GRADONAČELNIK.HR

Priuštivo stanovanje nova je najvažnija mjera demografske politike: Evo koji gradovi najviše izdvajaju za razvoj stanovanja

Sve je više primjera gradova koji pomažu mladima u rješavanju stambenog pitanja

Labin

 Dusko Marusic/Cropix

O katastrofalnim demografskim trendovima i situaciji – iseljavanju, starenju i izumiranju Hrvatske priča se već više od desetljeća, ali na razini države još uvijek nemamo jasnu strategiju i mjere koje bi mogle preokrenuti ove trendove, zadržati mlade u zemlji i potaknuti demografsku obnovu. Ponovno je osnovano Ministarstvo demografije, ministar najavljuje nove mjere kojima bi nazad u Hrvatsku privukli stotine tisuća mladih koji su iselili, a kao jednu od najbitnijih ističe mjere za stambeno zbrinjavanje mladih.

Priuštivo stanovanje novi je ključni pojam hrvatske demografske politike, čeka se Nacionalni plan stambene politike, Vlada porezom planira aktivirati i mladima za najam dostupnim učiniti prazne nekretnine, dio stambenih jedinica planira se osigurati i iz fonda nekretnina u državnom vlasništvu, a za gradnju ili obnovu stanova i kuća za mlade osigurano je 46 milijuna eura…

I dok na razini države čekamo plan i konkretne mjere, piše Gradonačelnik.hr, dio gradova već provodi čitav niz programa kojima mladima pomažu u rješavanju stambenog pitanja – od bespovratnih potpora za kupnju ili adaptaciju prve nekretnine i priključaka na komunalnu infrastrukturu, oslobađanja plaćanja komunalne naknade, subvencioniranja kamata na stambene kredite pa do dodjele zemljišta za gradnju kuća i stanova za najam po povoljnim cijenama i uz pravo otkupa. Prošle godine veliki broj sudjelovao je i u Pilot projektu Središnjeg državnog ureda za demografiju kojim je gotovo 800 tisuća eura usmjereno u potpore za sufinanciranje podstanarstva za mlade obitelji.

Analizirali smo podatke Ministarstva demografije o demografskim mjerama jedinica lokalne samouprave i donosimo pregled mjera te primjere dobrih praksi u osiguravanju priuštivog stanovanja za mlade.

image

Razvoj stanovanja


Primjeri dobre prakse

Slavonski Brod prvi mladima omogućio najam gradskih stanova, u najam daju i zemljišta za gradnju kuća

Grad Slavonski Brod jedan je od najjačih kad su u pitanju demografske mjere pa su tako prvi, još 2018. godine, omogućili mladima najam gradskih stanova s mogućnošću otkupa nakon 10 godina. Ono što ovu mjeru čini privlačnom jest to što se dotad uplaćena najamnina uračunava u kupoprodajnu cijenu stana, piše Gradonačelnik.hr, a kupnja se obavlja bez obračunavanja kamata prema Gradu ili kreditnim zaduženjem. Izgrađena su 44 stana za mlade obitelji i svi su popunjeni. Uskoro počinje izgradnja dvije nove zgrade s ukupno 10 stanova, koji će biti namijenjeni za priuštivo stanovanje.

Još jedna mjera koja je izazvala velik interes mladih obitelji odnosi se na osnivanje prava građenja na nekretninama u vlasništvu Grada Slavonskog Broda radi izgradnje obiteljske kuće.

Pravo građenja osniva se na 99 godina, uz napomenu kako nakon 10 godina mlade obitelji mogu otkupiti zemljište, pri čemu će dotad plaćene naknade biti uračunate u kupoprodajnu cijenu. Rok za izgradnju obiteljske kuće iznosi 36 mjeseci od dana osnivanja prava građenja. Do sada je ovu vrstu mjere ostvarilo više od 80 mladih obitelji. Izgrađeno je 55 obiteljskih kuća, dok su preostale kuće u fazi izgradnje ili rješavanja potrebne dokumentacije za gradnju.

Osim što je u samom hrvatskom vrhu po ulaganju u rješavanje stambenog pitanja mladih, Slavonski Brod ističe se i nizom drugih demografskih mjera. U samom su hrvatskom vrhu prema jednokratnim novčanim naknadama za bebe, koje od 2024. godine iznose: 600,00 eura za prvo dijete, 800,00 eura za drugo te 1.000,00 eura za treće i svako sljedeće dijete. Svako dijete rođeno u tekućoj godini ostvaruje pravo i na božićnicu u iznosu od 100,00 eura.

Uz klasične naknade za bebe, Slavonski je Brod prvi uveo i dodatnu pomoć mladim roditeljima kojima za rođenje prvog djeteta u obliku opreme za novorođenčad u vrijednosti od 700,00 eura. Oprema uključuje krevetić, higijenske, kozmetičke i tekstilne proizvode te igračke prilagođene novorođenačkoj dobi.

