Zapadna gospodarstva nisu shvatila koronavirus tako ozbiljno kao ona u Aziji, ustvrdio je u razgovoru na britanske medije bivši glavni ekonomist Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Raghuram Rajan.
„Mislim da se na Zapadu reagiralo nešto ležernije, dijelom i zato što Zapad nije imao izravnog iskustva s ozbiljnom epidemijom", ocijenio je u razgovoru za BBC Asia Business Report Rajan, koji danas predaje financije na sveučilištu u Chicagu.
"Mislilo se da se takve stvari događaju samo u dalekim zemljama, da ovdje (na Zapadu) neće biti tako ozbiljno“, precizirao je bivši dužnosnik MMF-a.
"Lako je biti general nakon bitke i upirati prstom, ali želim reći da su zemlje istočne Azije, koje su već imale iskustva s pandemijama... odnosno možda prije s epidemijama, u startu vrlo ozbiljno reagirale", precizira.
Među azijskim gospodarstvima koja se dobro nose s pandemijom izdvaja Južnu Koreju i Singapur.
Treba surađivati i dijeliti resurse
Bivši glavni ekonomist MMF-a iznosi sumornu prognozu za zapadna gospodarstva.
"Svaka će zemlja ove godine izgubiti minimalno pet do šest postotnih bodova BDP-a, što kumulativno premašuje vrijednost od 2.000 milijardi dolara", navodi Rajan.
Njegove izjave vremenski su se poklopile s upozorenjem Međunarodnog monetarnog fonda da se globalno gospodarstvo suočava s najgorom krizom od Velike depresije 1930. godine. Da bi se izvukle iz krize, zemlje moraju surađivati i dijeliti resurse a ne provoditi protekcionističke mjere, poručuje bivši glavni ekonomist MMF-a.
„Gledali smo kako zemlje jedna drugoj otimaju medicinsku opremu, zabranjuju izvoz dragocjenih lijekova. Takva politika stvara samo gubitnike", ističe.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....