Sigurnija vožnja taksijem tijekom koje možete odlučiti o glazbi i hoćete li razgovarati s vozačem, poveznica između poljoprivrednika i kupaca kako bi svježe voće i povrće što prije stiglo na stol, pametne naočale koje bi slijepim ili slabovidnim osobama omogućile kvalitetniji život ili pak pametni štap s kamerom i senzorima koji želi postići isti cilj, platforma za dijeljenje vožnje s drugim sugrađanima da bi gužve u prometu bile manje, regulator za potrošnju energije koji donosi uštedu novca, aplikacija s kartom na kojoj se u realnom vremenu može vidjeti koje je opasno mjesto u gradu bolje izbjeći. Ovih sedam projekata u srijedu su predstavili timovi studenata na radionici u sklopu projekta "EU smo mi" održanoj na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa u suradnji s Hanza Medijom.
- Ponosan sam što organiziramo ovakvu seriju predavanja i druženja čija poanta nije glorificiranje Europske unije, već osvještavanje mogućnosti koje imamo. Generacija ste koja je sretna da može uživati u svim blagodatima koje to donosi, posebno pristupu EU fondovima – poručio je okupljenima kolumnist Jutarnjeg lista Gojko Drljača.
- Danas kad živite u Hrvatskoj koja je od početka godine punopravna članica Europske unije, jednostavno ne možete biti uspješni u poslu, a da nemate razumijevanje eko-sustava EU fondova. Nikad nije previše informiranja i educiranja o tome – istaknuo je dekan ZŠEM-a Mato Njavro u svom uvodnom govoru. Dodao je kako je to posebno važno za one koji nakon fakulteta odluče zakoračiti u poduzetnički svijetu.
Važan korak od ideje do realizacije je pronalazak izvora financiranja, a rješenje bi mogla biti upravo sredstva iz EU fondova. Ariana Vela, stručnjakinja za EU fondove i direktorica Avelanta, okupljenim je studentima pojasnila ključne pojmove, korake i principe vezane uz ovaj način financiranja kako bi kasnije primijenjeno znanje mogli iskoristiti upravo na svojim projektima.
- Sve što radimo, svaki posao i aktivnost, trebamo formulirati tako da izgleda kao projekt – s aktivnostima ciljevima, problemima koje ćemo njime riješiti, ali i proračune i vremenski okvir – objasnila je Vela i nastavila:
- To je prva i najbitnija stvar koju bi voljela da upamte s mog predavanja. Druga važna stvar je da nauče kako se snalaziti u europskim fondovima, gdje tražiti informacije i da razumiju da jako puno toga ovisi o njima – naglasila je.
Nakon svoje prezentacije, s dekanom ZŠEM-a Matom Njavrom poslušala je prezentacije timova i sugerirala im kako da njihovi projekti postanu još bolji.
- Oduševljena sam prezentacijskim vještinama studenata, time što već sada pokazuju inicijativu i žele razviti svoje ideje. To će im sigurno pomoći u kasnijoj poslovnoj karijeri – uvjerena je Vela kojoj je drago da ovakvim projektima ambiciozni mladi ljudi povezuju s iskusnijima jer će tako steći znanje i preduvjete za kasnije korištenje EU fondova na najbolji i najefikasniji način.
Osim onih koji su predstavljali svoje ideje, predavanje je privuklo i druge studente koje zanima tema fondova Europske unije, a reakcije nakon završene radionice bile su mahom pozitivne. Jer, kako su rekli studenti s kojima smo razgovarali, ne samo da će im stečeno znanje biti korisno u daljnjem razvoju potojeće ideje, već i nekim budućim projektima.
- Radionica mi se jako svidjela jer smo na njoj mogli čuti nešto o čemu smo do sad samo razmišljali, a nismo znali kako sve to odraditi i što sve uopće postoji. Sad znamo koji je slijed događaja prilikom traženja EU novaca što je dobra stvar za nas buduće poduzetnike - smatra Jan Posavac koji je predstavio Vision Stick, pametni štap za slijepe i slabovidne osobe. Njegovi su kolege također istaknuli kako bi ovakva događanja trebali posjetiti svi studenti koje zanima poduzetništvo.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....