OD PERA DO STOLA

Ankovska pita bila je omiljeni kolač jednog od najvećih pisaca svih vremena, a recept za ovu slasticu i danas mnogi rado koriste

Ankovski kolač ili Ankovska pita, popularna je postala krajem 19. stoljeća, kada je obiteljski liječnik Tolstojevih, Nikolaj Anke, recept podijelio s majkom Sofije Andrejevne, Tolstojeve supruge

"Rođendan bez Ankovskog kolača, isto je kao Božić bez božićnog drvca", kazao je Ilja, jedan od sinova ruskog pisca Lava Nikolajeviča Tolstoja.

Ankovski kolač ili Ankovska pita, popularna je postala krajem 19. stoljeća, kada je obiteljski liječnik Tolstojevih, Nikolaj Anke, recept podijelio s majkom Sofije Andrejevne, Tolstojeve supruge.

Desert je oduševio Sofiju te je vrlo brzo postao obvezan dio rođendanskih proslava u Tolstojevoj kući. Lavove vegetarijanske preference koje je usvojio nakon svoje "duhovne preobrazbe", rezultirale su time da je Sofija morala biti poprilično kreativna kada su u pitanju jela, a većina ih je bila temeljena na jajima i vrlo jednostavnim namirnicama. Niz recepata Tolstojeva supruga je i zapisala te na taj način napravila kuharicu koja je postala svojevrsno svjedočanstvo obiteljskog života obitelji Tolstoj, prilagođena vegetarijanskoj prehrani njezinog supruga.

Najpoznatiji od recepata ostao je Ankovski kolač, uz priču o obiteljskom životu koji se odvijao u obitelji jednog od najvećih književnika svih vremena. Iako sama knjiga danas nije od velike pomoći te sadrži šturi popis namirnice te ovlaš napisane upute, moderna verzija kuharice, ali i tumačenja urednika i onih koji i danas pripremaju ovu slasticu dali su nam jasniju viziju kako bi se mogli približiti stolu Tolstojevih. Jedan od recepata inspiriranih, slobodno ćemo ju nazvati Tolstojevom slasticom, i ovaj je koji vam donosimo u nastavku.

image
Gorchittza2012/Getty Images/istockphoto

ANKOVSKA PITA

Trebat će vam:
Tijesto:

200 g brašna
100 g maslaca (hladnog, narezanog na kockice)
50 g šećera
2 žumanjka
10 g vanilin šećera
prstohvat soli
Krema - nadjev:
1 jaje
50 g maslaca
100 g šećera
1 limun (naribana korica i sok)

Priprema:
U zdjeli pomiješajte brašno, šećer, vanilin šećer i prstohvat soli. Dodajte hladni maslac narezan na kockice i prstima utrljavajte maslac u brašno dok ne dobijete smjesu nalik mrvicama. U smjesu dodajte žumanjke i brzo zamijesite tijesto dok se svi sastojci ne povežu u glatku kuglu. Ako je tijesto presuho, možete dodati žlicu hladne vode.

Zamotajte tijesto u prozirnu foliju i stavite ga u hladnjak na 30 minuta da se odmori.

U lončiću na laganoj vatri otopite maslac. U zdjeli pjenjačom umutite jaje i šećer dok smjesa ne postane blijeda i pjenasta. Dodajte limunovu koricu i sok u smjesu. Postupno ulijevajte smjesu jaja i šećera u otopljeni maslac, neprestano miješajući kako se ne bi zgrušalo. Kuhajte na laganoj vatri uz stalno miješanje dok krema ne postane gusta i glatka. Maknite s vatre i ostavite da se malo ohladi.

Zagrijte pećnicu na 180°C. Izvadite tijesto iz hladnjaka, razvaljajte ga na lagano pobrašnjenoj podlozi i obložite njime kalup za pitu (promjera oko 22-24 cm). Vilicom izbockajte dno tijesta kako bi se spriječilo napuhivanje. Pecite tijesto u prethodno zagrijanoj pećnici oko 15 minuta, dok ne postane zlatno. Izvadite tijesto iz pećnice i ostavite da se malo ohladi. Zatim ravnomjerno rasporedite kremu od limuna preko pečenog tijesta.

Vratite pitu u pećnicu i pecite još 10-12 minuta na 160°C, dok krema ne postane čvrsta. Ostavite pitu da se potpuno ohladi prije rezanja. Po želji, pospite pitu šećerom u prahu prije posluživanja.

Želite li dopuniti temu ili prijaviti pogrešku u tekstu?
Linker
16. studeni 2024 10:33