Središnja banka Venezuele sudski je od britanske središnje banke (BoE) zatražila da joj preda zlatne poluge u vrijednosti 930 milijuna eura kako bi vlada u Caracasu mogla financirati mjere suzbijanja pandemije koronavirusa.
Britanska središnja banka pruža usluge čuvanja zlatnih poluga mnogim zemljama u razvoju, a od 2018. odgađa povrat 31 tone venezuelskog zlata koju je u Londonu pohranio predsjednik Nicolas Maduro. Britanija Maduru osporava legitimitet, podsjeća Reuters. U travnju Venezuela je od Bank of England zatražila da proda dio njezinih zlatnih rezervi i pošalje im novac preko Ujedinjenih naroda za potrebe financiranja borbe protiv pandemije koronavirusa.
Novac bi trebao biti doznačen Razvojnom programu UN-a i upotrijebljen za kupnju zdravstvene opreme, lijekova i hrane kako bi se mogla sanirati kriza Covida 19 u Venezueli, navodi se u dokumentu koji je Reuters dobio na uvid. U podnesku trgovačkom sudu od 14. svibnja venezuelska središnja banka traži sudski nalog kojim bi se od britanske središnje banke zatražilo da postupi prema predloženim uputama. BoE odbio je komentirati zahtjev a središnja banka Venezuele nije odgovorila na upit Reutersa da ga komentira.
"Odugovlačenje Bank of England kritično koči nastojanja Venezuele i UN-a da suzbiju COVID-19 u zemlji", komentirao je londonski odvjetnik koji zastupa središnju banku Venezuele Sarosh Zaiwalla.
Prodaja zlatnih rezervi među rijetkim je preostalim opcijama predsjednika Madura, s obzirom na američke sankcije. Venezuelsko gospodarstvo teško je pogođeno kaznenim mjerama SAD-a, kolapsom cijena nafte i karantenom zbog koronavirusa.
Do sada je u Venezueli registrirano 618 slučajeva zaraze i 10 smrtnih slučajeva, ali zdravstveni radnici upozoravaju da bi se oslabljeni sustav zdravstvene skrbi mogao urušiti ako se epidemija razmaše.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....