Infobip je razvio vlastiti AI. Zove se Signals i prva je softverska usluga temeljena na umjetnoj inteligenciji na svijetu koja sprečava automatsko kreiranje lažnih računa na društvenim mrežama i softverskim platformama.
Iako je tek zaronio u AI, njihov vlastiti AI već koriste tri od pet FAANG kompanija. Inače, FAANG je akronim za Facebook (Metu), Apple, Amazon, Netflix i Google (Alphabet).
Adrian Benić, član uprave za proizvode Infobipa nije nam otkrio o kojim se FAANG-ovcima radi, a na naša nagađanja s obzirom na to da usluga cilja društvene mreže samo se nasmijao.
Prvih sto
- Ne mogu biti precizniji od toga da je točno da Infobip Signals platformu koriste tri od pet FAANG kompanija - prerezao je.
Po onome što smo doznali, Signals je razvijen na startupovski način. Na njemu je radio tim od 20 stručnjaka. Benić kaže da su od inicijalne faze dizajna te usluge počeli surađivati s potencijalnim budućim korisnicima. Ističe da su već na početku uvidjeli da im Signals štedi značajna sredstva.
- Danas, kad koriste naš AI i komercijalno, iznosi uštede koje ostvaruju su mnogo veći - kaže Benić.
Infobip je svoj prvi vlastiti AI pustio komercijalno na globalno tržište. Već u startu dobio je stotinjak korisnika, dio u testnoj, a dio u komercijalnoj fazi. S ponosom ističe da su im partneri iz razvojne faze sada prešli u komercijalne korisnike.
Signals je globalno prva softverska AI usluga koja sprečava automatsko kreiranje lažnih računa na društvenim mrežama i softverskim platformama.
Postoje tvrtke koje nude usluge kreiranja lažnih računa zaobilazeći proces dvostruke autentifikacije SMS-om. Te su tvrtke razvile vlastite aplikacije koje rade točno to. Te tvrtke poput hakera koriste rupe u procesima telekoma i komunikacijskih kompanija.
Sigurnosni standard
- One su uspjele ‘nadmudriti’ Captchu na webu i sad pokušavaju zaobići i zaštite u komunikacijskoj infrastrukturi pa je Infobip napravio vlastitu AI tehnologiju koja je mnogo naprednija od Captche i koja radi u pozadini, u velikim komunikacijskim infrastrukturama, i detektira lažne SMS-ove, kako bi osigurali da dvostruka autentifikacija bude sigurna i vjerodostojna - tumači Benić.
Navodi da Signals sprječava zloupotrebu dvostruke autentifikacije, pa tako i kreiranje lažnih računa.
- Signals vidimo kao budući sigurnosni standard u komunikacijskoj industriji u području dvostruke autentifikacije te šire, sigurnosti SMS prometa - kaže Benić.
Uslugu su integrirali u postojeću Infobipovu komunikacijsku platformu kao dodatan modul koji klijenti mogu sami odlučiti hoće li ili ne upaliti. Kad ga odaberu biraju osjetljivost od nula do 100, i ovisno o tome Infobipov AI odlučuje hoće li propustiti SMS ili ne.
Navodi da je svjestan da dio biznisa im ovisi o količini poslanih SMS-ova, ali ističe da su razvili ovaj AI jer generira veću vrijednost klijentima.
- Nama odgovara veća vrijednost, a ona se ne mjeri samo većim brojem poslanih SMS poruka već i većim zadovoljstvom i uštedama kod korisnika. To je ono što se na kraju odražava na prihode i naši partneri iz FAANG-a vide tu vrijednost - kaže Benić.
Nova vrijednost
Dodaje da im je sad to konkurentska prednost u odnosu na konkurenciju i veliki adut za telekome i brendove da koriste njihove usluge.
Član uprave za proizvode Infobipa kaže da tako krajnji korisnici imaju bolju percepciju povjerenja u brend, sami brendovi bolje kontroliraju svoje korisničko iskustvo, a investitori imaju pouzdanije podatke o tome koliko tvrtke stvarno imaju korisnika.
- Priča o lažnim računima na društvenim mrežama i cloud uslugama nije nova, ali je sve ekstremnija. Ima startupa koji su zbog toga propali, jer se ispostavilo da su lažirali korisnike. Infobipov Signals je AI koji garantira da se to ne može izvesti - zaključuje Benić.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....