John Authers, vrlo ugledni analitičar financijskih tržišta, opisao je zadnje smjernice američkih Federalnih rezervi (Fed), koje su predstavili u srijedu, kao 'briljantne taktičke planove' britanskih generala u 1. svjetskom ratu, ali onakve kakve smo mogli gledati u poznatoj britanskoj seriji Crna guja (Blackadder Goes Forth). U toj seriji generali daju naputke svojim oficirima da vojnici izađu iz rovova i vrlo polako počnu hodati prema neprijatelju. Na to ih časnici upozoravaju kako su to isto do sada napravili već 18 puta, a generali im odgovaraju: 'Čineći potpuno isto što smo do sada napravili 18 puta prije toga zadnje je što će očekivati da napravimo ovaj put.'
Iako u stvarnom ratu ovakva taktika Britancima nije donijela puno uspjeha, čini se kako Fed vjeruje kako ima nešto mudrosti u idejama koje se mogu vidjeti u Crnoj guji. Federal Open Market Committe (FOMC) u osnovi je odlučio nastaviti politiku otkupa vrijednosnica i niskih kamatnih stopa što je, piše Authers, 'monetarni ekvivalent' laganom hodu prema neprijatelju po izlasku iz rovova. 'Novost' u porukama Feda u tome je što su poručili tržištima da će držati kamate niskima sve dok se istodobno inflacija ne popne iznad 2 posto, a stopa nezaposlenosti padne ispod 4,1 posto. Problem je s tim pristupom kako je takvo stanje američke ekonomije viđeno samo 3 puta u zadnjih 60 godina.
Primjerice, takvi odnosi inflacije i nezaposlenosti viđeni su 1966.-1968. kad je Amerika teško financirala rat u Vijetnamu, za vrijeme vrhunca Internet balona u 2000. godini te kratko u 2018. kad je Trump objavio rezanje korporativnih poreza. U osnovni guverner Federalnih rezervi Powell poručuje kako će kamate ostati blizu nule, ako ekonomija dosegne stanje perfekcije kakva se ekstremno rijetko viđa.
Ono što je poseban problem u takvom pristupu jest sve veća bojazan kako su eksperimentalne monetarne politike koje su velike centralne banke lansirale nakon financijske krize 2008. godine takve prirode da će izlazak iz njih biti jako težak. Naime, quantitative easing programi kao i politike niskih (negativnih) kamata proizvode svojevrsnu ovisnost država koje očekuje jeftino financiranje, kompanija koje imaju teškoće u poslovanju, ali i financijskih tržišta. Iako su eksperimentalne monetarne politike primijenjene kao alat za sprečavanje recesije i održavanje zaposlenosti, one u osnovi doprinose fenomenu zombifikacije ekonomije, a sve su uvjerljivije teze kako se postojani rast dioničkih tržišta zapravo veže uz monetarnu politiku, što pak vodi povećanju nejednakosti.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....