Ako ljetujete na Korčuli ovaj vodič bit će vam vrlo koristan. Mjesta su provjerena i nekoliko puta, a favoriti pomno odabrani na temelju višestrukog isprobavanja. Bilo da tražite samo mjesto gdje kupiti dobre kolače ili cjelokupno fine dining iskustvo, na jednom mjestu donosimo naš adresar omiljenih mjesta
Gdje na kolače?
Kultno mjesto za kolače je Cukarin. Radi ih gospođa Smiljana Matijača koja posluje već više od 25 godina, a njezini kolači doista su kultni. Svu pažnju plijeni vam staklena vitrina u kojoj se nalaze divote od klašuna, spomilja (ne puslica! spomilja), broštulanih mindela, amareta, harubica i ostalih slatkih ludorija. Klašun se možete pokušati odvažiti sami pripremiti, ali ovakav kakav radi Smiljana Matijača sigurno niste imali prilike probati baš nigdje drugdje.Radi se o tradicionalnom korčulanskom kolačiću punjenim svilenkastom kremom od oraha koji svoju popularnost danas može zahvaliti upravo Cukarinu. Nekoć su se radili samo u posebnim prilikama, a služili su se u svim velikim prigodama životnog ciklusa jednog čovjeka. Bogatije kuće mogle su si priuštiti i spremanje zaliha ovih divota za neočekivane goste, a uvijek su se čuvali u limenim kutijicama u kojima nas danas u većini slučajeva danas zadese igle i konci.
Kultno mjesto
Adio Mare je jedan od najstarijih restorana u gradu Korčuli. Otvoren je davne 1974., i oduvijek slovi kao dobro mjesto za ručak ili večeru. Oduvijek su bili orijentirani na domaću lokalnu hranu, s time da se kuhalo na teće, uz neizbježne gradele, koje i dandanas dominiraju na ulazu u restoran. Bili su poznati obiteljski restoran, dida Cvijo je upravljao gradelama, a u ponudi su imali ribu, ali i mesna jela. Među prvima su doveli gril majstore iz Leskovca, ali kako se nalaze na otoku, nerijetko su znali ispeći ulov koji bi donijeli stalni gosti. Za takve je poslove Cvijo bio majstor. Otac Klaudio Bojić (kojeg svi zovu Dado) uz suprugu Anu godinama je vodio konobu. Sin Ante danas vodi ovaj restoran, a u mlađim je danima bio zaokupljen rukometom (kao i otac u mlađim danima), prvo kao odličan igrač, a kasnije kao trener slovenskog Gorenja. Mama Ana je poznata po crnom rižotu i pašticadi po starinski, koja je i dandanas na karti, a novu renesansu je Adio Mare doživio prije pet godina, kada su se maksimalno orijentirali prema ribi - i to onoj pravoj koju za njih love ribari. Ljubitelji mesa nisu zakinuti jer mogu odabrati i neki mesni klasik poput janjećih kotleta na gradela.
Ranč u divljini
Konoba Maha smještena je na osam kilometara od glavne ceste koja vodi prema Veloj Luci. Interijer je uređen u tradicionalnom dalmatinskom stilu s kamenim zidovima, rustikalnim namještajem i prigušenom rasvjetom. Vrt i terasa su idealni za ispijanje hladnog pića ljeti. Ranč Maha svojevrsno je seosko domaćinstvo smješteno sedam kilometara od grada Korčule prema Veloj Luci. Iako biste prema klasifikaciji očekivali “seoski ranč”, zapravo dolazite u prelijep vrt okružen maslinama unutar dalmatinskog krša, s decentno postavljenim stolovima, a gastronomska ponuda je na razini fine dining restorana. Ranč Maha je utemeljen prije 20-ak godina kao obiteljski restoran domaćinstvo Željka Marelića, a prvotna se ponuda temeljila na “klasicima” - dobrim gradelama, specijalitetima ispod peke i domaćim jelima. Ali, kako su godine prolazile, njihova se ponuda dopunjavala i mijenjala, za što su zaslužni sinovi Ivan i Jakša, koji su prvotni ranč transformirali u restoran koji koketira s fine diningom, ali ne robuje pretencioznim kremicama, listićima i drugim “kerefekama”, nego se zasniva na iskrenim okusima namirnica iz okolice.