Ove godine Grad je napravio još jedan novi veliki iskorak Grad. Osim što je osigurao mjesto u gradskim dječjim vrtićima za svu prijavljenu djecu s područja grada, od rujna je uveo besplatan boravak djece s područja grada u svim gradskim dječjim vrtićima i tako se ponovno svrstao među prve – jer ovaj standard ima tek osam hrvatskih gradova.

Dubrovnik: Dugoročni najam, parcele za gradnju kuća, subvencije podstanarstva i potpore od 30.000 eura za kupnju ili gradnju

Stanogradnja, kreditiranje, dodjela zemljišta za izgradnju kuća, najam gradskih stanova pod povoljnim uvjetima te bespovratne novčane potpore mjere su kojima Grad Dubrovnik, kroz svoj jedinstveni program ‘Dubrovačka stanogradnja‘ pomaže mladima u rješavanju stambenog pitanja.

Kroz ovaj projekt već su izgrađena prva 43 stana za mlade u naselju Mokošica. Stanovi su namijenjeni mladima koji nisu kreditno sposobni kupovati skupe stanove koji se nude na dubrovačkom tržištu nekretnina, a prema javno objavljenim kriterijima i na osnovu javnog poziva dodjeljuju se u najam s mogućnošću otkupa nakon 10 godina. Grad Dubrovnik u ove je stanove uložio 38 milijuna kuna, a čitava investicija realizirana je u suradnji s Ministarstvom branitelja, s obzirom na to da je od 108 izgrađenih stanova u Mokošici njih 65 dodijeljeno braniteljima – stradalnicima Domovinskog rata s područja Grada Dubrovnika, dok su 43 stana pripala Gradu.

Još 50 stanova gradit će se u naselju Solitudo, a bit će podijeljeni mladim obiteljima na isti način. Uz to, u Solitudu će biti izgrađen i dječji vrtić za šest do osam vrtićkih jedinica za smještaj oko 100 djece, za koji se planira arhitektonsko-urbanistički natječaj.

Uz izgradnju stambenih objekata predviđena je i izgradnja nove infrastrukture naselja na koju će se spojiti navedene zgrade, koja u sebi uključuje kanalizaciju, odvodnju, vodu, struju i novi ispust koji će rasteretiti oborinsku odvodnju ovog dijela naselja, a spajat će se na Moluntsku ulicu.

Nadalje, Grad Dubrovnik kupio je 75.906 kvadrata zemljišta u Podbrežju te će mladima dodjeljivati zemljišta za gradnju kuća.

Kako bi, pak, uz pomoć mladima u rješavanju stambenog pitanja revitalizirao i staru gradsku jezgru, Grad Dubrovnik pokrenuo je obnovu vlastitog stambenog fonda unutar zidina. Krajem prošle godine kupili su prva dva stana, a do kraja ove godine uredit će ukupno šest stanova koji će biti dani na korištenje obiteljima s više djece.

„U idućih manje od godinu dana, 30 nove djece će živjeti u povijesnoj jezgri sa svojim obiteljima. Dakle, cijeli jedan školski razred“, poručuju iz Grada.

Najnovija mjera kojom Grad Dubrovnik pomaže mladima je i mjera ‘30x30‘ – 30 mladih obitelji ostvarit će bespovratne novčane potpore od po 30.000 eura za kupnju prve nekretnine ili gradnju/adaptaciju. Za ovu mjeru ove je godine u Proračunu Grada Dubrovnika osigurano 900.000 eura.

Naposlijetku, tu je i mjera subvencije za najam stana mladima koju je u prošloj godini koristilo 45 korisnika. Subvencije, ovisno o broju članova kućanstva, iznose od 54 do 100 eura, a pravo na nju imaju građani do navršenih 35 godina života koji imaju prebivalište na području Grada Dubrovnika najmanje pet godina, u svom vlasništvu nemaju nekretnine i čiji dohodak po punoljetnom članu kućanstva mjesečno nije veći od prosječne isplaćene neto plaće u RH u prethodnoj godini.

Rijeka: Dosad izgrađeno 676 POS stanova, u pripremi program najma za priuštivo stanovanje za mlade

Jedna od najvažnijih mjera koje je Grad Rijeka poduzeo s ciljem pomoći, prvenstveno mladim ljudima oko rješavanja stambenog pitanja, je gradnja stanova po modelu društveno poticane stanogradnje. Po tom modelu do sada je ukupno izgrađeno 676 stanova, a ukupna vrijednost projekata stanogradnje po modelu POS-a ostvarenih putem Agencije za društveno poticanu stanogradnju Grada Rijeke iznosi oko 37 milijuna eura. Uz to, Grad Rijeka Sveučilištu u Rijeci je bez naknade ustupio zemljište na području Drenove u Rijeci te preuzeo obvezu izgradnje potrebne infrastrukture i uređenja okoliša za što je utrošeno ondašnjih oko 14 milijuna kuna, a u svrhu realizacije Sveučilišnog programa poticane stanogradnje u Rijeci, kažu nam u gradskoj upravi.

