Sjajnim nastupom prvakinje Opere HNK-a u Zagrebu, Marije Kuhar Šoša, uz klavirsku pratnju Marija Šoše, u hotelu Zonar Zagreb, Zaklada Adris, najveća korporativna zaklada u ovom dijelu Europe, zaključila je ovogodišnji, osamnaesti donacijski ciklus. Za projekte i stipendije u dva programa – Znanje i otkrića te Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota ove je godine dodijeljeno više od 400 tisuća eura. Na svečanosti dodjele donacija i stipendija predstavljeni su neki od vrijednih znanstveno-istraživačkih projekata koje je Zaklada podržala ove godine, a nastupili su, uz Mariju Kuhar Šošu, i stipendisti Zaklade, harmonikaš Leonardo Rojnić te flautistica Laura Marjanović.
Obraćajući se ovogodišnjim dobitnicima i drugim okupljenim gostima, Korado Korlević, predsjednik Zakladne uprave istaknuo je: „Svijet oko nas neprestano se mijenja, no u proteklih 17 godina Zaklada Adris ostala je konstanta, ustrajna u poticanju izvrsnosti, kreativnosti i humanosti. Budućnost ne nastaje sama po sebi, nju smo dužni aktivno stvarati. Upravo je to posao Zaklade Adris, prepoznati i podržati one koji mogu pridonijeti stvaranju bolje budućnosti.“
Zaklada Adris sustavno podržava projekte koji doprinose razvoju hrvatske znanosti, uvođenju novih tehnologija i interdisciplinarnosti, s posebnim naglaskom na unaprjeđenje zdravlja i prevenciju bolesti. Na današnjoj svečanosti predstavljeni su projekti koji će uz pomoć ovogodišnje donacije provesti istraživanja vezana uz otkrivanje uzroka nekih od najraširenijih bolesti. Tako Medicinski fakultet sveučilišta u Rijeci radi na projektu unaprjeđenja dijagnostike i liječenja neurodegenerativnih bolesti, Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu nastavlja raditi na istraživanju uzroka bolesti štitnjače, a zagrebački Medicinski fakultet na procjeni genetskih predispozicija za razvoj teških oblika šećerne bolesti.
Odgovarajući na sve izraženiji problem klimatskih promjena i potrebe zaštite okoliša, Zaklada Adris i ove je godine donacije dodijelila projektima zaštite autohtonih biljnih i životinjskih vrsta, kao i za istraživanje sve prisutnijih invazivnih vrsta i njihovog potencijalnog iskorištavanja za hranu i lijekove.
Predstavljeni su i projekti „Dagnje i med kao bioindikatori radioaktivnosti morskog i kopnenog okoliša“ Instituta Ruđer Bošković, projekt „Samonikle jestive biljke Hrvatske – zdrava hrana iz prirode“ Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te projekt Instituta za poljoprivredu i turizam iz Poreča „Recept za održivi suživot – invazivne vrste kao lijek i hrana“.
Podsjetimo, od utemeljenja 2007. godine, uključujući i ovogodišnji donacijski ciklus, Zaklada Adris dodijelila je više od osam milijuna eura za projekte i pojedince koji potiču inovativnost i razvoj znanja, stvaralaštvo, očuvanje hrvatske prirodne i kulturne baštine te dobrotu i solidarnost u hrvatskome društvu. Dodijeljeno je i više od 400 stipendija ukupno vrijednih 1,3 milijuna eura nadarenim učenicima i studentima na sveučilištima u Hrvatskoj i inozemstvu. Danas su mnogi od njih vrsni i svjetski priznati stručnjaci, znanstvenici, liječnici i umjetnici.
Potpun popis dobitnika u ovogodišnjem natječajnom ciklusu Zaklade Adris dostupan je ovdje.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....