Iako je bila subota, mi smo tog dopodneva glumili da je nedjelja i krenuli prema Rakitju na jedan bogat nedjeljni ručak, kakvi oni obično i jesu. Na jelovniku su škampi s ciklom i narančom, quiche s blitvom, pancetom i ricotta sirom, janjeće koljenice u šugu s njokima od buče i salata s narom i sezamovim uljem. Sve to dan prije, onako u hodu, dok se vozila kući s posla, izrecitirala mi je Lana Klingor Mihić, naša domaćica koja nas je ugostila u svom domu. Doduše, nabrojala je ona toga puno više, te juha, te par predjela, svega i svačega joj je bilo na pameti, zalaufala se, vidim, kuha joj se! No, morali smo taj popis ipak srezati i zaustaviti se na tri slijeda, ovaj put bez deserta.
Naime, Lana nije žena od slatkog, ne brije na kolače, čak ni na čokoladu, ona je slani, konkretni tip pa i na svom Instagram profilu na kojemu redovito objavljuje fotografije i recepte, djeluje pod imenom Slana kuharica. Vlasnica je PR agencije, odlična je u svom poslu koji dijeli sa suprugom Antom, no kako sama kaže, sve se više vidi samo za štednjakom nego pred laptopom i s telefonom na uhu. Posao koji radi je stresan, baviti se promocijom znači da ustvari nemaš radnog vremena, da si dostupan i svetkom i petkom i da u Laninom slučaju imaš manje vremena za obitelj i njen najdraži hobi: kuhanje. A ona trenutno želi baš to, kuhati, vrtlariti, uživati za stolom sa svojom obitelji i prijateljima. Zato je u planu i jedna digitalna forma “Lana kuha-slana kuharica” koje će uključivati i video formate, sve naravno vezano za hranu i kulinarenje.
Najsretnija s kuhačom
- Jedno vrijeme sam stalno pisala recepte, no postalo mi je uza sve obaveze prenaporno pa mi je nekako logičan slijed da to sve pretvorim u projekt koji će uključivati sve segmente mog života; kuhanje, uzgajanje hrane, uređenje okoliša, kuće, stola… Želim podijeliti ljubav prema kuhanju, recepte, sugestije i dobre osjećaje s ljudima istih interesa. Uz to želim više biti s djecom, u vrtu, obrađivati zemlju, biti svaki dan u kontaktu s prirodom, to me ispunjava i veseli više od ičega. U kuhinji sam našla mir i zadovoljstvo - kaže Lana. To je i razlog zašto se ova inače gradska cura odlučila s obitelji preseliti na selo. - U Rakitju je odrastao moj prijatelj koji mi je i javio da se prodaje jedan lijepi plac, izložila sam svoj plan Anti koji u prvi mah nije bio oduševljen tom idejom, rekao je da nisam normalna, jer nismo se trebali samo preseliti iz stana u kuću, kuću je tek trebalo sagraditi.
No, kad smo otišli pogledati zemlju, čim smo stigli oboje smo se zaljubili u to mjesto i uspjeli smo sagraditi kuću u manje od godinu dana. Moj san se konačno ostvario, imamo vrt, djeca uživaju u dvorištu, na zraku smo, a do centra Zagreba nam treba deset minuta autom. Uz to, u selu uvijek ima i domaćih izvora hrane, od susjeda uzimamo domaća jaja, kokica ima na sve strane kao i voća i povrća, a sve zelenje imamo u svom vrtu - priča Lana.
Te subote rano ujutro ona je već bila na Jarunskom placu, išla je po škampe, janjetinu, bundevu i par sitnica koje nema na svom imanju. Kockice bundeve ubacila je u pećnicu, a s njima će zamijesiti njoke kao prilog janjetini koja je završila u ekspres loncu s lukom, timijanom i ružmarinom. Janjetina je bila kuhana za sat i pol, umak je Lana dodatno reducirala, a meso je bilo meko k’o duša. Cikla i naranča kuhane su u vakuumu i poslužene sa sirovim škampom i malo limete. Naime, sous vide uređaj darovao joj je suprug Ante, a kuhinja je opremljena ama baš svime što treba jedan ozbiljan amaterski kuhar.
- Konačno imam kuhinju kakvu sam oduvijek željela, prostrana je, ima veliki otok i svu moguću aparaturu koja mi treba - kaže Lana. A da su joj lonci draži od cipela i sama je izjavila i s radošću pokazuje svoje omiljene primjerke poput predivne crvene posude za pečenje u obliku rajčice. Po blitvu za quiche i azijski miks za salatu išli smo u vrt u kojemu nema čega nema. Još uvijek ima i cherry rajčica koje smo pojeli na licu mjesta, paradajza je kaže Lana bilo puno ove godine, a sada u vrtu najviše ima blitve, špinata, raznih salata poput kristalke, matovilca, rikule, potočarke, tu su i kelj, raštika…
Opremljena znanjem
Znamo da je Lana pobijedila u kulinarskom showu Masterchef, znamo da je tamo briljirala s mnogim jelima, no dok nismo ušli u njenu kuhinju nismo znali koliko to ona zaista živi. S nevjerojatno strašću priča o hrani koju pak priprema s totalnom lakoćom, a uz to odlično barata teorijom, uglavnom može se reći da je jedna ozbiljna kuharica.