Nadalje, u tijeku je realizacije projekta „POS Zamet“, višestambene građevine s oko 25 do 30 stanova, a osim projekta POS Zamet u tijeku je i analiza novih potencijalnih lokacija za izgradnju stanova po modelu društveno poticane stanogradnje, u suradnji s Upravnim odjelima Grada Rijeke.

Kako bi se mladima dodatno olakšalo rješavanje stambenog pitanja, Grad Rijeka razvija novi model stambenog zbrinjavanja obitelji i građana do navršenih 45 godina života. U tu je svrhu, kažu nam, napravljena analiza demografskih podataka prema Popisu stanovništva iz 2021. godine te je izrađena Studija o stambenim potrebama mladih na području grada Rijeke temeljem provedene ankete na uzorku od 1.000 mladih Riječana u dobi od 18-35 godina.

Na temelju te studije pripremljen je nacrt Odluke o najmu stanova za priuštivo stanovanje, a kojom će se propisati uvjeti i mjerila za davanje gradskih stanova u najam za priuštivo stanovanje građanima do navršenih 45 godina života.

Također, Grad Rijeka je osigurao sredstva te uredio je jedan stan u vlasništvu Grada sredstvima osiguranim putem Javnog poziva Primorsko-goranske županije za sufinanciranje demografske mjere. Uređeni stan je dodijeljen u najam na temelju javnog poziva, te je u srpnju 2024. godine sklopljen ugovor o najmu stana na rok od 15 godina.

Osigurana su i sredstva za uređenje stanova u vlasništvu Grada Rijeke koji nisu uvjetni za stanovanje, a koji se planiraju dati u najam po posebnim uvjetima nakon donošenja Odluke o najmu stanova za priuštivo stanovanje.

Vinkovci: Mladima građevinska zemljišta s popustom do 95%!

Grad Vinkovci već nekoliko godina svojim mladim obiteljima omogućava gradnju obiteljskih kuća na gradskom zemljištu po izuzetno povoljnim cijenama - obitelj s jednim djetetom 30% povoljnije, obitelj s dvoje djece 50% povoljnije, s troje djece 70% i s četvero ili više djece 85% povoljnije. Ako se tome doda i dodatni popust od 10% za ponuditelje mlađe od 45 godina, u konačnici se dolazi do čak 95% popusta. Nedavno je, međutim, vinkovačko Gradsko vijeće potvrdilo odluku on dodatnim popustima kojima kupovina gradskog zemljišta postaje još povoljnija. Riječ je o tome da će svaka obitelj čiji se broj članova poveća nakon kupnje zemljišta odnosno za svako rođeno dijete, dobiti dodani popust od 10%. Također, u slučaju da u kućanstvu žive osobe s utvrđenim invaliditetom od najmanje 50%, ostvaruje se dodatni popust od 10% pa je najveći popust koji ponuditelj može ostvariti čak 99% ponuđene cijene.

Trenutno je u tijeku realizacija novog projekta kojim će se mladima moći ponuditi još 45 parcela u Mirkovcima i na Slaviji. Natječaj će biti otvoren do kraja godine, a iz Grada poručuju kako će i nakon prodaje zemljišta biti potpora građanima prilikom ishođenja svih potrebnih akata gradnje.

Sinj: Do 9.955 eura potpora kroz program ‘Ostani tu‘

Grad Sinj pokrenuo je Program potpora u rješavanju stambenog pitanja mladih obitelji i samaca na području Grada Sinja – „OSTANI TU“. Program se provoditi kroz četiri mjere, a maksimalan iznos potpore po korisniku je 9.955,00 eura. Mladi mogu ostvariti do 2.655 eura potpore za troškove ishođenja građevinske dozvole, dok potpore za kupnju zemljišta za gradnju idu do 25% cijene, odnosno maksimalno 9.955,00 eura. Isti iznos može se ostvariti i za kupnju ili dovršenje izgradnje stambenog objekta, dok se za priključak na komunalnu infrastrukturu može ostvariti do 2.655, 00 eura.

Labin: Mladima besplatno gradske parcele s pravom gradnje

Grad Labin prije dvije godine je uveo novu demografsku mjeru – dodjela gradskih parcela za gradnju kuća mladim obiteljima. Parcele se dodjeljuju na korištenje na 99 godina, a prednost pri dobivanju imaju obitelji s dvoje ili više djece. Na ovaj način mladi besplatno dobivaju građevinski teren vrijedan oko 60.000 eura, uz mogućnost opterećenja terena hipotekom.su rasterećeni svih troškova. Tijekom prošle godine dodijeljene su prve četiri građevinske parcele.


