Nekada, u vrijeme naših majki i očeva, baka i djedova, pa i dalje od toga, meso se pripremalo i jelo vrlo rijetko. Bilo je rezervirano isključivo za nedjeljni ručak ili posebne prigode. U to skromno doba takva se hrana i više cijenila, njezinoj se pripremi pristupalo s pažnjom i poštovanjem. Danas se također prema onome što se kuha za blagdane odnosimo na isti način. Ti specijalni dani nas nekako usredotoče na ono najbolje, vadimo kuharice, proučavamo recepte, ispitujemo one starije, mijesimo, pečemo.
To su okusi koji bude uspomene, koji se vole i koji ostaju upisani za cijeli život. Mi vam u ovom editorijalu donosimo recepte za malo drugačija svinjska i pileća pečenja. Jednostavnost i sočnost su njihove odlike, treba samo pratiti recept korak po korak i savjete našeg suradnika, chefa Tvrtka Šakote. Naš izbor je svinjski kare s Harissa začinskom mješavinom, rolani odojak punjen čvarcima i začinjeno otkošteno rolano pile. Nije baš da bi ovo moglo pripremiti dijete, ali nije ni neka teška nauka. Svaki detalj je važan za savršen rezultat, posla ima. Kao i priprema svakog jela, i ova također zahtijevaju određenu koncentraciju.
Posvetite se propisno onome što kuhate, otpustite kočnice, kuhajte, isprobavajte, pozovite i pomoć ako treba, u društvu je sve ljepše raditi.
Rolano otkošteno pile s pečenim krumpirima
Savjet: zamotati pile u papir za pečenje pa zatim u aluminijsku foliju da se sačuvaju svi sokovi, u kombinaciji s pečenjem na niskoj temperaturi
1 pile, cca 2 kg
1 čajna žličica baharat začinske mješavine
1 čajna žličica sjemenki komorača
4 režnja češnjaka
2 dcl maslinova ulja
2 žlice svježeg ružmarina
sol, crveni papar
Otkoštiti pile od svih kostiju da dobijete čisto meso. Smiksati baharat, sjemenke komorača, češnjak, 1 dl maslinova ulja, sol, crveni papar i napraviti pastu. Namazati pile izvana i iznutra, zarolati i zavezati špagom te ostaviti nekoliko sati, najbolje preko noći. Krumpir narezan na krupne komade začiniti solju, ružmarinom i preostalim maslinovim uljem. Sve zamotati u papir za pečenje pa u aluminijsku foliju i peći 3 sata na 14O stupnjeva. Odmotati i pojačati gornji grijač na 200 stupnjeva pa peći još 15 minuta.
Svinjski kare s harissom i salatom komorača
Savjet: ciljati unutrašnju temperaturu svinjetine na oko 70 stupnjeva, da se ne bi presušila
svinjski otkošteni kare, cca 2 kg
Harissa začinska mješavina, 2 žlice
1 dl maslinova ulja
1 dl argan ulja
4 režnja češnjaka
sol
Smiksati oba ulja s češnjakom, soli i harissom. Namazati kare i ostaviti nekoliko sati ili preko noći u hladnjaku. Zagrijati tavu i karamelizirati meso sa svih strana, prebaciti ga u posudu za pečenje i staviti potom u pećnicu na 180 stupnjeva oko dva sata, odnosno dok meso iznutra ne postigne temperaturu od 70 stupnjeva. Ostaviti meso da odmori oko pet minuta prije rezanja.
Salata
2 komorača
2 tikvice
miješana zelena mlada salata
1 dl maslinova ulja
3 žlice kvasine
1 režanj češnjaka
1 čajna žličica senfa
Smiksati senf, kvasinu i češnjak, miksati ulijevajući ulje. Posoliti. Povrće narezati na mandolinu na tanke trakice, pomiješati sa zelenom salatom. Sve preliti pripremljenim dresingom.
Rolani odojak punjen čvarcima i pistacijom, pečene bundeva s kaduljom i limunom
otkoštena potrbušina odojka, cca 2 kg
100 grama pistacija, slanih, preprženih
200 grama čvaraka
4 režnja češnjaka
2 kg muškatne bundeve
šaka svježe kadulje
2 organska limuna
2 dl maslinova ulja
Smiksati čvarke, pistacije i češnjak. Namazati potrbušinu, dobro je posoliti izvana i iznutra. Ostaviti nekoliko sati ili preko noći u hladnjaku. Bundevu začiniti kaduljom, soli, limunovom koricom, a ostatak limuna peći s mesom. Meso staviti u pećnicu na 120 stupnjeva oko 3,5 sata, a posljednjih sat i pol dodati bundevu. Pojačati gornji grijač na 200 da kožica postane hrskava, oko 20 minuta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....