Jadranski naftovod i u idućem će razdoblju investicijski fokus usmjeriti na unapređenje postojeće infrastrukture i proširenje kapaciteta transporta i skladištenja nafte kao primarne djelatnosti, ali polako i sigurno okreće se održivoj sutrašnjici i obnovljivim izvorima energije, poručio je Stjepan Adanić, predsjednik Uprave JANAF-a predstavnicima poslovne zajednice na prvom "networking lunchu" pod nazivom "Što donosi sutra: novim partnerstvima u nove izazove".
- Namjera nam je da JANAF bude jedan od predvodnika procesa digitalne i zelene transformacije poslovanja u Hrvatskoj. Želimo izgraditi sustave i infrastrukturu koju ćemo ostaviti u nasljeđe budućim generacijama i koja će biti u službi potreba za energijom modernog čovjeka budućnosti - rekao je Adanić na skupu u zagrebačkom hotelu Hilton Garden Inn, koji je okupio dvjestototinjak predstavnika tvrtki s kojima surađuje JANAF te predstavnike Hrvatske gospodarske komore predvođene predsjednikom Lukom Burilovićem.
Strateški naftovod EU
Burilović je, pozdravljajući sudionike skupa, istaknuo kako JANAF, osim što ima veliko značenje za Hrvatsku, igra vrlo važnu ulogu i u sigurnosti opskrbe država jugoistočne i srednje Europe.
- Kao strateški naftovod Europske unije, tražimo stalna ulaganja u sigurnost i učinkovitost sustava. Danas ćemo imati prilike čuti o takvim projektima. Kada govorimo o ulaganjima ovog opsega i značaja, to je prilika da se kao partneri i dobavljači uključe i drugi gospodarski subjekti. Zato smo i danas kao Komora ovdje, kako bismo povezali i otvorili nove putove suradnje - rekao je Burilović.
Član Uprave JANAF-a Vladislav Veselica, predstavljajući poslovanje kompanije, podsjetio je, među ostalim, da projektirani kapacitet naftovoda iznosi 34 milijuna tona nafte godišnje, a da je instalirani kapacitet trenutno 24 milijuna tona godišnje.
- Osim tržišta Hrvatske, Slovenije, Srbije i BiH, opskrbljujemo rafinerije u Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj. Stoga s ponosom ističemo da je JANAF danas energetsko čvorište središnje Europe te uživa povjerenje i pozitivan imidž u široj regiji, gdje surađuje sa svim najznačajnijim energetskim kompanijama - upozorio je Veselica. Ukazao je na važnost stalnih ulaganja u cjevovode čija je ukupna dužina 631 kilometar, kao i u prihvatno-otpremne terminalne u Omišlju, Sisku, Virju, Slavonskom Brodu i Žitnjak u Zagrebu s pripadajućim spremnicima za naftu i naftne derivate, crpnim i mjernim stanicama, ali i na važnost znanja i iskustva Janafova menadžmenta, stručnjaka i djelatnika.
Povećani prihodi
Stjepan Adanić osvrnuo se i na poslovne rezultate kompanije u prošloj godini, stavivši ih u kontekst važnosti kompanije za hrvatsku i europsku energetsku sigurnost.
- JANAF je tijekom 2022. imao najuspješnije poslovne rezultate u svojoj gotovo 50 godina dugoj povijesti, a sve ostvareno temelj je na kojem gradimo dalje. Društvo je prihvatilo stratešku ulogu jedne od najvažnijih sastavnica energetske stabilnosti Republike Hrvatske, ali i cjelokupne Europske unije - rekao je prvi čovjek JANAF-a.
Govoreći o ambicijama kompanije u zelenoj tranziciji i razvoju proizvodnje energije iz obnovljivih izvora, Adanić je izrazio očekivanje da će za desetak godina značajan dio prihoda JANAF-a donositi upravo ti izvori te da će kompanija imati značajan udio na domaćem tržištu električne energije.
U prošloj godini, kako se čulo na skupu, JANAF je povećao prihode u odnosu na 2021. za 13 posto, uprihodivši 119 milijuna eura. Iskazana rekordna bruto dobit kompanije u 2022. od 50 milijuna eura veća je za 15,7 posto od istovrsnog pokazatelja za 2021., a rekordna neto dobit od 40 milijuna eura veća je za 15,1 posto od ostvarene u prethodnome godištu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....