Belišće: Mladi oslobođeni plaćanja komunalne naknade

Grad Belišće mlade oslobađa od plaćanja komunalne naknade u svim prigradskim naseljima na području Grada te im financira troškove priključka na vodovod i odvodnju. Komunalna naknada ne plaća se 10 godina od dana izvršnosti uporabne dozvole za nove ili rekonstruirane građevine u prigradskim naseljima grada Belišća. Također, u najam se daju gradski stanovi, a prednost imaju višečlane obitelji.

Grad Belišće uključio se i u POS program, a subvencionirat će se, kažu, i kamata na kredite iz projekta kreditiranja energetske obnove višestambenih zgrada u iznosu od 664 eura.

Beli Manastir: Potpore za kupnju prve nekretnine i subvencije za kamatu na stambene kredite

S potporama za kupnju prve nekretnine Beli Manastir je krenuo 2019. godine i od tada ih je dobilo preko stotinu mladih obitelji. Potpore iznose do 1.990 eura. Osim sufinanciranja kupnje prve nekretnine Grad Beli Manastir subvencionira i kamate na stambene kredite mladim obiteljima. Mlađi od 40 godina starosti imaju pravo na sufinanciranje 5 posto kupoprodajne cijene stambene nekretnine (ali ne više od 15.000 kuna) na području Belog Manastira, dok se u suradnji s Osječko-baranjskom županijom sufinanciraju kamate na stambene kredite u iznosu od 2 postotna poena (1 posto Grad BM, 1 posto OBŽ) u prvih 10 godina otplate kredita

Biograd na Moru mladima koji se prijave za POS stanove subvencionira podstanarstvo

Grad Biograd na Moru svojim mladima, podstanarima koji se prijave za POS stanove, subvencionira troškove podstanarstva sa po 60 eura po osobi (dvočlano kućanstvo 120 eura, tročlano 180 eura, četveročlano 240 eura…).

Cres: Stanovi u najam, izgradnja stanova za mlade

Grad Cres uredio je četiri gradska stana te ih preko javnog natječaja daje u dugoročni najam stana mladim obiteljima, a u travnju ove godine potpisani su i ugovori o gradnji prve od četiri kuće/zgrade sa stanovima za mlade za koje je Grad ustupio zemljište i pripremio cjelokupnu dokumentaciju za gradnju.

Čabar: Do 7.000 eura kupnju i adaptaciju kuće/stana

Grad Čabar od 2022. svojim mladima sufinancira kupnju i adaptaciju kuća/stanova s iznosom do 7.000 eura za kupnju i 3.000 za adaptaciju, a od prošle godine uređuje i jedan gradski stan za stanovanje mladih obitelji. Nevezano za stanovanje, ali svakako vrijedno isticanja kad je u pitanju pomoć mladim obiteljima je besplatan vrtić za svu djecu kojeg su uveli ovog ljeta.

Čakovec: Mladima bespovratne potpore za kupnju starih kuća

Grad Čakovec sa projektom subvencioniranja kupnje nekretnina mladim obiteljima započeo je prije dvije godine. Iako nemaju loše demografske pokazatelje, prvenstveni cilj ove mjere je potaknuti mlade da se nastane u rubnih gradskim područjima pa im tako osiguravaju od 4.000 do 6.000 tisuća eura potpora za kupnju starih kuća na području mjesnih odbora izvan samog središta grada. U 2022. i 2023. za ovu je mjeru izdvojeno 500.000 kuna, a u ovoj 30.000 eura.

‘Ovom mjerom nastojimo mlade obitelji potaknuti da kupuju kuće u mjesnim odborima, jer zbog migracija u sam Čakovec, smanjuje se broj stanovnika u naseljima u obodu administrativnog područja Grada. Mjera je uspješna, svake godine utrošimo sav novac, a na taj način sufinancirali smo kupnju nekretnina za 50-tak obitelji‘, kažu nam iz Grada Čakovca.

Daruvar: Potpore do 1.000 eura

Grad Daruvar također je prije dvije godine krenuo s potporama za kupnju građevinskog zemljišta, izgradnju kuća, kupnju kuće ili stana te za ugradnju sustava i opreme obnovljivih izvora energije. Maksimalni iznos koji se može ostvariti kroz ove mjere je 1.000 eura po korisniku.

Donji Miholjac: Do 5.000 eura za kupnju zemljišta ili kuće

Grad Donji Miholjac svojim mladima pomaže u rješavanju stambenog pitanja već četvrtu godinu. Mladi tako mogu dobiti potpore do 5.000 eura za kupnju građevinskog zemljišta ili stambenog objekta, isti iznos mogu ostvariti i za gradnju kuće. Nadalje, Grad im daje potpore i za poboljšanje kvalitete stanovanja, odnosno rekonstrukciju i adaptaciju kuće ili stana, i to do 2.600 eura kao i 1.100 eura potpore za priključak na vodovodnu te po 250 eura za priključak na plinsku i električnu mrežu.