Izlet u Lumbardu
Glavna ličnost Konobe Mate je dakako Biljana Milina, poznatija po nadimku Biba. Konobu Mate otvorili su 2000. godine i uz pravu domaću spizu gosti smatrali su kako će se gosti lakše odlučiti za pomalo neobične deserte za koje je Biba prava majstorica. Tako se ovdje znala naći i torticu sa sladoledom od tamnog piva, čokoladnu tortu s crvenim paprom i recimo praline s punjenjem od bosiljka. Gotovo sve namirnice proizvode sami, uzgajaju povrće, rade marmalade, od kojih su posebno zanimljive one od ružinih latica, zelenih poma te lumbardijskoga grejpa i kivija. Imaju svoje kozliće te služe domaći pršut. Njihova karta nije velika, ovdje nećete naći ekstravagantne dekoracije i široku vinsku kartu. Rade domaću tjesteninu, peku od kozlića, a posebno hvale teleće obraze.
Fine dining iskustvo
Lešić Dimitri najprepoznatljiviji je restoran otoka Korčule i može se pohvaliti jednom Michelinovom zvjezdicom. Smješten je na glavnoj šetnici stare gradske jezgre, a pogled vam puca na Pelješki kanal i otočiće u neposrednoj blizini Korčule. Dolaskom u Lešić Dimitri najbolje se prepustiti kulinarskim specijalitetima chefa Marka Gajskog. Jedno od jela koje ne možemo zaboraviti su crne gyoze punjene kozicama koje je pratio umak mousseline (luksuzna inačica klasičnog umaka hollandaise) uz listić kiselkastog daikona i vrh grančice koromača. Gyoza je bila odlična, s ljutkastim završetkom od chillija i malo kiselkastosti. Osim toga pamtimo i teleći entrecôte s dehidriranim listićima žumanjka uz jus od teletine i moderniziranu inačicu klasičnog korčulanskog šuga sa žrnovskim makarunima koji su bili izvedeni kao jastučić agnelotte odličnog okusa.
Tapasi Michelinove klase - prvi je dojam koji steknete kad probate male zavodljive zalogaje u Ignis Tapas baru u gradu Korčuli. Patlidžani u tempuri s kozjim sirom i medom ili kroketi od pršuta zavarat će vas jednostavnošću naziva, no nakon kušanja shvatite da ste naišli na pravi mali gastronomski dragulj. Zapravo, da vam te tapase posluže u sljedovima, imali biste osjećaj da ste u nekom ozbiljnom fine dining restoranu.Zato je ovaj tapas bar, otvoren prošle godine usred pandemije, odmah stvorio vjernu domaću publiku željnu novih okusa. Iako nije na popularnoj šetnici Staroga grada Korčule, otkrili su ga i prošlogodišnji malobrojni turisti pa je, unatoč kratkoj sezoni, vlasnik i chef Vice Nonković Raič zadržao optimizam i ove godine otvorio odmah nakon lockdowna. Ono što nas je potpuno izulo iz cipela ručno su rađeni tortellini punjeni također sporo kuhanim carskim mesom na pjenici od gljiva i lješnjaka i ukrašeni komprimiranim jabukama. Cijene malih i malo većih zalogaja kreću se od 10 kuna za kroket do 80 kuna za hobotnicu sa žara, al savjet je da se prepustite chefu u ruke. Tapase ćete dobiti u sljedovima i uživati kao u vrhunskom restoranu.
Gdje na žrnovske makarune?
Konoba Maslina nalazi se u predgrađu Svetog Antona, samo nekoliko kilometara od starog grada Korčule uz cestu prema Lumbardi. Radi se o poznatoj tradicionalnoj i obiteljskoj konobi koja nudi fantastičnu hranu, uključujući meso, ribu i povrće s roštilja te tradicionalne žrnovske makarune. Nude i domaća peciva, slatke pečene pogačice, kozji sir, hobotnicu, masline, pršut...
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....