Borba protiv otpada, borba je i protiv bacanja hrane. U Hrvatskoj se baci 380.000 tona hrane godišnje, a koliko u Europi?
Svaki Hrvat u prosjeku baci 75 kilograma hrane godišnje, što je ekvivalentno 380.000 tona bačene hrane na razini Hrvatske, potvrdilo je to i nedavno istraživanje časopisa Waste Managment.
U Hrvatskoj je u lipnju 2019. prihvaćen Plan sprječavanja i smanjenja nastajanja otpada od hrane Republike Hrvatske 2019. – 2022., te se prema tom dokumentu očekuju prve konkretne mjere prema čime će se smanjiti otpad od hrane Damjan Tadic / CROPIX
Na smetlišta EU pak završi čak 88 milijuna tone godišnje, što je otprilike 20 posto sveukupno proizvedene hrane. tj. 173 kilograma po stanovniku. Vrijednost bačene hrane je 143 milijarde eura.
Ostaci hrane stvaraju pritisak na odlagališta otpada a svojim razlaganjem ispuštaju vrlo otrovan plin metan – staklenički plin s potencijalom globalnog zagrijavanja 25 puta većim od ugljikovog dioksida. Prema UN-ovoj Organizaciji za hranu i poljoprivredu (FAO), na svaki kilogram proizvedene hrane u atmosferu se ispušta 4,5 kilograma CO2. Ozbiljan problem koji predstavlja 'Food Waste' prepoznala je i Europska komisija koje kružno gospodarstvo navodi kao jedan od najbitnijih prioriteta Zelenog sporazuma.
Nova agenda Europske unije predviđa smanjenje otpada hrane za 50 posto do 2030. godine, a hoće li u Hrvatskoj biti moguće ostvariti taj cilj pitanje je niza faktora.
Euractiv je razgovarao s istraživačicom Brankom Ilakovac koja smatra da prekomjerno bacanje i nedostatno doniranje hrane predstavlja gorući gospodarski, ekološki, socijalni, ali i urbani problem Europe. Istovremeno, u Hrvatskoj taj problem nije dovoljno prepoznat.
- Neke su zemlje, primjerice skandinavske, ranije prepoznale ovaj problem i posvetile mu visoku pozornost te su već uspjele znatno smanjiti količine hrane koja se baca. Kod nas smo se tek zadnjih nekoliko godina počeli baviti ovom temom no činjenica je da se stvari mijenjaju najbolje, međutim još uvijek potrošači nemaju dovoljno svijesti o tome koliko hrane bacaju i koliki je to problem s ekološkog, ekonomskog ali i moralnog aspekta.
Ilakovac kao direktorica Centra za prevenciju otpada hrane (CEPOH) nudi niz korisnih savjeta na web stranicama kako postići smanjenje otpada. Ona smatra da je najveći problem informiranje i edukacija građana.
Francuska je donijela zakon kojim se zabranjuje supermarketima da bacaju jestivu hranu, međutim u pitanju su samo prodavaonice veće od 400 metara kvadratnih. Italija je 2016. usvojila zakon protiv otpada od hrane koji je trgovcima olakšao doniranje hrane, a dodatne mjere za suzbijanje otpada od hrane uključuju istraživački projekt za pronalaženje inovativnih metoda pakiranja za produljenje roka trajanja proizvoda i javnu informativnu kampanju za smanjenje količina bačene hrane. Također, vrhovni sud u Italiji presudio je da krađa male količine hrane nije zločin.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....