Kako nam kaže gradonačelnik Goran Aladić, ove mjere dosad je iskoristilo 89 mladih obitelji, a ukupan iznos potpora prelazi 367 tisuća eura.

Drniš: Potpore do 12.000 eura

Grad Drniš već pet godina svojim mladima dijeli bespovratne novčane potpore za kupnju zemljišta, gradnju, kupnju kuće ili stana te adaptaciju i rekonstrukciju obiteljskih kuća, a ovisno o mjeri i broju bodova koje kandidati prikupe, moguće je ostvariti potpore od 4.500 do 12.000 eura.

Dugo Selo: Sufinanciranje podstanarstva

Grad Dugo Selo sufinancira troškove najma stanova za mlade. Ove godine su sklopljena tri po kojima se mladim obiteljima troškovi sufinanciraju s 180 eura mjesečno, dok se mladoj osobi sufinanciraju troškovi stanovanja u iznosu 120 eura.

Đakovo: Sufinanciranje kamata na kredite i troškova podstanarstva

Grad Đakovo sudjeluje u projektu Osječko-baranjske županije „Stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva“ kojim se od veljače 2019. godine subvencioniralo kamate na stambene kredite čak 553 građana, odnosno kupovinu 255 stanova i 298 kuća na području županije. U samom Đakovu kroz ovaj projekt stambeno pitanje je riješilo 29 mladih obitelji.

Đurđevac: 4.000 eura za gradnju ili obnovu kuće

Grad Đurđevac mladima pomaže s potporama do 4.000 eura za gradnju i obnovu kuća u ulicama gdje je izgrađena komunalna infrastruktura i gdje se popunjavaju slobodne parcele unutar niza obiteljskih. Na toliko mogu računati i vlasnici koji sruše postojeći stambeni objekt i pristupe gradnji novog objekta u ulicama gdje postoji izgrađena komunalna infrastruktura.

Kako ističu iz Grada, to nije sve jer na 4.000, 00 eura mogu računati i svi oni koji nastave gradnju na postojećim temeljima ili je završavaju, a stambeni objekt je u visokom roh bau stanju duže od deset godina.

Također, sve one koji grade nove građevine na mjestima zapuštenih stambenih objekata Grad Đurđevac u potpunosti se oslobađaju plaćanja komunalnog doprinosa.

Garešnica: Potpore do 930 eura

Grad Garešnica svojim mladima sufinancira kupnju prve nekretnine – kuće ili stana, građevinskog zemljišta ili adaptaciju stambenog prostora te ih oslobađa plaćanja komunalnog doprinosa. Iznosi potpora iznose maksimalno 930 eura.

Ta su sredstva bespovratna i mogu se iskoristiti za kupnju kuće ili stana, kupnju građevinskog zemljišta ili adaptaciju stambenog prostora. Mlade, također, oslobađaju plaćanja komunalnog doprinosa pri gradnji kuće.

Grubišno polje: Do 4.000 eura potpora za kupnju kuće ili zemljišta

Grad Grubišno Polje već petu godinu zaredom provodi Program za poticanje rješavanja stambenog pitanja mladih i to kroz dvije mjere – potpore se dodjeljuju za kupnju stambenog objekta ili građevinskog zemljišta te za rekonstrukciju i adaptaciju. Ove godine potpora su dodatno povećane za 44 posto pa mladi za gradnju mogu ostvariti 4.000 eura za kupnju i 2.000 eura za adaptaciju. Ukupna sredstva u proračunu su povećana s 28.000 na 35.000 eura.

Ivanec: Subvencije na stambene kredite i oslobađanje plaćanja komunalnog doprinosa

Grad Ivanec svoje mlade oslobađa plaćanja plaćanja komunalnog doprinosa prilikom gradnje, rekonstrukcije ili dogradnje kuće te plaćanja komunalne naknade u prvih pet godina.

Također, Grad Ivanec subvencionira 10 posto mjesečne rate stambenih kredita koji maksimalno iznose 100.000,00 EUR, uz uvjet da je rok otplate minimalno 15 godina. Subvencioniraju se rate za prvih pet godina, te dodatno jedna godina za maloljetno dijete, te dvije godine za svako novorođeno dijete, u vremenu subvencije.

Karlovac: Mladima stanovi u najam i oslobađanje plaćanja komunalnog doprinosa

Grad Karlovac od 2010. godine dodjeljuje stanove za najam mladima, u protekle četiri godine dodijeljeno je 12 sa 51 članom obiteljskih domaćinstava. Prednost u dodjeli stanova imaju mladi do 35 godina starosti. Također, mlade u potpunosti oslobađaju plaćanja komunalnog doprinosa za prvu nekretninu (za obujam do 420 m3, a u slučaju da je obujam veći ostatak će se obračunati po jediničnoj vrijednosti komunalnog doprinosa za pripadajuću zonu).

