Neće biti dobro ako se sada otvori novi front u stranci. Samo još nam to treba. Moramo napraviti sve da se sada stranka ne počne dijeliti zbog nekoliko posvađanih glava u Istri - neraspoloženo je komentirao jedan od vodećih članova Socijaldemokratske partije Hrvatske događaje u istarskom SDP-u, gdje se razmjenjuju uvrede i prijeti fizičkim obračunima.
I to između najviših stranačkih dužnosnika, a ne lokalnih anonimusa.
Tamo posljednjih tjedana bukti žestok sukob u kojemu je na jednoj strani Maja Šarić, predsjednica županijske organizacije, a na drugoj Danijel Ferić, Vili Bassanese i Peđa Grbin, sve saveznici predsjednika stranke i Vlade Zorana Milanovića. Ferića je Milanovićeva Vlada imenovala predsjednikom Uprave Hrvatske lutrije, Bassanese je gradonačelnik Umaga, a Grbin jedan od pouzdanijih suradnika šefa SDP-a.
Nasuprot njima, Maja Šarić pripada struji unutar SDP-a koja podržava Zlatka Komadinu, primorsko-goranskog župana i glavnog Milanovićeva oponenta. Kad je na konvenciji potkraj 2013. pobijedila Milanovićevu favoritkinju Adu Damjanac, Maju Šarić došla je podržati trojka Komadina, Davor Bernardić i Rajko Ostojić. Tako se poslije Zagreba i Primorja i na čelu SDP-a u Istri našla osoba iz kruga antimilanovićevaca.
Politički protivnici optužuju je za kršenje statuta stranke, donošenje nelegalnih odluka, a kao dodatni uteg navode njezinu navodnu arogantnost i sklonost manipulacijama.
No čini se da je Maja Šarić odlučila ne popustiti i odigrati do kraja.
“Moj jedini grijeh je što sam postala predsjednica SDP-a Istre. Od prvog dana počela je kampanja protiv mene. Nekima su pozicija i osobni interes važniji i pritom ne biraju sredstva. Mene optužuju za javno istupanje, a to je bio moj posljednji pokušaj da kolege zaustavim u njihovim podzemnim igrama i pritiscima kojima sam svakodnevno izložena”, požalila se u Glasu Istre.
Svim silama opire se županijskoj konvenciji koja bi se trebala održati u subotu 16. svibnja, a tada milanovićevci namjeravaju skupiti potpise za njezinu smjenu. Maja Šarić tvrdi da je protustatutarna, pa je sve prijavila Statutarnoj komisiji SDP-a na čelu s Riječaninom Vladimirom Šepčićem.
Šepčić bi ovih dana mogao imati puno posla jer “njegova” Komisija treba donijeti odluku i može li se Aleksandra Kolarić vratiti u SDP nakon što je izbačena prije 12 mjeseci. I jedna i druga buduća odluka puno će govoriti o situaciji u SDP-u.
To će pokazati i kako SDP-ovo članstvo gleda na Milanovića.
Sukob je eskalirao koncem ožujka kad su članovi istarskog SDP-a primili pismo koje su potpisali Danijel Ferić, Ada Damjanac, Vili Bassanese, predsjednici općinskih i gradskih organizacija Labina, Buja i Umaga i tri zastupnika iz Istre Peđa Grbin, Tanja Vrbat i Ana Damjanac. U pismu se optužuje Maju Šarić za uvrede svih koji je ne podržavaju, miješanje u rad stranačkih tijela i izbjegavanje zauzimanja javnih stavova o važnim pitanjima u Istri.
Ovo posljednje je eufemizam za tezu kako Maja Šarić šuruje s IDS-om, koji je politički suparnik SDP-a na području Istre.
I kao glavnu optužbu – da je probala onemogućiti sazivanje tematsko-izvještajne konvencije na kojoj bi se raspravljalo o situaciji unutar istarskog SDP-a. I to je također eufemizam – konvencija ustvari treba inicirati njezinu smjenu.
Barem tako na to gledaju saveznici Maje Šarić.
“To su sve gluposti. Barem na deset mjesta imamo sukobe između županijskog vodstva SDP-a i stranačke organizacije u najvećem gradu tih županija i nikome ne padaju na pamet smjene. Sjetite se sukoba Marina Jurjevića i Ranka Ostojića, u Sisku je gradonačelnica Kristina Ikić-Baniček mrzila našu tadašnju županicu Marinu Lovrić-Merzel (i obratno), a baš se ne vole ni Vojko Obersnel i Zlatko Komadina. Ali nikad nismo smjenjivali legalno izabrana vodstva jer SDP je oduvijek bio legalistička stranka”, objašnjava Globusu jedan istaknuti saborski zastupnik iz SDP-a.
Što je onda povod ljutnji ekipe bliske Zoranu Milanoviću?
Formalno, bio je to intervju koji je Maja Šarić dala Glasu Istre u kojemu je otvoreno nagazila suparnike. Pa je uz ostalo izjavila kako je “Iblerov trg nametnuo, primjerice, Vilija Bassanesea za koordinatora predsjedničkih izbora u Istri, koji je u SDP-u nešto više od dvije godine. On nema iskustva u izborima i to se vidjelo, Umag je imao je najslabiju izlaznost i najslabiji rezultat u korist našeg kandidata od svih istarskih gradova. A Bassanese je velika nada SDP-a, iako je tek u pedesetim godinama shvatio da je socijaldemokrat”.
Kad je prije godinu dana Milanović krenuo u smjenu Slavka Linića, i tada je stala uz pobunjenu riječku frakciju i izjavila da je istarski SDP po stavovima i razmišljanjima blizak primorsko-goranskom. “Ne razmišljam o raščišćavanju redova jer nikad nisam podupirala čistke. Treba sjesti i razgovarati, a rezovi i izbacivanja nisu moj način rada”, usput se suprotstavila izbacivanju Linića iz SDP-a, a pritom fotografirala sa svojim saveznikom Zlatkom Komadinom.
Bude li SDP poražen na parlamentarnim izborima, Milanovićeva frakcija zna da je to nukleus ekipe koji će krenuti u preuzimanje stranke.
Ima još onih koji će sve otvorenije napadati Milanovića, kao što je to europski zastupnik Tonino Picula, koji ovih dana izjavljuje: “Da sam bio uvjeren kako će Zoran Milanović biti dobar predsjednik stranke, ne bih se kandidirao 2007. godine.”
Picula je prešutio podsjetiti kako ga je tada Milanović uvjerljivo pobijedio.
U najmanju ruku, Milanović mora računati s jakim otporom pokuša li smijeniti Maju Šarić, što sigurno ne želi dok se sprema za početak izborne utrke.
A opet, smije li Milanović dopustiti da ispadne kako on nije u stanju riješiti probleme koje izaziva slabo poznata Maja Šarić?
SADRŽAJ JE PREUZET IZ JEDNOG OD PROŠLIH BROJEVA GLOBUSA. DOLJE POGLEDAJTE NASLOVNICU NOVOG BROJA GLOBUSA, KOJEG NA SVIM KIOSCIMA MOŽETE KUPITI OD ČETVRTKA:
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....