Nakon GrapeStona, dočekali smo i Alterego. Prvi festival prirodnih vina na Kvarneru održao se u subotu u lovranskom Kinu Sloboda, a organizirali su ga, uz podršku općine Lovran, Igor Anjoli i Tomislav Brajnović. U Lovran su pristigli gotovo svi vinari koji su nastupili i potkraj travnja u Stonu, pridružili su im se i neki novi, a čak su i oni koji iz poslovnih razloga nisu mogli doći (Tomac i Šember putuju u SAD) poslali svoja vina.
Festivalski dan započeo je okruglim stolom u Galeriji Laurus, koji je moderirao Tomislav Brajnović, sugovornici su bili Enrico Fraviga (Naturavini), Danijel Bastijančić (Lunika), Frano Miloš, Denis Bogoević Marušić (Križ), a u razgovor o pozicioniranju prirodnih vina uključivali su se i drugi vinari.
Tijekom dana festival je posjetilo 500-tinjak ljudi, no unatoč povremenoj velikoj gužvi u dvorani kina i ispred nje, jer s takvog festivala nije lako otići, atmosfera je bila vrlo prijateljska, a zajednica prirodnih vinogradara i vinara na Alteregu, iako razmjerno nevelika, još se jednom pokazala vrlo homogenom. Posjetitelji su u Lovranu, kao i prije šest mjeseci u Stonu, imali rijetku priliku na jednome mjestu upoznati četrdesetak vinara i predstavnika vinarija te kušati više od 200 vina nastalih od grožđa iz ekološki čistih vinograda bez upotrebe kemijskih zaštitnih sredstava uz minimalne intervencije u podrumima.
Uz već etablirane vinarije kao što su Miloš, Clai, Piquentum, Sontacchi ili Kosovec, koje se može sresti i na sajmovima konvencionalnih vina, ili one čija su vina posljednjih godina neizbježna na svim ambicioznijim alternativnim vinskim listama poput vinarija Križ, Bartulović, Glavica ili Vicelić, ovdje su se pila i vina manje poznatih prirodnih vinara. Došli su predstavnici čak sedam vinarija iz Slovenije - uz veterane poput Klineca ili biodinamičara Štembergera i neki novi poput Čehovina, čija je malvazija ostavila jako dobar dojam, te tri iz Srbije - Maurer, Bikicki i Baša.
Uz vinare, na Alteregu je nastupila i istarska pivovara Kampanjola, koja pivo proizvodi od žitarica iz vlastitog ekološkog uzgoja. Iz BiH došao je pak Julijan Komšić koji pod brendom Bohorina proizvodi cider, a u Lovranu je predstavio Didov šćap, izvrstan pet nat cider nastao spontanom fermentacijom na autohtonim kvascima od jabuka iz divljeg voćnjaka.
Za gastronomsku ponudu pobrinuli su se Katarina Vrenc (Sopal), koja je ispred kina kuhala tradicionalnu istarsku jotu s kobasicom, "šaptač rajčicama" Marko Gržin do nje je kuhao njoke s više vrsta svojih rajčica, ekipa iz restorana Ganeum gostima je pripremila svježu tunu, a za izvrsnu gregadu odgovoran je specijalni gost Emil Mavra.
Na pozornici, koju će poslije zaposjesti Edi Maružin sa svojim energičnim Edi East Trans Bandom, Matija Belković (Cogito Coffee) pripremao je kavu, Aleš Winkler (Kumparička) nudio je svoje kozje sireve, OPG Bančić iz Žminja suhomesnate proizvode, a među njima se, sa svojim unikatnim umjetničkim predmetima od plemenitog drva, smjestio i Igor Zlatkov s obitelji, koji stoji iza brenda Tramontana Wood Craft.
Interes za prirodna vina u velikom je usponu, oduševljene reakcije na festival na društvenim mrežama ne prestaju i sasvim je jasno da sve brojnija publika, uz već najavljeni GrapeSton koji će se održati u svibnju 2025., očekuje da i Alterego postane tradicija.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....