Dobrovit je ime opata benediktinskog samostana Sv. Lucije u Jurandvoru pokraj Baške koji se spominje na Bašćanskoj ploči, isklesanoj oko 1100. godine. Prema natpisu na glagoljici, Dobrovit je s devetoricom svoje braće benediktinaca sagradio samostan i crkvu Sv. Lucije na zemlji koju je njegovu prethodniku, opatu Držihi, darovao Zvonimir, "kralj hrvatski".
Upravo u crkvi Sv. Lucije, koja se nalazi na istoj lokaciji, 1851. godine tadašnji bogoslov, a poslije svećenik Petar Dorčić pronašao je Bašćansku ploču, jedan od najstarijih i najvrednijih spomenika u Hrvatskoj.
Ime Dobrovit odabrali su novi vlasnici za hotel u Baški koji se do početka ove godine zvao Tamaris, što je bio prilično generički naziv kakav nosi još dosta hotela na Jadranu. Kako kaže Tomislav Pavičić, voditelj marketinga i sin suvlasnika Dobrovita, mnogi koji ne poznaju Bašku pomislili su da su tim imenom željeli povezati hotel ili izazvati asocijaciju na značenje riječi "dobro".
- Željeli smo povezati ime hotela s tim vrijednim bašćanskim naslijeđem, sa željom za afirmacijom same lokacije. Usudili bismo se reći da je, paradoksalno, povijest Baške vrednija za Hrvatsku, nego za samu Bašku - kaže Pavičić čiji je otac, hrvatski poduzetnik iz Kanade, Josip Pavičić, s poslovnim partnerima preuzeo bivši hotel Tamaris u veljači ove godine.
Lokalne namirnice
Hotel Dobrovit specifičan je zbog sjajne lokacije, na rubu naselja uz samu šljunčanu plažu koja se proteže Baškom u dužini od 1800 metara i pokriva cijelu uvalu. Na plažu, koja je sama po sebi atrakcija, doslovce se izlazi iz apartmana u prizemlju hotela, a uz nju se prostire i restoran kojim su novi vlasnici krenuli graditi bašćansku gastro priču, temeljenu na lokalnim namirnicama i autohtonoj bašćanskoj mediteranskoj kuhinji.
Ukupno su 34 smještajne jedinice u hotelu, među kojima je 20 dvosobnih soba te 14 apartmana s četiri ili šest kreveta. Prema Pavičićevim riječima, start je ovoga proljeća bio bolji od očekivanja, tako da su u svibnju imali popunjenost od 49 posto, već u lipnju 89 posto, a u srpnju je praktički nemoguće u Dobrovitu pronaći slobodnu sobu. Mogućnost večeranja ili ispijanja koktela na beach baru uz plažu ili bazenu, s pogledom na podvelebitski zaljev s jedne i bašćanske gudure koje izazivaju strahopoštovanje s druge strane, dodatni je plus na kojem se sad gradi identitet hotela.
Identitet kuhinje gradi se na onome što je u Baški najbolje - škampu koji se lovi na u kvarnerskom podmorju, kakvog nema nigdje osim na sjevernom Jadranu, i bašćanskoj janjetini koja je dugo bila dobro skrivana gastronomska tajna, a tek se posljednje desetljeće afirmira kroz manifestaciju "Crna ovca". Ovce su u Baški, kao i na cijelom otoku, na ekstenzivnoj ispaši, što znači da slobodno lutaju gudurama dok ih se ne okupi i razdvoji u mrgarima koji su danas jedinstveni spomenici stoljećima staroj narodnoj vještini gradnje suhozida. U Baški ovce pasu samoniklo mediteransko bilje, začine "posoljene" vjetrovima s mora, što janjećem mesu daje prepoznatljivu aromu.
Namirnice, kako priča Pavičić, nabavljaju od lokalnih škampara i ovčara.
Otočna tradicija
- Smatramo da ovakva lokacija zaslužuje unapređenje u gastronomskom dijelu. Pokušat ćemo raditi što dulje u posezoni, s perspektivom da u budućnosti postanemo cjelogodišnja gastrodestinacija te da razlog dolaska gostiju bude gastronomska ponuda na koju se nadovezuje smještaj - ističe.
Pavičić kaže kako su nastojali da svi ključni ljudi u hotelu budu iz Baške, stoga su zadržali zaposlenike Tamarisa koji su, kako napominje, odličan kadar. Među njima je chef Andrej Skladany koji je rođen i živi u Baški, a u Tamarisu je vodio kuhinju osam godina. Skladany je dobio priliku kreirati jelovnik koji je naklon lokalnome, tradiciji, kao i jadranskom i mediteranskom okruženju, gdje namirnica mora prevaliti najkraći mogući put od svojeg staništa do stola.
Škampi na gradele ili baška janjetina na gradele, kao i jadranska lignja u umaku od vina s ličkim krumpirom, šurlice ili rižot sa škampima te nezaobilazni crni rižot jela su koja proizlaze iz otočne i jadranske tradicije, tamo gdje se susreću otok, obala i kopno.
Skladany kaže da ga najviše inspiriraju morske delicije gdje je poseban naglasak stavljen na škampa, ali i janjetina, koja je specifična po načinu uzgoja i prehrane.
- To je janjetina s otoka Prvića. Tamo je janjad cijele godine i praktički je divljač. Pase uglavnom kadulju, pije bočatu vodu, dakle pomiješanu slatku i slanu, što onda ima utjecaj na teksturu mesa i okus - objašnjava chef.
Tajna dolina
Dodaje da žele staviti naglasak na autohtonu, sezonsku namirnicu.
- Uz škampe, i domaće lignje, domaća hobotnica te, naravno, oborita riba. Nastojimo se povezati s lokalnim OPG-ima i krčkim vinarima. Želimo promovirati ono što imamo ovdje, na otoku i bit ćemo uporni u tome - kaže Andrej Skladany.
Što se tiče vinske ponude, u Dobrovitu naglasak stavljaju na žlahtine poznatih krčkih vinara iz susjednog Vrbnika te na jednu lokalnu, iz Svete Lucije, naselja u kojem je pronađena Bašćanska ploča. No ponuda nije mogla proći bez korčulanskog pošipa jer je jedan od suvlasnika iz Smokvice na Korčuli čija obitelj proizvodi pošip Kunjas.
- Prošao sam sve hrvatske otoke i bio sam više puta na Krku, ali donedavno nisam bio u Baški. Ona me odmah oduševila. Kad prođete onu kotlinu i pred vama se počne otvarati Baška, osjećate se kao Indiana Jones kad otkrije neku dugo skrivanu tajnu dolinu. To je potpuno drugačije od bilo čega i na Krku i Jadranu. Kad smo vidjeli plažu i ovaj hotel na plaži, odmah smo znali da je to ono što tražimo - zaključuje Tomislav Tomi Pavičić.
Komentari (0)
Komentiraj