Pored 12 MP trostruke kamere podržane Lidarom na iPhoneu 12 Pro, zatim kamere koja snima 8K video i 108 MP fotografije sa 100x zoomom na Samsungu S20 Ultra 5G-u ili 50 MP kamere s 50x zoomom i 4K video podrškom iza fotografije i za selfije na Huaweiju P40 Prou danas se možete zapitati trebaju li vam akcijske kamere. Riječ je o kamerama koje se koriste za snimanje sporta na kopnu i u vodi, outdoor aktivnosti i općenito akcije. Međutim, za sve one koji su ikad probali snimiti takve scene dvojbe zapravo nema.
Pametni mobiteli dakle imaju dobre kamere, ali su prije svega i dalje mobiteli, a ne kamere. Nadalje, to nisu uređaji koji su napravljeni uz pretpostavku da će ih se uranjati u vodu, valjati po snijegu, da će nehotice odskakutati po kamenju i udariti skupa s vama u stablo kad promašite stazu na biciklu. Garmin, primjerice, za svoju VIRB Ultra 30 kameru navodi da može izdržati ubrzanje od 16G. Usporedbe radi, Space Shuttle je pri polijetanju i slijetanju bio pod silom od najviše 3G, vozači formule 1 su izloženi ubrzanju do 6G-a, piloti F-16 do 8G-a, a ako se izbacuju sa sjedalom iz kokpita dosegnu silu od 15 G-a.
K tome, akcijske kamere su u prosjeku barem dvostruko jeftinije od top mobitela, a snimanje videa rade daleko bolje od mobitela. GoPro je postavio nedostižan industrijski standard u stabilizaciji slike i videa što se inače postiže samo mnogo skupljim specijaliziranim, filmskim kamerama. Akcijske kamere koje smo izdvojili podržavaju 4K snimanje s kvalitetnim zvukom, a pri tome se njima može i udaljeno upravljati, bilo preko posebnih modula, mobilnih aplikacija ili glasom.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....