Novo veliko startup iznenađenje iz Hrvatske zove se Codemap.
Zagrebačka tvrtka, koja je krajem 2020. provirila iznad radara s idejom platforme za podršku razvoju no-code softverskih rješenja, upravo je zaključila investiciju od 1,7 milijuna kuna (225.000 eura) za širenje u SAD. Ne baš velik iznos u odnosu na investicije u startupe koje su u Hrvatskoj zaredale posljednjih mjeseci.
Međutim, Codemap je prvi startup u koji su svoj novac investirali osobno, kao poslovni anđeli - Mate Rimac, osnivač i direktor Rimac grupe/Rimac Automobili, te Tomislav Matić, osnivač i direktor Texo Managementa.
Vodeći ulagač u ovoj rundi je dosad slabije poznat hrvatski fond SQ Capital, koji je već podupro domaće startup igrače kao što su Sportening, Fueloyal, Farseer i Miret.
K tome, osnivači Codemapa ovo ulaganje opisuju na razini tzv. anđeoske runde, usporedive sa sličnim ulaganjima na razini EU-a, a biznis kojim se bave opisuju poslovima u kojima su kompanije poput Combisa i King ICT-a.
Osnivači Codemapa su ekonomisti Saša Janićijević i Goran Bušelić te programer Karlo Mamić.
Saša Janićijević, osnivač i izvršni direktor Codemapa, kaže da su dosad razvoj financirali vlastitim sredstvima.
- Tražili smo investitore koji su zainteresirani za automatizaciju proizvodnje softvera. Naš je cilj s ovim sredstvima oformiti tim za američko tržište i širiti se na najvećem tržištu za razvoj softvera na svijetu - kaže Janićijević.
No-code startup
Codemap, osnovan prije godinu i pol dana, prvi je hrvatski no-code startup. No-code je naziv za različite web alate pomoću kojih je moguće ubrzati proizvodnju softvera.
U prva dva mjeseca rada privukao je tisuću korisnika, preko njega je ugovorena izrada stotinjak softverskih projekata te je pomogao tridesetak ljudi u pronalaženju stalnog posla.
Danas je to brzorastuća cloud platforma koja omogućava novi, efikasniji način ugovaranja i vođenja softverskih projekata.
- Unatrag godinu dana povećali smo broj klijenata više od četiri puta, na njih 4500, isključivo sa stranih tržišta, primarno SAD-a i Velike Britanije. Početkom prošle godine putem platforme Codemap napravljeno je IT projekata u vrijednosti od 300.000 dolara, a početkom ove u vrijednosti od 2,5 milijuna dolara, što znači da smo u volumenu skočili za osam puta - kaže Janićijević.
Navodi da rastu zbog tri razloga.
Prvi je, pojašnjava, zato što se trude biti predvodnik globalnog trenda promjene ICT znanja i vještina putem no-codea. Razvoj softvera seli se na no-code alate i to ima izravne posljedice na tržište rada. Sa sve većim brojem no-code alata, koji omogućavaju čak i jednostavno baratanje tehnologijama kao što su Big Data i umjetna inteligencija, presudne kompetencije uz programske jezike, poput Phytona, C++ i Jave, postupno postaju i no-code alati koji se sve više koriste u korporativnom okruženju za brzi razvoj softvera.
- Neke od najvećih no-code platformi doveli smo k nama kao partnere, uključujući Bubble, Stacker, Glide i Adalo. Vjerujem da programeri neće izgubiti svoju bazu, nego će se baviti zanimljivim i inovativnim projektima - kaže Janićijević.
Preskaču model platformi
Drugi je razlog rasta Codemapa taj što mijenjaju softversku industriju tako što otvaraju priliku svim postojećim igračima koji razvijaju softver da preko njih traže i posao, i klijente, i partnere.
- To je usluga koju danas nude sistemski integratori, ali njihovo je ograničenje što ne mogu skalirati svoj biznis globalno - kaže Janićijević.
Konačno, Codemap inovira i u poslovnom modelu jer preskače postojeći model platformi, onaj po kojem su poznate kompanije poput Googlea i Facebooka, te ide korak dalje, prema modelu tržišnih mreža.
- To nam omogućava jedinstvenu poziciju: Codemap istodobno može pružiti korist i freelancerima i tvrtkama koje trebaju softver po narudžbi i tvrtkama koje nude softverske usluge - zaključuje Janićijević.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....