"Tržište data centara u Europskoj uniji u 2023. godini procijenjeno je na 52 milijarde eura, a očekuje se da će dosegnuti 114 milijardi do kraja 2030. godine, uz godišnju stopu rasta od 11,9 posto. Ovaj rast potiče sve veća potražnja za cloud uslugama, edge računalstvom i digitalnom transformacijom poslovanja", istaknuo je Goran Đoreski, predsjednik novoosnovane Hrvatske udruge data centara (HRDCA), čiji su planovi, ciljevi i ostali detalji danas predstavljeni javnosti u Zagrebu.
Đoreski je dodao kako bi hrvatsko tržište data centara do kraja desetljeća trebalo biti desetak puta veće nego je danas, a premda je naglasio kako je to vrlo teško precizno odrediti, procijenio je da u Hrvatskoj trenutačno djeluje desetak data centara i tvrtki povezanih s tom industrijom, u što su uključeni i telekom operatori.
"Intencija iza osnivanja udruge je zapravo trostruka: pojačati rad na zakonodavnom okviru i usklađivanju s europskom regulativom, zatim dovesti te famozne "hyperscalere", i treće je osvješćivanje javnosti i upoznavanje ljudi s time što data centri zapravo rade i koliko su važni u današnjem društvu i biznisu", kazali su nam Filip Olujić, dopredsjednik HRDCA i direktor tvrtke DataBox i Goran Đoreski, koji je uz funkciju predsjednika udruge i direktor tvrtke Digital Realty.
Treći inicijator osnivanja udruge je Igor Grdić, dopredsjednik HRDCA i regionalni direktor kompanije Vertiv za CEE regiju, koja se bavi proizvodnjom opreme za, između ostalog, data centre.
Na danas održanoj panel raspravi istaknuto je kako će se Udruga baviti promicanjem, razvojem i unapređenjem stručnih djelatnosti unutar područja informatičke infrastrukture i poslovanja, djelovati na području razvoja telekomunikacijske infrastrukture i poslovnog razvoja ICT tržišta te stvaranjem poticajnog okruženja za tehnološki razvoj.
Također, radit će na jačanju digitalne i tehnološke pismenosti, uz poseban fokus na doprinos jasnijoj regulativi s ciljem daljnjeg razvoja industrije. Trenutak za osnivanje ovakve organizacije je ključan, istaknuli su osnivači, jer se očekuje da će u narednim godinama doći do značajnog rasta u izgradnji data centara, s obzirom na to da vodeći pružatelji usluga, OTT medijske platforme i mreže za isporuku sadržaja nastoje proširiti svoju prisutnost i postati decentraliziraniji u ovoj regiji.
"To će omogućiti korisnicima u Hrvatskoj i širem području, koje obuhvaća više od 60 milijuna stanovnika, poboljšanu latenciju i bolje performanse usluga. Predviđa se kako će IT sustavi 2027. godine obraditi gotovo 300 zetabajta podataka (jedan zetabajt je jedan milijun gigabajta, op. a.) i da će više od dvije trećine svjetske populacije, znači skoro 5,4 milijarde ljudi, imati pristup internetu", objasnio je Đoreski.
U panel raspravi osnivači Udruge osvrnuli su se i na povezanost AI tehnologija i data centara te na ostvarivanje cilja klimatske neutralnosti do 2030. godine.
Prema industrijskim izvješćima, predviđa se da će globalno tržište podatkovnih centara rasti CAGR-om od 10,2 posto od 2023. do 2030., s procijenjenom vrijednošću većom od 300 milijardi dolara do 2030. godine.
"Dok svijet svjedoči brzom napretku u digitalnoj transformaciji, industrija podatkovnih centara postaje temeljni nositelj ove transformacije zahvaljujući značajnim ulaganjima, globalnim tržišnim trendovima i usponu najsuvremenijih tehnologija, posebice umjetne inteligencije (AI).
Ova sinergija između umjetne inteligencije i podatkovnih centara imat će ključnu ulogu u pokretanju inovacija i održavanju konkurentske prednosti Hrvatske u globalnom digitalnom gospodarstvu. Kako podatkovni centri postaju ključni za svaki aspekt globalnog gospodarstva, održivost se također pojavljuje kao prioritet. Ova poboljšanja pridonijet će ne samo lokalnom gospodarstvu, već i ambicijama Hrvatske da bude predvodnik digitalne revolucije", izjavio je Igor Grdić.
Filip Olujić je pak naglasio kako je Hrvatska udruga data centara osnovanaje s ciljem okupljanja i unapređenja industrije podatkovnih centara u Hrvatskoj, no da im je ideja biti pozitivan primjer i susjednim zemljama.
"Naša misija je poticati razvoj modernih, sigurnih i energetski učinkovitih podatkovnih centara koji će podržati digitalnu transformaciju gospodarstva, od malih poduzeća do velikih organizacija. Kroz suradnju s ključnim dionicima, HRDCA će se zalagati za usvajanje najnovijih tehnologija, jačanje regulative te edukaciju i umrežavanje stručnjaka.
Hrvatska ima mnoštvo stručnjaka i vjerujemo da će HRDCA postati središnja platforma za razmjenu znanja i inovacija u ovom važnom sektoru, čineći Hrvatsku konkurentnom na globalnom tržištu digitalnih usluga", naglasio je potpredsjednik nove udruge.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....