Firentinski trgovci vratili su prvobitnu funkciju „vinskim prozorima”. Svoju osnovnu namjenu imali su tijekom sedamnaestog stoljeća kad je Italijom vladala epidemija kuge. Naime, u zidovima gradskih zgrada napravljene su rupe nalik prozorima s vratašcima koje su proizvođači vina osmislili kako bi izbjegli kontakt s kupcima i zarazili se kugom.
Kupovina vina funkcionirala je tako da je prvo kroz otvor prolazila metalna „lopata” gdje je kupac polagao novac, a koji je potom dezinficiran octom. Kupci su tako mogli preuzeti demižon vina ili napuniti vlastiti zahvaljujući metalnoj cijevi koja je prolazila kroz otvor. Bilo je dovoljno samo pokucati na prozorčić i nadopuniti zalihe vina vinarija kao što su Antinori, Frescobaldi i Ricasoli, a koje se još uvijek ubrajaju među najbolje na svijetu.
Ovaj običaj privukao je pažnju svjetskih medija kao što je CNN, a s pojavom globalne pandemije koronavirusa u funkciju je stavljeno 14 „prozora”, samo što danas na ovaj način osim vina možete kupiti i sladoled Vivoli, koktel pa čak i šalicu kave. Osteria delle Brache otišla je i korak dalje te kroz njihov prozor možete preuzeti čašu vina, ali i pripremljeno jelo.
Danas je teško doći do službenog popisa spomenutih vinskih prozora, no kulturno udruženje Buchette del Vino istražilo je da postoji čak 149 prozora unutar firentinskih zidina, 24 izvan zidina grada, a detaljnu kartu stalno ažuriraju.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....