Krajem 2022. godini Grad Karlovac se uključio u POS program te je prenio na APN pravo vlasništva na nekretninama koje su predviđene za izgradnju građevine, bez naknade. Dosad su za stanove će mladi koji su u proteklih 10 godina primali stipendiju Grada Karlovca ili RH.

Knin: Do 2.654 eura za gradnju i adaptaciju

Grad Knin svojim mladima sufinancira adaptaciju stanova i to do 2.654 eura za građevinske radove i priključak na električnu i vodoopskrbnu mrežu te po 1.327 eura za adaptaciju i kupnju namještaja.

Koprivnica: Mladima gradska zemljišta uz do 80% popusta

Grad Koprivnica svojim mladima omogućava kupnju gradskih zemljišta uz popust do 80 posto. Mladim obiteljima tako je u kvartu Cerine bilo ponuđeno 13 parcela po ovim uvjetima, a osim povoljnih cijena gradilišta, Grad je osigurao i infrastrukturu – izgrađena je pristupna cesta, javna rasvjeta i kabelska kanalizacija. Prije toga, kroz ovakvu mjeru prodano je 11 građevinskih zemljišta.

Krapina: Za kupnju ili gradnju kuće do 4.645 eura

I Grad Krapina već nekoliko godina osigurava sredstva za sufinanciranje kupnje prve nekretnine mladima te za subvencioniranje kamata za stambene kredite. Potpore se mogu ostvariti kroz četiri mjere – do 4.645 eura za kupnju ili gradnju obiteljske kuće, do 99,54 eura mjesečno za sufinanciranje kamata kroz prvih pet godina otplate stambenog kredita, te do 2.654 eura za rekonstrukciju ili adaptaciju obiteljskih kuća.

Križevci: Niži komunalni doprinos

Grad Križevci svojim mladim obiteljima koje grade prvu nekretninu umanjuje komunalni doprinos i to za10% za zajednicu bez djece, 20% za zajednicu s jednim djetetom, 30 %za zajednicu s dvoje djece i 40% za zajednicu s troje ili više djece.

Ilok: Potpore do 2.654 eura

Potpore za kupnju prve nekretnine u Iloku iznose do 2.654 eura.

Lepoglava: Do 5.500 eura za kupnju ili gradnju kuće

I Grad Lepoglava mladima sufinancira kupnju ili gradnju kuće i to s maksimalno 5.500 eura.

Lipik: Potpore od 4.000 eura dobilo 66 obitelji

Potpore za kupnju zemljišta ili kuće te gradnju od 2019. godine dodjeljuje i Grad Lipik. Iznos potpora je 4.000 eura. Od 2019. godine, kroz ovaj program financijsku pomoć u rješavanju stambenog pitanja dobilo je 66 obitelji, u ukupnom iznosu većem od 223 tisuće eura.

Mursko Središće: Potpore do 3.000 eura

Grad Mursko Središće svojim mladima omogućava potpore do 3.000 eura za kupnju ili gradnju prve nekretnine.

Našice: Subvencioniranje kamata na kredite

Grad Našice sudjeluje u projektu Osječko-baranjske županije ‘Stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva‘ kojim su od 2019. godine na području cijele Županije subvencionirane kamate na stambene kredite čak 553 građana, odnosno kupovina 255 stanova i 298 kuća.

Novigrad: Gradit će se još 12 stanova za mlade

Grad Novigrad proveo je 4 ciklusa izgradnje stanova po modelu POS-a te po programu subvencionirane stanogradnje (SUS) kojima su osigurani stanovi za 39 mladih obitelji. Osim toga, dovršena je rekonstrukcija i opremanje 3 stana u vlasništvu Grda koja su se dodijelila u najam mladim obiteljima po povlaštenim cijenama, nižim od tržišnih. Trenutno je, navode, u planu graditi nove stanove po programu subvencionirane stanogradnje (SUS) kojim je predviđena izgradnja 12 novih stanova a kojim građani stječu mogućnost kupnje nekretnine po povoljnijim uvjetima.

Novi Vinodolski: Mladima subvencije na APN kredite i niža komunalna naknada

Među mjerama kojima svojim mladima pomaže Grad Novi Vinodolski su i dodatne subvencije korisnicima APN-ovih stambenih kredita kroz kojima im Grad kroz subvencionira 18% mjesečne rate kredita za stan. Trajanje dodatne subvencije Grada jednako je trajanju subvencioniranja APN-a, odnosno 5 godina uz mogućnost produženja trajanja subvencije u slučajevima propisanim zakonom (rođenje djeteta i druge okolnosti propisane zakonom).

Također, prije pet godina uveli su posebnu olakšicu za mlade obitelji kojima se plaćanje komunalnog doprinosa za osobe mlađe od 40 godina umanjuje za 35% plus po 5% za svako dijete u obitelji.

