Udjel cijene projektiranja u građevinskoj investiciji u Hrvatskoj je dva posto, u Njemačkoj osam posto, a u Švicarskoj je 13 posto, što se hitno mora promijeniti, istaknuto je na jučerašnjem skupu Hrvatske gospodarske komore (HGK) "Iza fasade - arhitektura i stanovanje: kvaliteta i projektiranje kao ključ uspješne realizacije investicija".
Uvođenje reda u naručivanju projektantskih usluga rezultirat će cijenama projektiranja koje odgovaraju troškovima rada i poboljšati kvalitetu gradnje, povećati sigurnost stanovanja, smanjiti troškove u održavanju zgrada te ukloniti nelojalnu konkurenciju s tržišta, jednodušan je zaključak skupa u HGK koji je okupio stotinjak arhitekata i predstavnika građevinske struke i koji su pozdravnim govorima otvorili potpredsjednik Vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić i potpredsjednica Komore Mirjana Čagalj.
- Posljednjih godina imamo rast cijena gradnje i rast cijena nekretnina, a cijena projektiranja i drugih usluga koje pružaju arhitekti ne samo da ne prati taj trend nego se i smanjuje zbog rasta troškova poslovanja arhitektonskih ureda poput energije i uredskog materijala - upozorila je predsjednica Hrvatske komore arhitekata Rajka Bunjevac.
Novi pravilnik
Kao ključnu polugu u uvođenju reda na tržištu naručivanja projektiranja predsjednica Komore arhitekata najavila je donošenje novog Pravilnika o standardu usluga projektiranja, koji će donijeti i nove cijene projektiranja, praćenja gradnje i drugih usluga koje pružaju arhitekti. Pritom je upozorila da regulacija tržišta Europske unije ne dopušta definiranje cijene sata rada arhitekata te da cijenu sata rada određuje svaki arhitekt na temelju troškova koje ima u radu.
- Budući da Komora prati cijene na tržištu usluga projektiranja, imamo podatke da je prosječna cijena sata rada arhitekta 37 eura, a u slučaju ovlaštenog arhitekta cijena je 40,9 eura. Novim Pravilnikom o standardu usluga uvodimo red i u pravila o tehničkoj dokumentaciji koju arhitekt treba isporučiti - navela je predsjednica Hrvatske komore arhitekata, u kojoj najveći učinak standardiziranja usluga očekuju kad je u pitanju uvođenje reda u javnoj nabavi.
- U javnoj nabavi pojavljuju se vrlo niske cijene. Potrebni su ujednačenost i kontrola kvalitete te zaštita tržišta od nelojalne konkurencije, što će dovesti do trajnosti i sigurnosti nekretnina - ustvrdila je Rajka Bunjevac.
Na sustav javne nabave s najnižom cijenom kao ključnim kriterijem osvrnuo se, između ostalih, na panelu skupa "Utjecaj kvalitete projektiranja na investiciju" član Uprave VMD Grupe Neven Mikec.
- Polaganje pločica skuplje je od najboljeg projektiranja. Kaos će trajati još neko vrijeme, a ono što je za građane najvažnije, cijene nekretnina neće padati - upozorio je Mikec. Uz člana Uprave VMD-a, sudionici spomenutog panela bili su Marina Vartušek iz kompanije Kamgrad i Katarina Sikavica iz Sektora graditeljstva HGK.
Slovenski primjer
Komentirajući spomenute podatke u udjelu projektiranja u ukupnoj građevinskoj investiciji, Marina Vartušek otkrila je da su u investicijama koje izvodi Kamgrad udjeli projektiranja veći.
- Udjel projektiranja u ukupnoj cijeni ovisi o vrsti nekretnine, namjeni, složenosti građevine i drugim parametrima. Kamgrad surađuje s kvalitetnim projektantima jer su zadovoljstvo naručitelja i reputacija tvrtke nešto najvrednije - upozorila je Marina Vartušek. Neven Mikec rekao je kako za "VMD cijena projektiranja uopće nije tema u planiranju gradnje".
- Uzimamo najkvalitetnije projekte i projektante. Volimo dugoročne i kvalitetne suradnje s arhitektima - naglasio je Mikec.
Na panelu "Kvaliteta i ugovaranje projektantskih usluga", uz predsjednicu Hrvatske komore arhitekata, sudjelovali su predsjednik Hrvatske komore inženjera strojarstva Darko Slivar i tajnik Zbornice za arhitekturu i prostor Slovenije Vladimir Krajcar.
Komentirajući spomenute podatke o cijeni rada arhitekata u Hrvatskoj, Krajcar je iznio uvjerenje da su slovenski arhitekti još slabije plaćeni.
- Prosječna cijena rada arhitekata u Sloveniji je 90 posto prosječne plaće u našoj državi i oko 70 posto prosječne plaće zaposlenih s visokom stručnom spremom. Cijenu rada slovenskih arhitekata srušilo je jedinstveno europsko tržište - naveo je Krajcar.
Gredelj i Badel
Na nered na domaćem tržištu projektiranja upozorio je i senior partner u arhitektonskom studiju 3LHD Marko Dabrović, povezavši spuštanje cijene projektiranja s ukupnim neredom u urbanizmu i gospodarenju prostorom.
- U Zagrebu, primjerice, imamo tri velika područja u širem centru grada, Gredelj, Badel i Zagrepčanku u javnom vlasništvu koji stoje urbanistički neiskorišteni. Ne znam što se čeka, ukupno je to više od dva milijuna četvornih metara zemljišta - upozorio je Dabrović. Komentirajući visoke cijene stanova u metropoli, ustvrdio je da se cijene mogu smanjiti povećanjem raspoloživog prostora i urbaniziranog zemljišta za gradnju. Uz Dabrovića, na panelu "Standardizacija usluga" sudjelovali su i član Hrvatske komore inženjera strojarstva Branimir Šegotić i članica Zbornice za arhitekturu i prostor Slovenije Mirna Suhodalc.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....