Piše: Rujana Bušić Srpak
Gastronomska baština Hrvatske skriva iznenađenja neiscrpne kreativnosti lokalnih stanovnika. Jedna od takvih gastro kreacija oživljena je na inicijativu Turističke zajednice grada Nina i rezultirala je obnovom proizvodnje i početkom promocije šokola. Nakon 21 godine održavanja Ninske šokolijade rezultati su registrirani proizvođači šokola, prepoznatljivost specijaliteta, prisutnost šokola u ninskim restoranima, ali možda i najvažniji dio - ponos proizvođača čiji šokol ponese titulu pobjednika Ninske šokolijade, jedinog mjesta na kojem se ocjenjuju šokoli.
Što je šokol? Šokol je suhomesnata delicija od svinjske vratine. U šokol su utkani crveno vino, sol, mirodije i malo, sasvim malo bure. Dvije su kategorije šokola: Ninski šokol i svi ostali šokoli. Svaki šokol kreacija je njegova proizvođača koji upravlja procesom proizvodnje i kombinacijom dopuštenih mirodija kreira jedinstveni šokolski potpis. Kvalitetna sirovina, a to je kombinacija mesa landraša i jorkšira težine 190 - 220 kg, i omjer mirodija ključ su kvalitete i posebnosti svakog šokola. U ravnomjernim omjerima pretaču se mirisi muškatnog oraščića, klinčića, papra, po mogućnosti crnog i cimeta. Šokol nije dimljeni ni sušeni proizvod, on je odležani proizvod dalmatinske konobe u koji su utopljeni i u kojem se isprepleću neki od najprepoznatljivijih mirisa i okusa Dalmacije.
Na ovogodišnju Ninsku šokolijadu prijavljeno je 39 uzoraka šokola iz Nina i ninske okolice. Pobjednik u kategoriji ninskih šokola je Šime Burela, dok je nabolji šokol izvan Nina donio Dragan Begonja iz Privlake.
Nin je grad kulturne i povijesne baštine, grad soli, ali i prepoznatljivo turističko mjesto. Ninjani danas uglavnom žive od turizma i ninski ugostitelji uvrstili su šokol u jelovnike. Posebno veseli što se na kreativnost proizvođača nastavila kreativnost kuhara, pa šokol možete kušati u tradicionalnoj varijanti dalmatinskog predjela, ali i kao street food varijantu. Niti u jednom izdanju ne gubi na svojoj posebnosti, a sve što na jelovniku nekog turističkog mjesta nosi naziv mjesta privlači goste, pa je šokol čest izbor za degustaciju lokalnog jelovnika.
Ninska šokolijada ohrabrujući je primjer puta koji krči tradicijska gastronomija u približavanju turizmu. Jedan mali šokol može učiniti tako puno. U kilogramu mesne delicije cijela je jedna filozofija i doživljaj života i odgovor na pitanje kako održati održivi turizam.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....