ZAGREB - Neurolozi mogu na temelju magnetske rezonancije mozga utvrditi stupanj zaljubljenosti ispitanika, prenosi britanski tisak, jer različite emocije aktiviraju različita područja u mozgu.
Znanstvenici su snimali mozak osoba i pratili aktivnosti u njegovim pojedinim dijelovima kod zaljubljenih osoba te otkrili koja su područja mozga aktivna kod zaljubljenih a koja su najaktivnija kad je romansa na kraju i zaljubljenost prođe. Tehnologija bi mogla pomoći u pravnim sporovima, razvodima te kod istrage zločina iz strasti.
Istraživanje je pokazalo desetke razlitičih područja mozga na koje ljubav i emocije utječu i znanstvenici vjeruju da znaju kako na magnetskoj rezonanciji izgleda "prava ljubav".
Prema rezultatima objavljenima u časopisu Frontiers in Human Neuroscience područje mozga poznato kao nukleus kaudatus najaktivnije je na kraju romanse.
Voditelj istraživanja Xiaochu Zhang s kineskog sveučilišta za znanost i tehnologiiju kaže kako istraživanje pruža prve dokaze promjena u mozgu koje su posljedica ljubavi i baca novo svjetlo na moždane mehanizme romantične veze.
Rezultati sugeriraju da mozak osobe koja se zaljubi funkcionira na drugačiji način i u drugim aktivnostima koje nisu neposredno vezane uz ljubav.
Znanstvenici su istraživanje proveli na 100 muškaraca i žena od kojih su neki sudionici bilo intenzivno zaljubljeni, drugi su nedavno okončali vezu, neki su bili samci a neki nikad zaljubljeni.
Različita područja mozga aktiviraju se na snimkama u trenutku kad hormoni poput dopamina, oksitocina ili vazopresina stignu u različite dijelove mozga, ovisno o stupnju zaljubljenosti.
Sada prestoji ispitivanje na temelju kojeg će se nacrtati "karta mozga" koja će pokazivati kako izgledaju različita emocionalna stanja.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....