Najavio je to na Setcor XDay 2.0 konferenciji Krešo Troha, vlasnik informatičke tvrtke Setcor te investitor koji je prije 11 godina izgradio prvi Tier 3 podatkovni centar u Hrvatskoj, u Jastrebarskom.
U Hrvatskoj su prema podacima Uptime Institutea četiri Tier 3 podatkovna centra. To su podatkovni centri HT-a i A1 u Zagrebu, zatim netom otvoren DC North u Varaždinu i podatkovni centar koji je od Setcor grupe preuzeo APIS IT u Jastrebarskom.
Osnova interneta
Osim njih, od većih igrača tu su podatkovni centri američkog Digital Realtyja, koji je također nedavno najavio da u Zagrebu gradi vlastiti Tier 3 podatkovni centar i Databox u vlasništvu Storm grupe. I tu je još akademski podatkovni centar SRCE-a na Borongaju u kojem je smješteno najbrže hrvatsko superračunalo.
Tier 3 podatkovni centri osnovna su infrastruktura današnjeg interneta. Preko njih u Hrvatsku dolaze usluge i sadržaji Facebooka, Googlea, Microsofta, Netflixa i svih drugih velikih online igrača.
Oni služe kao međumemorija i podrška globalnoj internetskoj infrastrukturi takvih kompanija. Obilježava ih visoka razina fizičke sigurnosti, uključujući zaštitu od provale, potresa i požara, ali isto tako i visoka razina energetske neovisnosti što znači da garantiraju rad čak i kad, primjerice, dođe do pada energetskog sustava na nekom geografskom području.
Tier 4 podatkovni centri su pak, prema podacima Uptime Instituta, najviša kategorija podatkovnih centara i sve te vrste osiguranja dižu na dodatno visoku razinu.
Primjerice, Tier 4 podatkovni centar u cijeloj godini smije biti nedostupan do 25 minuta neovisno vladale oko njega poplave, požari, potresi ili bilo koja druga vrsta nepogoda.
U EU najviše ih imaju Francuska i Španjolska, po desetak, u SAD-u ih je svega osam, u Švicarskoj četiri, u Ujedinjenom Kraljevstvu dva, u našoj regiji ovo je treći - uz Rumunjsku i Grčku - a u Njemačkoj je svega jedan.
- Novi podatkovni centar planiramo otvoriti do Božića. Imat će 2 MW i prostor za nešto više od 400 ormara, a bit će pod brendom PCK - kaže Troha.
Investicija se procjenjuje na šest milijuna eura. Novi podatkovni centar bit će izgrađen tako da će sva oprema biti poduplana što mu omogućuje da ostane online čak i u uvjetima kad jedna polovica podatkovnog centra stane.
U svijetu se takvi podatkovni centri u pravilu grade za financijske institucije, zdravstvo i slične namjene. O tome tko bi bili korisnici ovog podatkovnog centra, za koji Troha kaže da već ima onih koji čekaju njegovo otvorenje, to nije komentirao.
Nagli porast
U posljednjih nekoliko godina došlo je do naglog porasta interesa ulagača u izgradnju Tier 3 klase podatkovnih centara.
Dio interesa za izgradnjom podatkovnih centara u Hrvatskoj djelom se krije u najavi američkog Digital Realtyja, koji Hrvatsku vidi kao središnji čvor za pružanje usluga podatkovnih centara u Jadranskoj regiji, posebno nakon usvajanja nove državne strategije koja ICT industriju u Hrvatskoj želi u deset godina ojačati u BDP-u na razinu turizma.
No, dijelom i u činjenici da je Hrvatska, po svemu sudeći, bilježi određeni napredak u svojoj energetskoj politici. Naime, ove godine Hrvatska je po prvi put uspjela postati izvoznik električne energije. Usto, ovdje se većina proizvodnje električne energije zelena, a i u paneuropskim okvirima, Hrvatska ima konkurentnu cijenu električne energije za gospodarstvo.
Sve to je važno, jer je upravo električna energije pojedinačno najvažniji čimbenik za uspješno operativno funkcioniranje podatkovnih centara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....