Od deset velikih kompanija koje su objavile rezultate za prvo tromjesečje, samo su četiri ostvarile rast prihoda od prodaje, a među šest koje su zabilježile pad su i najveće - Ina i Hrvatski telekom.
Razloge gomilanja minusa analitičari vide ponajprije u nastavku recesije, koja Hrvatsku trese petu godinu i koja je potrošnju građana svela na najnužnije. S druge strane, ni oni koji su orijentirani na strana tržišta nemaju puno više sreće jer i eurozonu trese novi udar recesije. U takvim okolnostima, bila bi prava alkemija prijašnje minuse pretvoriti u pluseve.
Stabilno stiskanje
- Prostora za neko značajnije smanjivanje rashoda nema, a nije došlo ni do smanjenja poreznog opterećenja i parafiskalnih nameta - ocjenjuje Zdeslav Šantić, makroekonomist Splitske banke, koji ističe da se nastavku negativnih kretanja na domaćoj korporativnoj sceni ne treba čuditi.
Takve zaključke potvrđuju i pojedinačni rezultati kompanija. Inini prihodi od prodaje dosegnuli su 7,12 milijardu kuna te su 1,8 posto manji u odnosu na prošlogodišnji prvi kvartal, kada su iznosili 7,25 milijardi kuna. Predsjednik Uprave Zoltan Aldott poslovanje kompanije ocijenio je stabilnim, ističući da je Ina 20 posto smanjila troškove materijala i usluga, dok pad prihoda obrazlaže padom prodaje motornih benzina od 12 posto, a plinskog ulja od 10 posto. Promet po benzinskoj postaji u prvom je kvartalubio 8 posto manji u odnosu na isto razdoblje 2012. *Kapitalna ulaganja Ine u prvom tromjecečju iznosila su 163 milijuna kuna, a pretežno se odnose na nova naftna polja u Hrvatskoj.
Ne veseli ih 1. srpnja
Poslovanje Hrvatskog telekoma, čija prodaja već dulje bilježi minuse, nije se oporavila ni u posljednja tri mjeseca, pa su prihodi najvećeg hrvatskog igrača na telekomunikacijskom tržištu u prva tri ovogodišnja mjeseca pali 6,1 posto, na 1,6 milijardi kuna, što je ujedno najveći pad prihoda od prodaje među kompanijama u privatnom vlasništvu koje su objavile rezultate.
Objašnjavajući slabe poslovne rezultate, u T-HT-u su se pozvali na lošu gospodarsku situaciju, nezaposlenost i visoka nepodmirena dugovanja. Nisu optimistični ni kad je riječ o budućem razdoblju, pa u poslovnom izvješću navode da će ulazak Hrvatske u Europsku Uniju 1. srpnja utjecati na daljnje smanjivanje njihovih prihoda.
Veći pad prihoda od Hrvatskog telekoma zabilježila je državna Petrokemija. Prihodi kutisnke kompanije pali su 16,6 posto u ovom tromjesečju u odnosu na lanjsko, a gubitak je dosegnuo 56 milijuna kuna. Usporedbe radi, na kraju prvog tromjesečja 2012. iznosio je 2,1 milijun kuna. U strukturi gubitka, kako objašnjavaju u poslovnom izvješću, 43,4 milijuna kuna odnosi se na poslovne aktivnosti.
Petrokemijini prihodi pali su zato što je kompanija u prva tri mjeseca godine prodala 15,5 posto manje gnojiva nego u istom razdoblju lani. Prodaja na hrvatskom tržištu manja je za čak 25,8 posto.
Dobitnici
U prvom kvartalu 2013. uspješnije su poslovali Atlantic Grupa, Atlantska plovidba, Valamar i državni ACI. Prihodi od prodaje Atlanticu su rasli 3,2 posto, na 1,09 milijardi kuna, a operativna dobit kompanije pala je za 22,4 posto, na 75,6 milijuna kuna. Altantic je ove godine na hrvatskom tržištu, na kojem je 2012. imao pad prihoda od 1,5 posto u odnosu 2011., uveo nove komercijalne uvjete za plasman svoje robe u maloprodaju. U kompaniji nisu obrazložili kakve su to promjene s obzirom na to da se radi o poslovnoj tajni. No, zbog pregovora o novim uvjetima s maloprodajnim lancima tijekom prva tri mjeseca Atlantic je nekima od njih privremeno obustavljao distribuciju.
Iako u Vladi očekuju da će skorašnji ulazak u EU Hrvatsku izvući iz recesije, ekonomisti, čini se, u to ne vjeruju. Ekonomski institut, primjerice, za ovu nam godinu prognozira pad gospodarske aktivnosti od 0,5 posto. Ispod nule su i prognoze drugih analitičara.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....