Najnovije izvješće Centra za istraživanje europske politike (CEPR, ''Digitalizing Agrifood'') tvrdi da bi uvođenjem digitalnih tehnologija u lancu poljoprivredne hrane dovelo do povećanja prinosa, smanjenja otpada i promjene ponašanja potrošača što doprinosi ciljevima održivog razvoja.
Hrvatska je tek na začetku korištenja digitalnih rješenja, no neka od njih su se već pokazala uspješna. Ministarstvo poljoprivrede je prepoznalo prednosti digitalizacije najviše kroz najpoznatije sustave ARKOD (sustav za identifikaciju zemljišnih parcela) i AGRONET (sustav za popunjavanje zahtjeva za poticajem i pregled baza).
Ministarstvo je najavilo praćenje poljoprivrednih aktivnosti uz pomoć satelitskih snimki od 2021. godine. Trenutno se kontrolira samo pet posto površina u Hrvatskoj, a kroz sustav monitoringa pratit će se provode li poljoprivrednici aktivnosti za koje su ostvarili potporu i sukladno tome izdavati sankcije. Prema trenutnim podacima monitoringa, bilo je otprilike 400 parcela (oko 6 posto) na kojima je bila prijavljena kultura, a da nije provođena aktivnost za koji je dobiven poticaj. Najavljena je i poljoprivredna iskaznica i e-potpis u svrhu lakšeg prijavljivanja na zahtjeve za potporama.
No, osim administrativnih olakšanja, digitalizacija i uvođenje novih tehnologija najviše se mora primijeniti na sustav precizne poljoprivrede, ali i poboljšanja transparentnosti prehrambenog sustava.
Hrvatske digitalne tvrtke za poljoprivredna rješenja GDI d.o.o., AGRIVI, Intertim već dugo vremena rade na sustavima praćenja poljoprivrednog zemljišta u svrhu razvoja profesionalnog sustava za upravljanje farmom (Farm Management Software- FMS). Tvrtka Vee Mee pak, radi na postizanju transparentnosti prehrambenog lanca.
U sklopu konferencije ''Digitalna poljoprivreda koja se održala 10. studenog 2019. na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, direktor tvrtke Intertim Jan Marinac predstavio je jednu takvu novu aplikaciju za hrvatsko, ali i za strano tržište – AGRODOX. Ova besplatna aplikacija omogućava da poljoprivrednici putem mobilnog telefona prate aktivnosti na svom poljoprivrednom gospodarstvu posebice u uzgoju poljoprivrednih nasada. Uključuje alate poput vremenske prognoze, kalkulatora gnojidbi, sjetve, preračunavanja jedinica površine, vijesti iz područja agrobiznisa itd. Marinac je kroz tvrtku sklopio i suradnju s tvrtkom Agrivi poduzetnika Matije Žulja, čime će poljoprivrednim proizvođačima omogućiti cjelokupni pristup profesionalnom sustavu za upravljanje farmom.
- Poljoprivreda je sektor koji je najčešće zapostavljen u pogledu inovacija. Međutim, to je sektor koji se brzo razvija u svijetu i ujedno može veoma lako i brzo uvesti nove inovacije. Mislimo da je veoma važno da poljoprivreda u Hrvatskoj prati korak s inovacijama na globalnoj razini – rekao je Marinac.
Europska unija će kroz novu Zajedničku poljoprivrednu politiku (ZPP) više financirati nove tehnologije i inovacije, i poticati mlade i male poljoprivrednike da se bave ovim poslom. Održiva poljoprivreda bit će dio nove strategije od Farme do stola koja je dio Europskog zelenog sporazuma koji promiče Ursula von der Leyen, nova predsjednica Komisije. Osim toga, u travnju 2019. godine 25 država članica je potpisalo zajedničku deklaraciju Komisije za ''digitalizaciju Europske poljoprivrede i ruralnih područja''.
- Vjerujemo da će se kroz nekoliko godina otvoriti ogroman prostor povezivanja IT sektora i poljoprivrede – rekao je Marinac.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....