Nije mlijeko

Nikad više suha i žilava jetrica, dodajte im ovaj sastojak i uživat ćete u svakom zalogaju

 Cropix
Ako ste u potrazi za dobrim receptima s jetricom, naravno da smo i na to mislili te vam u nastavku ostavljamo nekoliko naših "zicera

Jetricu, pa tako i druge iznutrice, ili voliš ili ne voliš. No, ako si u ovoj prvoj skupini, tada jako dobro znate kako je najgore kad umjesto meke i sočne jetrice na tanjuru dobijete suhu i žilavu, baš kao džon. A pogotovo zato što svi znamo koliko ju je ponekad teško nabaviti, čak i ako imate svog mesara... Tada razočarenje bude još i veće, a ne može ga spasiti ni kremasta palenta s ono malo slasnog safta od pečenja jetrice koji je uz nju poslužen.

image
Berislava Picek/Cropix

Naše bake i mame su, da bi spriječile da se to dogodi, često narezane jetrice potapale u mlijeku. Međutim, postoji i drugi trik, koji ne zahtjeva odgodu pečenja. Za njega oni koji su ga isprobali kažu kako se jetrica tako neće stvrdnuti pri pečenju. Tajna je u šećeru. Naime, premda će nekima možda zvučati čudno, šećer će ukloniti gorčinu iz jetrice (što inače čini i mlijeko), ali će i dodatno naglasiti one divne arome zbog kojih jetricu i volimo. Pečete li je na luku, šećer će i njega učiniti divno karameliziranim. Naravno, ovdje ne govorimo o nekim nerazumnim mjerama, tek prstohvat šećera po šnicelu biti će sasvim dovoljan. No, morate paziti kako na vrijeme pečenja, tako i na debljinu odreska.

Ako ste u potrazi za dobrim receptima s jetricom, naravno da smo i na to mislili te vam u nastavku ostavljamo nekoliko naših "zicera!

image
Berislava Picek/Cropix

SVINJSKA JETRICA I PALENTA S PARMEZANOM

image
Berislava Picek/Cropix

JETRICA S MEDVJEĐIM LUKOM

image
Berislava Picek/Cropix

JETRICA SA ŽARA

Ako pripremate roštilj za prijatelje i dobro društvo od više različitih komada mesa, jetricu trebate ispeći prvu, savjetuje chef Kristijan Matijević, veliki zaljubljenik u roštilj. Mora biti najsvježija moguća - to je prvi i najvažniji uvjet za pripremu ove delikatne namirnice. Teleća jetra nježne je teksture i treba je znati pripremiti za pečenje, ali je zapravo jednostavna delicija. Za početak, kad je donesete doma iz mesnice, gdje je bila propisno ohlađena, ostavite je malo na sobnoj temperaturi i - ako se niste sjetili zamoliti mesara - skinite joj opnu prije nego što ćete je narezati na odreske željene debljine (1 cm). Ako vam se taj posao čini prezahtjevnim, morat ćete odreske zarezati po rubovima kako ih opna pri pečenju ne bi “frkala”. Prije pečenja, jetricu treba osušiti papirnatim ubrusom ili čistom krpom, a potom je nauljiti kao i rešetku roštilja jer će se u protivnom zalijepiti. Vatra ne bi trebala biti prejaka, nego umjerena. U pravilu, jetricu treba peći sa svake strane 3, 4 minute - ne želite da se presuši i otvrdne. Ne treba zazirati od ružičaste boje na presjeku, dapače, takva je najsočnija. Jetricu treba posoliti i popapriti tek kad je pečena. Pospite je sitno sjeckanim češnjakom i peršinom, a dobra je ideja i da je narežete na tagliatu i pomiješate s emulzijom od maslinova ulja, peršina i češnjaka.

image

Teleća jetrica s restanim krumpirom

Maja Šokčević Lovrić

GDJE U GRADU NARUČITI PEČENU JETRICU

Za nedavnog posjeta zagrebačkoj Gostionici Ficlek ugodno smo se iznenadili njihovom pečenom jetricom. Bila je idealno pečena, u sredini još uvijek ružičasta, meka i sočna, a i porcija je bila izdašna. Pohvalno je i da nam je češnjak bio serviran sa strane pa smo se njime služili koliko smo (i ako smo) htjeli. Što smo još kušali, čitajte ovdje.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
15. studeni 2024 11:24