Osijek: Subvencioniranje kamata na kredite i davanje stanova u najam

Grad Osijek i Osječko-baranjska županija povode projekt ‘Stambeni krediti u funkciji poticanja gospodarstva‘. Grad i Županija građanima Osijeka s prebivalištem i radnim odnosom na području grada Osijeka, a bez obzira na životnu dob, subvencionirati svatko po jedan postotni poen kamatne stope za kupnju stana ili kuće na području grada Osijeka prvih deset godina otplate kredita, uz minimalan rok otplate od 15 godina. Grad Osijek raspolaže s 708 stanova koji su u najmu. U 2023. dodijeljeno je 68 stanova u novoizgrađenoj stambenoj zgradi u Tenji, Osječka ulica 2B i 2C, za čiji izgradnju su osigurana i utrošena sredstva u iznosu preko 3 milijuna eura.

Također, kreće i projekt gradnje zgrada s 206 stanova po modelu poticane stanogradnje, gdje je planirana cijena kvadratnog metra 1.300 eura.

Ozalj: Do 3.000 eura potpora

U Ozlju mladi mogu ostvariti do 3.000 eura za kupnju kuće/stana te gradnju ili rekonstrukciju kuće.

Pakrac: Potpore za kupnju zemljišta ili stana/kuće do 1.990 eura

Grad Pakrac dodjeljuje potpore dijele za kupnju zemljišta, i to do 50 % iznosa kupoprodajne cijene, odnosno maksimalno do iznosa od 1990,84 eura. Isti iznos mladi mogu ostvariti i za kupnju kuće ili stana te za gradnju kuće, dok se za rekonstrukciju može ostvariti do 1327,23 eura.

Pleternica: 2.000 eura potpora za kupnju ili gradnje kuće

Grad Pleternica daje potpore za rješavanje stambenog pitanja mladih obitelji i to po 2.000 eura za kupnju zemljišta, kupnju kuće ili gradnju kuće.

Poreč: Sufinanciranje kamata za kupnju stana iz POS programa

Grad Poreč od 2020. godina mladima sufinancira kamate za kupnju stana iz programa poticane stanogradnje i kamata za kupnju prvog stana iz ranije realiziranih programa. Subvencija iznosi 252,17 eura po kvadratu budućeg stana. Temeljem Odluke, veći broj bodova, pored ostalih uvjeta koji se boduju, ostvaruju osobe mlađe i srednje životne dobi (od 26 do 45 godina).

Pregrada: Potpore za kupnju ili gradnju do 3.000 eura

Grad Pregrada drugu godinu zaredom mladima dodjeljuje potpore do 3.000 eura za gradnju i kupnju kuće ili stana. U prvoj godini provođenja programa potpore je ostvarilo pet, a ove godine osam mladih obitelji.

Prelog: Subvencije kamata na stambene kredite

Grad Prelog svojim mladima do 40 godina pomaže u rješavanju stambenog pitanja subvencijama na kamate stambenog kredita. Subvencije iznose do 3.318 eura, a taj iznos se može i povećati, ovisno o ostvarenju nekih od uvjeta iz odluke o subvencioniranju stambenih kredita mladim obiteljima s područja Grada Preloga. Subvencije se uplaćuju mjesečno na jednake rate i to kroz pet godina.

Pula: 200 eura mjesečne subvencije na stambene kredite

Grad Pula - Pola sufinancira kamatu stambenog kredita za kupnju prve nekretnine u iznosu do 200 eura mjesečno za kredite u iznosu do 120.000 eura, a najduže za razdoblje 5 godina otplate kredita.

Slatina: Potpore do 2.000 eura

Mladi u Slatini mogu ostvariti do 2.000 eura potpora za kupnju ili gradnju kuće/stana.

Slunj: Do 4.000 eura potpora

Grad Slunj svojim mladim obiteljima pomaže pri gradnji i kupnji stambenog objekta potpora do 4.000 eura, dok za rekonstrukciju kuća mogu dobiti do 2.000 eura.

Sveta Nedjelja: Oslobađanje komunalnog doprinosa

Grad Sveta Nedjelja u potpunosti oslobađa plaćanja komunalnog doprinosa mlade koji grade obiteljsku kuću.

Trilj: Potpore do 3.320 eura

I Grad Trilj svojim mladima sufinancira kupnju zemljišta, kupnju ili gradnju kuće/stana i to sa maksimalno 3.320 eura, dok se za rekonstrukciju, nadogradnju i proširenje postojećeg stambenog objekta i priključenje na komunalnu infrastrukturu može dobiti do 2.660 eura.

Trogir: Grade se POS stanovi za mlade

Grad Trogir u suradnji s APN-om privodi kraju projekt izgradnje stotinjak stanova kroz program Poticane stanogradnje za mlade.

