Možda vam je glava već puna clouda. Svi vam pričaju o mogućnostima clouda. Kad je sve u cloudu onda je svagdje dostupno, sve se na cloud jednostavno pošalje i još na cloudu možete lijepo kontrolirati tko čemu ima pristup. Pa vam do točno određene stvari na vašem cloudu može brat ili sestra, a do druge roditelji, treće prijatelji i tako redom.
Svima je svejedno kako cloudu pristupaju. Da li je to preko mobitela, tableta, stolnog računala, prijenosnika ili televizora. Svejedno je jesu li na Androidu, Windowsima, Linuxu ili iOS-u/Macu. Možete i birati kod koga ćete biti na cloudu. Da li je to kod Googlea, Microsofta, Amazona, Applea, Samsunga, Huaweija itd. Ukratko, cloud se čini savršen. A onda Google dođe i najavi da će Google Photos, usluga spremanja fotografija u cloudu, od iduće godine ići na naplatu. Ili vam ponestane prostora na cloudu. Odjednom se cloud više ne čini tako savršen i počnete se pitati, a što je zapravo cloud?
Koristite li USB ili prijenosni disk to je vaš osobni cloud. Ima mnogo ograničenja u odnosu na cloud o kojem vam svi pričaju, ali osnovna funkcija je tu, ali USB i prijenosni disk nisu non-stop online i ne možete kontrolirati tko je što s njih skinuo. Cloud odjednom opet ima više smisla. Međutim, postoji cloud koji možete kupiti i postaviti doma. Zove se Network Area Storage (NAS). U njega ubacite jedan ili više tvrdih diskova i - radi isto kao i cloud.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....