
Premda se u kolektivnoj svijesti još provlači asocijacija na njega kao nešto hladno i suprotno viziji udobnog doma, metal se u njega može savršeno uklopiti i udahnuti mu dozu profinjenosti, što svojim sjajem, što atraktivnim dizajnom, a najčešće kombinacijom toga dvoga.
Uostalom, metalni je namještaj u interijerima prisutan još od rimskog doba, iz kojeg datira prva u povijesti zabilježena željezna stolica, a u srednjem su vijeku kreveti s okvirom od lijevanog željeza postali prilično poželjni, s obzirom na to da kod njih nije bilo problema s crvotočinom i vezivanjem vlage. U 19. stoljeću se zbog otpornosti lijevano željezo sve više počelo upotrebljavati za vrtni namještaj, a prve tvornice specijalizirane za izradu takvog asortimana otvorile su se 1840-ih.
Budući da se radilo o masovnom, tvorničkom proizvodu, popularnost mu je opala na prijelazu stoljeća kad je došlo do razvoja tzv. novih stilova (bečke secesije, francuskog Art Nouveaua, engleskog Arts and Craftsa) koji su veličali zanatsku izradu, no zahvaljujući pokretu Bauhaus 1920-ih započinje polagana revitalizacija metalnog namještaja. U tom su smislu najznačajniji doprinos dala tri glasovita arhitekta i dizajnera - Marcel Breuer, Mart Stam i Ludwig Mies van der Rohe koji su u trenutku dok je većina njihovih kolega odabirala druge materijale, posegnuli za metalom, točnije čelikom. Ipak, tek je s procvatom modernističkog dizajna 1950-ih došlo do pravog proboja metalnog namještaja u interijere u kojima je danas gotovo nezaobilazan.
Za razliku od, primjerice, trstike ili savijenog drveta, otporan je na habanje i bolje odolijeva zubu vremena, a zahvalan je i za održavanje. Osim lijevanog željeza i metalnih cijevi koje su od početaka do danas ostale čest izbor za izradu metalnog namještaja, odnosno onog kod kojeg se metal kombinira s drugim materijalima, današnji proizvođači najviše posežu za lakim aluminijem i čvrstim čelikom, nehrđajućim kovinama kojima za razliku od željeza ne treba dodatna obrada da bi postali otporni na koroziju.
Zbog svojih su privlačnih nijansi bronca, bakar i mjed omiljen izbor za izradu predmeta s aurom luksuza, a radi niže cijene često se nanose kao premaz na jeftiniji metal, baš kao i krom neodoljivog srebrnog sjaja. Zahvaljujući tehnikama poput plastifikacije, metal je danas dostupan u širokom spektru boja, uz upečatljivu crnu i nježniju bijelu.
Boje su tek jedan od načina na koji se hladnoća i tvrdoća, dva najčešća prigovora na račun metalnog namještaja, mogu lako prevladati, jer kao stvoren je za kombinaciju s toplim materijalima poput drveta, kože ili tkanina. Sjajno funkcionira i s onim hladnima kao što su staklo ili kamen, a u takvim spojevima djeluje vrlo otmjeno. Kameleonsku narav pokazuje i kad je o stilovima riječ, jer jednako dobro funkcionira u cijelom nizu njih - od industrijskog do rustikalnog. Ovisno o tome što želite, može otkriti grublje ili profinjenije lice, efektan je i elegantan u obje varijante.