Bačvarstvo je zahtjevan zanat koji ima preko dvadeset operacija, a ne postoji sistem kojim se dani procesi mogu ubrzati. Mirkov sin Milivoj Ivo naslijedio je obiteljski posao, a prve bačve napravio je sa 13 godina uz očevu pomoć.
- Otac je bio majstor starog kova. Sve je radio isključivo na ruke, što je jako zahtjevno i komplicirano pa sam sa svojim fakultetskim obrazovanjem ipak pridonio slamanju očeva otpora prema novim tehnologijama - priča Milivoj Ivo Golub.
- Sve se i dalje bazira na tradiciji, ona je znanje i iskustvo, ruke i dalje rade svoje, no na tehnologiju gledam kao na pomoćni alat koji ubrzava i poboljšava proizvodnju i smatram je važnim iskorakom u cijelom procesu. Primjerice, za kompletnu ručnu izradu jedne bačve od početka do kraja potrebno je 11 sati - objašnjava.
Drveno posuđe izrađuju od više godina prirodno sušenog hrasta lužnjaka i kitnjaka, a ponekad se kombinira i drvo akacije i duda. Puno je faktora koji utječu na konačan proizvod, ali ključ je u poštivanju prirodnih zakonitosti. Vlaga drva izuzetno je bitna. Drvo se suši prirodnim putem, na suncu, a na taj način se dobiva sirovina s oko 16% vlage. To se osjeti tek u podrumu, kad je vlaga okoline oko 75% jer se drvo ponaša kao spužva. Tada se može dogoditi da nekvalitetne bačve "popiju" i do 2 litre vina u mjesec dana pa ih se mora natakati, čime, naravno dolazi do gubitaka.
Drvo se ne smije zagrijavati više od sedam stupnjeva u minuti jer se tada dužice lome ili se događaju pogreške. Ako ste se ikad pitali koja je razlika između barrique bačvi i "običnih", odgovor leži u vrsti opaljenosti. Drvo hrasta sadrži tanine, što daje smeđu boju i trpki okus, a spomenuta vrstaopaljenosti posebne arome. Njegov otac opskrbljivao je vinogradarska područja Plešivice, okolicu Zagreba i Zagorja, dok danas njihove bačve traže i u Americi, Italiji, Crnoj Gori i Hercegovini.
Kaže kako ne oskudijevaju poslom, ali da je problem u tome što mladi nemaju interesa, a smjer bačvara ukinut je prije nekoliko godina. Malo je i vinara koji znaju prepoznati pravu bačvu i koji razumiju njezine zakonitosti pa se često vode poznatim brendovima i posežu za rabljenim proizvodima zvučnih imena.
- Potrebno vam je otprilike 5 kubika kvalitetnih trupaca da biste izvukli 1 kubik čistih elemenata od kojih se može napraviti 10-ak bačava. Francuska ima tradiciju od gotovo 300 godina u bačvarstvu, no, treba imati na umu da Francuzi rade proizvod vrhunske kvalitete samo za svoje proizvo- đače, dok u izvozu kvaliteta varira. A mi želimo i radimo tako da kvaliteta bude vrhunska i uvijek ista - kaže Milivoj Ivo.
Osim bačvarske radionice, Milivoj Ivo je 2012. godine otvorio i Bačvarsku zbirku u kojoj su izložena 233 eksponata starog bačvarskog zanata koji nose oznaku kulturnog dobra u Hrvatskoj. Njegov cilj je održati na životu ovu ručnu manufakturnu proizvodnju koja daje zaista posebne, jedinstvene rezultate i koja se može nazvati i umjetnošću.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....