U ovom našem podneblju najviše mente popijemo kao topli napitak, čaj, preciznije rečeno uvarak, infuzija. Možda baš zato što je u filter vrećicama koje se koriste u domaćim kafićima najčešće upakirana drugorazredna poluishlapjela menta, često zaboravimo kolika je njezina izvorna moć. Samonikla menta, nana, metvica u našim krajevima raste posvuda u raznim oblicima. U Enciklopediji samoniklog jestivog bilja Ljubiše Grlića posebno se opisuje vodena metvica, dugolisna metvica, gorska metvica, divlja i mačja metvica, sve zajedno na čak deset stranica. Tolika je raširenost mente ne samo u našim krajevima nego i na pet kontinenata, tako da se i znanstvenici muče i često prepiru kako bi je što preciznije klasificirali u svim njezinim pojavnim oblicima.
Uvlačenje u svakodnevicu
Iako se i u našim krajevima tako lijepo udomaćila, načini uobičajene upotrebe u nas su joj suženi. Posljednjih se godina ljeti pojavljuje i u koktelima i tu najčešće završava priča: zimi vrela, ljeti u ledu. No čim se prijeđu naše granice u bilo kojem smjeru, zavlada šarolikost, čak i ako se zadržimo samo na slanim jelima. Slastice na bazi mente posebna su priča i na istoku i na zapadu. U slanim jelima orijentalne kuhinje menta je vrlo popularna pa je zapravo neobično kako se, primjerice, osvježavajući umaci na bazi jogurta i mente nisu šire ukorijenili i kod nas. Umaci od mente vrlo su popularni i u Sjedinjenim Državama i Ujedinjenom Kraljevstvu. Poslužuje se najčešće uz mesne pečenke.
Svi su nam ti okusi, priprave i načini posluživanja vrlo bliski pa nema nikakvog razloga zašto nam se menta ne bi uvukla u kuhinjsku svakodnevnicu. Tim prije što vrlo lijepo uspijeva u teglama. Ozbiljnim kuharima uvijek je nadohvat ruke, pa se mnogi od njih potrude uzgajati nekoliko vrsta mente. Dobra je naravno i osušena i primjereno spremljena menta, no svježe ubrana uvijek je posebna priča. Umak od mente u jogurtu vjerojatno je najbolji način za širenje popularnosti ove biljke. Brzo se pripravlja, ne traži posebnu preciznost u omjerima. Odlična je u najjednostavnijem izdanju: jogurt i menta. S druge strane privlači niz drugih sastojaka i može izrasti u vrlo složene umake pomno prilagođene jelima uz koje se poslužuju. Češnjak i većina drugih predstavnika obitelji luka uvriježeni su orijentalni aromatski partneri: nasuprot snazi i težini luka stoji svježina mente. Ovakva vrsta umaka najbrže se uzdigne do prestižne kuhinje dodatkom šafrana.
Primjer takvog iznimnog umaka jest onaj u koji se u jogurt umiješaju svježa tucana menta, šafran, korica i sok limuna i mente, vlasac, malo svježe ljutkaste paprike i ulje argana. Kako je ovo predivno marokansko ulje kod nas gotovo nedostupno, onda je to prilika da se u takav umak nakapa najbolje domaće maslinovo ulje. Neobično je kako kod nas oslić nije baš osobito na cijeni. Uz ovakav umak, lešo oslić, kuhan s mladim sezonskim povrćem, jelo je koje se može samouvjereno poslužiti u najsvečanijim prigodama.
Slasna izvedenica
Anglosaksonski umak od mente u temeljnom je izdanju vrlo jednostavan: nasjeckan se prelije vrelom vodom, posoli, ovlaš pošećeri i ostavi da se ohladi. Naknadno se zakiseli s par kapi octa. Obično se služi uz janjetinu. Špikana pečenka od buta malo većeg janjeta s umakom od mente, senfa, zelenog papra i punomasnog vrhnja slasna je izvedenica ove klasične kulinarske priče. Izvrsna je uz jako tamno pivo, recimo porter.
Mental šiš
300 g dvaput mljevene junetine 200 g mljevene piletine vezica mente tucani zeleni papar 100 g maslaca 4 štapića za ražnjiće 100 g kajmaka vezica mladog luka 1 ljutkasta papričica |
Izmiješajte mljeveno meso sa sitno nasjeckanom mentom i paprom i omotajte ga oko štapića. Pecite kratko i na maslacu u tavi (još bolje, naravno, na roštilju). Poslužite uz kajmak u koji ste umiješali nasjeckani mladi luk i papričicu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....