Ministrica regionalnog razvoja Gabrijela Žalac rekla je u srijedu na sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem u Pakracu da su od ciljanih 18,75 milijardi kuna iz europskih strukturnih investicijskih fondova s rokom provedbe do 2023. ugovorili projekte u vrijednosti od 8,5 milijardi kuna iz četiri operativna programa.
"To je zaista impozantna brojka i dobar rezultat", ustvrdila je Žalac na sjednici podnoseći informacije o provedbi Projekta Slavonija, Baranja i Srijem.
Izvijestila je i da je u operativni program Konkurentnost i kohezija prijavljeno 840 projekata vrijednih 4,5 milijardi kuna, dok je za operativni program Učinkoviti ljudski potencijali prijavljeno 256 projekata u vrijednosti 667,5 milijuna kuna.
Žalac je istaknula i da je za program ruralnog razvoja prijavljeno 1228 projekata u vrijednosti 3,1 milijardu kuna, a za operativni program koji se odnosi na pomorstvo i ribarstvo prijavljeno je osam projekata vrijednih 28,3 milijuna kuna. Također, u operativni program za hranu prijavljeno je 14 projekata u vrijednosti od 157,6 milijuna kuna, navela je.
Ocijenivši kako su "napravili velik posao", Žalac je naglasila kako je pred njima još veći posao u provedbi ugovorenih projekata.
Drvno-prerađivačka industrija, prehrambeno-prerađivačka, industrija informacijsko-komunikacijskih tehnologija i turizam sektori su koje trebaju jačati i pripremati projekte u Slavoniji, Baranji i Srijemu, rekla je te najavila da će za iduću sjednicu Savjeta napraviti pregled svih vladinih resora kako bi se vidjelo što se i kako treba napraviti.
Smatra kako hrana i proizvodnja hrane treba biti prioritet što bi se, među inim, provelo kroz proizvodnju zdrave hrane, samozapošljavanje lokalnog stanovništva te razvoj starih brendova (kulen, kobasice i sl). Založila se, što je Savjet i prihvatio, da se po uzoru na Hrvatski otočni proizvod, pokrene i projekt Proizvod Slavonije, Baranje i Srijema.
Ministar zdravstva Milan Kujundžić, govoreći o kapitalnim ulaganjima u zdravstveni sustav, rekao je kako u pet slavonskih županija žele poboljšati učinkovitost pristupa dnevnim bolnicama i dnevnim kirurgijama kako bi smanjili broj pacijenata u krevetima te ubrzali dijagnostičke i terapijske procedure. Smatra i da se treba riješiti hitna služba u Pakracu te na tom modelu i one i diljem Hrvatske.
Kujundžić je rekao i da žele poboljšati i pristup primarnoj zdravstvenoj zaštiti kroz ugovaranje specijalističkih usavršavanja doktora medicine – prvenstveno pedijatara, ginekologa, liječnika hitne medicine te obiteljske medicine i radiologije. Istaknuo je i da su za pet slavonskih županija uspjeli povući 389 milijuna kuna iz europskih fondova.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....