Dok ona sjecka i mijesi, njezine tri djevojčice Kiara, Marla i Mika trčkaraju po kući i dvorištu, a najstarija Kiara voli pomoći mami i u kuhinji. I da, Lanina djeca jedu sve, čak su umjesto kojekakvih kupovnih grickalica, uz crtić jele šipak. Eh, sad, to je već do roditelja koji im daju na izbor nešto pametnije, zdravije i ukusnije, jer Lana je mama koja za svoju obitelj kuha stalno i koja ne pristaje na hrenovke i špagete s kupovnim umakom. Oko hrane se treba potruditi, u tome je stvar, a kad je tu još i volja i ljubav, onda sve ide glatko kao u Laninom slučaju.
Mamina i tatina škola
- Nisam sebe nikada doživljavala kao neku super kuharicu, kuham jer to volim. Pa i kad sam došla u Masterchef mislila sam da ću brzo ispasti. Tamo sam puno naučila, a to iskustvo me dodatno potaknulo da budem hrabrija i da još više istražujem - priča. Ozbiljnije je počela kuhati u ranim dvadesetima kad se odselila od roditelja, no počela je još kao djevojčica, uvijek je kuhala s mamom i od nje naučila sve tradicionalne recepte.
Kuhala sam i s tatom i susjedom koja me čuvala. Moj tata je iz Sarajeva i kad sam prvi put napravila krumpirušu, ali s kupovnim korama, tata mi je rekao: E, ćerce moja, nećeš ti nigdje ovako! I onda me tata naučio razvlačiti jufke.
Odrasla sam na domaćoj hrani, nikad se kod nas nije eksperimentiralo. Nedjeljom uvijek juha, picek s krumpirima i salata, čista klasika koju i danas volim kao i sarmu, buncek s kiselim zeljem, puricu s mlincima, špinat s pireom i pohanim batkom, a kao klinka sam obožavala i kruh s masti, lukom i mljevenom paprikom.
Ta tradicija nikad neće izaći iz moje kuhinje, no s vremenom je gurman u meni tražio više pa sam počela kuhati i neka druga jela, a najviše su me privlače japanska i tajlandska kuhinja - kaže i nastavlja:
- Želim puno toga naučiti i doznati pa zato dosta čitam, pratim blogove i razne stranice o hrani, zanima me sve na tom polju. Kad kuham, kuham planski, nekad inspiraciju nađem u nekom jelu koje sam probala u nekom restoranu ili me ponese neka fotografija i odmah si sve slažem u glavi - kaže Lana.
I ovaj ručak je isplaniran i to do savršenstva. Gostili smo se kao u kakvom dobrom restoranu i tražili repete, što svakoj kuharici uvijek izmami osmijeh na lice. A doma smo otišli s teglicama Laninog ajvara koji je također njen ponos i dika. I ima zašto i biti, mi ga još uvijek štedljivo mažemo na kruh.
Tartar od škampa s narančom i ciklom
Škampe očistite i odvojite meso repa. Nasjeckajte na sitno, pokapajte maslinovim uljem i stavite u hladnjak. Naranču ogulite od kore i kože, stavite u vrećicu zajedno s par komadića kuhane cikle. Kuhajte u sous videu na 80 stupnjeva dva sata. Na naranču i ciklu servirajte škampe, pokapajte maslinovim uljem i posolite.
Janjeće koljenice s njokima od buče
Janjeće koljenice posolite i popaprite. U ekspres-loncu na malo ulja popržite janjeće koljenice sa svih strana pa dodajte nasjeckati luk, dinstajte dvije tri minute, ulijte vode toliko da pokrije sve meso. Ubacite timijan, ružmarin i kadulju, dodajte sol i zatvorite ekspres-lonac. Kad zapišti, smanjite vatru na pola i kuhajte 45 minuta. Kad je gotovo, dobivenu tekućinu reducirajte kako biste dobili gusti saft. Ovisno o količini, ali trebat će vam otprilike 15 do 20 minuta. Buču narežite na kocke, posolite i pecite na 190 stupnjeva oko 30 min. Kad je gotova, napravite od nje pire i ohladite. Pireu od buče dodajte sol, 1 jaje i polako dodajte glatko brašno pa zamijesite njoke. Skuhajte njoke i servirajte s koljenicom.
Quiche s blitvom, fetom i ricottom
Zamijesite prhko tijesto i ostavite ga u hladnjaku pola sata. Blitvu nasjeckajte na sitno. Na tavi s prodinstajte luk , pancetu i blitvu oko 5 minuta. Tijesto razvaljajte i stavite u kalup za quiche. Popikajte malo vilicom i stavite na 10 minuta u pećnicu, na 190 stupnjeva. Na tijesto stavite blitvu, pancetu i luk pa na to feta sir. U zdjeli pomiješajte jedno jaje, ricottu i 250 ml vrhnja za kuhanje, prelijte preko blitve. Pecite na 190 stupnjeva oko 25 minuta.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....