‘ISPITANO U BORBI‘

Usred rata Ukrajincima se otvaraju vrata kroz koja bi im se slijevale milijarde: ‘Ovo bi mnoge države htjele posjedovati‘

Ukrajinske tvrtke koje se bave proizvodnjom oružja mogle bi zaraditi i do 20 milijardi dolara godišnje. Zelenski ostaje skeptičan

Samohodna haubica Bohdana

 Anatolii Stepanov/afp/profimedia/Anatolii Stepanov/afp/profimedia

Ukrajinske vlasti nalaze se pod velikim pritiskom domaće industrije oružje. Industrija oružja traži od Vlade predsjednika Volodimira Zelenskog da dopusti izvoz ukrajinskog oružja. To bi označavalo dramatičnu promjenu politike te države.

Ukrajinski parlament, piše Politico, već radi na mehanizmu koji bi proizvođačima omogućio prodaju viška proizvodnje u inozemstvo. To bi se događalo pod strogim nadzorom- kako bi se osiguralo da se prodaju samo oni artikli koji nisu potrebni ukrajinskim snagama na prvim linijama fronte.

No unatoč tome što parlament razmišlja o ukidanju zabrane izvoza, vlada i dalje vidi dopuštanje inozemne prodaje oružja politički opasnim.

Svi žele ukrajinsko oružje

Ako se takva praksa dozvoli, ukrajinske tvrtke koje se bave proizvodnjom oružja mogle bi zaraditi i do 20 milijardi dolara godišnje.

- Oružje proizvedeno u Ukrajini ispitano je u stvarnoj borbi i zato bi ga mnoge države htjele posjedovati. Ograničenjima izvoza kočimo razvoj strateške industrije - poručila je ukrajinska zastupnica Halina Jančenko, tajnica Nacionalnog investicijskog vijeća — savjetodavnog tijela koje potiče kontakte između industrije, vlade i investitora.

Premda ukrajinske tvrtke mogu proizvesti 20 milijardi dolara vrijednog oružja i streljiva godišnje, Kijev si može priuštiti da potroši više od 6 milijardi dolara. Ako im se ne dopusti izvoz, 85 posto ukrajinskih proizvođača obrambene opreme razmišljat će o preseljenju proizvodnje u inozemstvo, poručuju iz ukrajinskog sindikata proizvođača bespilotnih letjelica.

Ukrajinska obrambena industrija doživjela snažnu ekspanziju nakon početka ruske invazije na tu državu.

U prvoj polovici ove godine proizvela je 25 puta više streljiva nego cijele 2022., sposobna je proizvesti 4 milijuna bespilotnih letjelica godišnje, počela je proizvoditi 155 milimetarsko streljivo kao i samohodne haubice Bohdana, a razvija i vlastite balističke projektile. Riječi su to ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog izrečene ranije ovoga mjeseca.

Ukrajinci ne bi razumjeli

- Zamislite kako bi to izgledalo? Ukrajina tijekom rata izvozi svoje oružje dok od partnera traži vojnu pomoć. Ukrajinci ne bi razumjeli, partneri ne bi razumjeli - poručuje visoki dužnosnik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova za Politico, koji je poželio ostati anoniman.

Još jedan visoki ukrajinski dužnosnik blizak predsjedničkom uredu, koji je također ostao anoniman, rekao je da je Zelenski više usredotočen kako pronaći sredstva za ulaganje u vojsku.

- Nemamo stav o izvozu. Mislim da ukrajinska vojska ne dijeli viziju industrije da moramo dopustiti prodaju oružja, dok ga god vojnici kod kuće trebaju - rekao je dužnosnik za Politico.

Industrija, pak, tvrdi da bi dopuštanje prodaje zapravo pomoglo ukrajinskoj vojsci, jer bi povećalo proizvodnju i smanjilo troškove proizvodnje.

Već su potpisani sporazumi s nekim europskim državama koje će uložiti u ukrajinsku proizvodnju oružja. No tu nema riječi o izvozu i prodaji, već se samo spominje njihova obrambena funkcija.

Omogućavanje izvoza samo je jedna od promjena za koje se industrija zalaže. Ostali zahtjevi su: Ministarstvo obrane mora potpisati dugoročne ugovore s domaćim proizvođačima, davanje prednosti lokalnim proizvođačima i digitalizacija popisa vojnih potreba.

- Postoji još jedan problem za domaću industriju oružja — nedostatak komponenti. Ukrajinski proizvođači ponekad moraju čekati i do 18 mjeseci na ključne dijelove, a u ratu nemamo toliko vremena- upozorila je Halina Javorska, 43-godišnja odvjetnica koja također radi u poduzeću za proizvodnju dronova u Kijevskoj regiji. Dodala je kako je Ukrajina počela proizvoditi sklopove za dronove, ali većina komponenti još uvijek dolazi iz Kine.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
14. listopad 2024 07:41