Ovih je dana objavljeno kako je turski niskotarifni avioprijevoznik Pegasus pokrenuo liniju Zagreb – Istanbul te kako nude letove po promotivnim cijenama od 40-ak eura u jednom smjeru. Budući da smo nedavno, u društvu ekipe iz udruženja JRE Hrvatska i Metro Hrvatska, u Istanbul letjeli upravo kako bismo prisustvovali velikoj gastronomskoj konferenciji GastroMasa, te se pomalo zaljubili u mnogima omiljeni turski grad, pravo je vrijeme da s vama podijelimo preporuku zbilja vrijednu pažnje.
Nakon što smo pisali o obilasku obiteljske proizvodnje baklave i street foodu s ulica Istanbula, danas vam donosimo priču o obiteljskom restoranu i hotelu Casa Lavanda. Smješten nešto više od sat vremena vožnje od gužvovitog centra Istanbula, u okrugu Sile, ovo mjesto, jasno je već na prvi pogled, stvoreno je za one koji najviše od svega uživaju u pogledu na lijepu prirodu i profinjenijim tanjurima.
Meni u Casi Lavandi temelji se na mediteranskoj kuhinji, a sve voće i povrće koje koriste dolazi uglavnom iz vlastitog uzgoja. Prije samog dolaska u restoran, chef Emre Sen tako nas je proveo biodinamičkim restoranskim vrtom, a potom nam i objasnio kako sve što ne proizvode sami, dobavljaju od malih lokalnih proizvođača ili skupljaju u obližnjoj šumi.
"Njegujemo filozofiju ‘farm to table‘ i sve što možemo koristimo dok je još svježe i raste što bliže nama. Riba koju koristimo dolazi iz Bospora i Crnog mora, a ovo područje oko nas je i jedno od najplodnijih što se tiče gljiva pa često odlazimo u obližnju šumu u berbu", rekao nam je chef Case Lavande.
Za vrijeme našeg ručka, početkom studenog, na meniju je bio odličan tart od cikle i kozjeg sira, skuša s biljem iz vrta, mandarinom, sjemenkama gorušice i pinjolima, fantastična, utješna krem juha od kestena (jedna od boljih koje smo do sada probali), agnolotti s tartufima, sporo pečena kozletina sa slanutkom i tradicionalnim dugo kuhanim ječmom te sjajan sladoled od lista smokve i badema. Svako jelo bilo je lijepo izbalansirano, čistih, izraženih okusa, s fokusom na glavnoj namirnici što je, kako nam je rekao chef Emre, i njegov cilj u kuhinji.
"Volim jake okuse, ali ne volim se previše igrati s pokrivanjem glavne namirnice različitim dodacima. Želim da gosti osjete sve što je na tanjuru, teksture i arome."
Sva jela ovdje mogu biti uparena s probranim turskim vinima, a za vrijeme našeg posjeta, osoblje nam je neprestano bilo na usluzi, ali niti u jednom trenutku nije bilo nametljivo, a sama atmosfera bila je opuštena i zbilja ugodna. Casa Lavanda svakako je, od nekoliko turskih restorana s Michelinovim preporukama koje smo za vrijeme našeg boravka u Istanbulu posjetili, mjesto gdje smo jeli najbolju i najzanimljiviju hranu.
Kako se restoran nalazi u sklopu obiteljskog hotela s 15 soba, u dvorištu se nalazi nekoliko mjesta na kojima gosti mogu odmoriti i uživati u pogledu na prirodu, a budući da je u pitanju mjesto do kojeg ćete, odsjedate li u Istanbulu, kroz vijugave ceste morati voziti barem sat vremena, stol je ovdje itekako pametno rezervirati. Također, ako ste u prilici, svakako preporučujemo da ovdje i prenoćite kako biste sve blagodati prirode u kojoj se nađete doživjeli baš kako treba.
Casa Lavanda, kako nam je objasnio chef Emre, otvorena je 2010. godine, kada je obiteljska kuća pretvorena u hotel i oduvijek je mjesto na koje se dolazi uglavnom na preporuku.
"To je ono što je i meni samom najdraže. Ne volimo se previše eksponirati i puniti novinske stupce, draže nam je da ljudi sami dožive što nudimo pa, ako im se svidi, preporuče prijateljima i obitelji", rekao nam je skroman chef.