Umag: Gradi se još 100 stanova za mlade

Grad Umag je do sada proveo četiri natječaja za kupnju stana po programu POS-a kroz kojeg je izgrađeno preko 200 stanova. Trenutno je u Umagu peti po redu natječaj za kupnju stana po programu POS, a planira se izgradnja zgrade za cca 80 do 100 stanova.

Valpovo: Subvencija kamata na stambene kredite

Grad Valpovo u suradnji s Osječko-baranjskom županijom mladima subvencionira kamate na stambene kredite i oslobađa ih plaćanja komunalnog doprinosa. U fazi je provedba POS stambenih zgrada.

Varaždin: Mladima povoljna zemljišta za gradnju kuća

Uz stanove koji se grade kroz POS program, Grad Varaždin ove je godine mladima omogućio kupnju zemljišta za gradnju kuća po 45-55% povoljnijoj cijeni od tržišne (cijena jednog gradilišta iznosi 8-9 tisuća eura).

Vrbovsko: Potpore do 2.654 eura

Grad Vrbovsko 2020. je došao u centar medijske pažnje kad je za doseljavanje i kupnju prve nekretnine mladima nudio čak 100.000 kuna, a zavaljujući ovim potporama doselilo im se nekoliko višečlanih obitelji. Tako visoki iznosi više se ne dodjeljuju, ali Grad nastavlja s potporama. Ove godine raspisan je natječaj za tri potpore u iznosu od 2.654 kune za kupnju ili gradnju prve nekretnine.


Evo tko najviše izdvaja za razvoj stanovanja

U nizu naših proračunskih analiza i istraživanja kojima uspoređujemo izdvajanja gradova za ključna područja važna za kvalitetu života građana, istražili smo tko je u protekle tri godine, od početka aktualnog mandata lokalnih vlasti, najviše izdvajao za mjere stambenog zbrinjavanja mladih. Iako u proračunima ne postoji posebna stavka i dio gradova ove mjere knjiži pod različitim stavkama – od socijalnih davanja do ulaganja u kvalitetu stanovanja, mi smo se fokusirali na stavku 061 – ‘Razvoj stanovanja‘ u kojoj bi, po standardiziranoj klasifikaciji (COFOG) trebala biti i izdvajanja za ‘stjecanje zemljišta potrebnog za izgradnju stanova, izgradnju ili kupnju i preuređenje stambenih jedinica za građane ili osobe s posebnim potrebama…, potpore, zajmovi ili subvencije za potporu proširenju, poboljšanju ili održavanju stambenog fonda‘.

Prema podacima Ministarstva financija i FINA-e o konsolidiranim proračunima za razdoblje od 2021.- 2023., za razvoj stanovanja najviše je tako, u apsolutnim brojkama, izdvojio Grad Rijeka – 8,36 milijuna eura. Tu su, dalje, Čakovec (6,57 milijuna eura), Vinkovci (6,1 milijun eura), Osijek (4,94 milijuna eura), Karlovac (4,71 milijuna eura), Knin (3,5 milijuna eura), Prelog (2,45 milijuna eura), Split (2,27 milijuna eura), Slavonski Brod (1,79 milijuna eura) te Mali Lošinj (1,24 milijuna eura).

Gledano po udjelu u proračunu, najviše je - 12,77% za razvoj stanovanja izdvojio Grad Čabar, a još je samo jedan grad u zemlji za ovu stavku izdvojio preko 10% proračuna - Prelog iz Međimurske županije sa izdvojenih 12,07%. U top 10 su još Knin, Komiža, Čakovec, Delnice, Donji Miholjac, Vrlika, Vinkovci i Skradin.

Gledamo li, pak, izdvajanja po stanovniku u protekle tri godine, prednjače Komiža sa 406 eura po stanovniku uloženih u razvoj stanovanja, Prelog sa 349 te Knin sa 301 eurom. U top 10 su još Čabar, Čakovec, Vis, Novi Vinodolski, Delnice, Vinkovci i Biograd na Moru.

Kao i u trogodišnjem razdoblju, veliki gradovi logično prednjače po izdvojenim apsolutnim iznosima i u prošloj godini pa su u top 10 uz sedam velikih – Karlovac, Rijeku, Split, Dubrovnik, Čakovec, Osijek i Slavonski Brod, tek dva srednja grada – Vinkovci i Knin te jedan mali – već spomenuti Prelog.

Komiža je rekorder izdvajanja za razvoj stanovanja u prošloj godini i kada se gleda udio u proračunu – izdvojili su preko četvrtine proračuna (25,39%) i kad se gleda izdvajanje per capita – 274 eura po stanovniku. Prelog je drugi sa 13,03% proračuna i 151 izdvojenim eurom po stanovniku. Kad gledamo udio u proračunu najviše su prošle godine izdvojili još Čabar, Knin, Donji Miholjac, Delnice, Vinkovci, Skradin, Karlovac i Imotski, a gledano per capita u top 10 je još Novi Vinodolski.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
21. studeni 2024 17:25