Ljudi u drevnoj Kini poznavali su klice prije 5000 godina, a spominjale su se i u biblijskoj Knjizi o Danijelu. Iznimne su hranjive vrijednosti i neprocjenjiv izvor vitamina, minerala i vlakana. Nisam siguran je li riječ o strahu od nečeg “novog” ili tome što ih povezuju s alternativom, ali moram primijetiti da unatoč tome što se u posljednje vrijeme puno piše o klicama, postoji određena odbojnost prema njima.
Ako se pak ne bojite avanturističkog putovanja u nove okuse i želite nevjerojatnu namirnicu koju su liječnici nekad davno prepisivali za liječenje bolesti, savjetujem da se informirate i uvrstite klice u svoj jelovnik. Važno je informirati se da biste doznali više o upotrebi pojedine vrste klica.
1. Za uzgoj klica potrebno vam je: biološko sjeme koje nije tretirano hormonima rasta i sličnim (u trgovinama zdravom hranom), staklenka, mrežica, sito, škare.
2. Možete koristiti različite vrste sjemena. Važno ga je prije upotrebe dobro isprati. To ćete najlakše napraviti uz pomoć kuhinjskog sita.
3. Veća zrna namočite preko noći u vodi. Zatim stavite zrna u staklenku.
4. Dobro je nabaviti staklenku sa staklenim čepom, koju možete dobro zatvoriti, kako bi se stvorili povoljni mikroklimatski uvjeti pri uzgoju.
5. Potrebno je otvarati staklenku, kako bi se klice prozračile, ali i isprale. Ne morate svakodnevno vaditi iz staklenke, dovoljno je na otvor staviti mrežicu.
6. Budući da se u staklenci, osim za razvoj klica, stvaraju i povoljni uvjeti za rast bakterija, nužno je svakodnevno ispiranje. Ulijte vodu u staklenku, protresite, pa izbacite.
7. Već kroz nekoliko dana, primijetit ćete malene klice kako izlaze iz sjemenki. U ovoj fazi još nisu spremne za konzumaciju. I dalje ih svakodnevno ispirite.
8. Kada primijetite da su dovoljno velike, možete ih konzumirati. Neke od njih se jedu sirove u salatama, sendvičima i sl. A neke, prije konzumacije treba termički obraditi.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....