Tomislav Globan, docent na zagrebačkom Ekonomskom fakultetu, napravio je sa suradnicima analizu točnosti objavljenih dnevnih prognoza CROBEX-a i utvrdio paradoks: analitičari bi redovno promašivali dnevnu prognozu, ali su dugoročno pogodili trend.
Svaki radni dan
U članku koji je objavio na Ekonomskom labu ističe se da svaki radni dan Hina provodi anketu među četiri do šest anonimnih analitičara s pitanjem kakva kretanja očekuju toga dana na Zagrebačkoj burzi. Globan je sa studentima Filipom Vrbanićem i Ninom Grković napravio analizu tih prognoza od početka siječnja 2017. do kraja svibnja 2019. U tom razdoblju je bio 581 dan s dnevnom prognozom, a u okviru njih je čak 578 prognoza bilo - stagnacija. Za samo tri dana prognoza je bila pad dionica, a za niti jedan jedini dan u analiziranom razdoblju analitičari nisu većinski prognozirali da će CROBEX porasti.
Fokus
CROBEX je porastao u 239 dana, stagnirao u 120 dana, a padao u 243 dana.
No, sada dolazimo do paradoksa - premjestimo li fokus s dnevnog na godišnji, perspektiva se mijenja. Koliko god, naime, loše pogađali dnevna kretanja, analitičari su zapravo vrlo dobro pogodili dugoročni trend na ZSE-u. Naime, napominje autor, geometrijski prosjek dnevnih stopa rasta CROBEX-a u posljednjih 313 dana, odnosno otkad je 12. veljače 2018. krenula 16-mjesečna serija uzastopnih prognoza stagnacije, iznosi minus 0.002 posto. Uz to, CROBEX se 31. svibnja 2019. nalazio gotovo na istoj razini kao i na početku serije stagnacijskih prognoza otprije 16 mjeseci.
“To znači da su naši analitičari gotovo savršeno pogodili u prognozama stagnacije, pod uvjetom da kretanja pr omatramo dugoročnije”, zaključuje Globan.
No, on zbog toga problematizira činjenicu da su analitičari prognozirali dnevni rast, a ne dugoročni trend, i skreće pažnju na “upitan smisao provođenja ovakvih kratkoročnih anketa”.
Stagnacija
“Na burzi poput Zagrebačke na kojoj, uz kratkotrajnija odstupanja, CROBEX-ov ‘čemer’ vlada već dulje razdoblje, možda je uistinu najracionalnije prognozirati stagnaciju baš svaki dan u tjednu. Samo, zašto se onda dnevne ankete uopće provode?”, pita se Globan.
A mi u obranu dnevnog novinarstva možemo samo odgovoriti kako je upravo to zadaća dnevnog novinarstva - da dnevno propituje jesmo li još u čemeru ili nismo. I to ne samo da naknadno bilježimo faktografske podatke s burze, nego da bilježimo i prethodna očekivanja analitičara i investitora.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....